در سفر خانواده جهاد کشاورزی به درمیان بررسی شد؛

مشکلات بخش کشاورزی شهرستان درمیان روی میز مسئولان

طی سفر مجموعه سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به شهرستان درمیان کشاورزان و دامداران درمیانی مشکلات را مطرح و خواستار پیگیری مسئولان شدند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به همراه مدیران کل ادارات زیر مجموعه جهاد کشاورزی از جمله دامپزشکی، تعاون روستایی و  امور عشایری طی سفر به شهرستان درمیان و بازدید از مجتمع گلخانه ای اسدیه، دامداری میاندشت و محله دامداری اسدیه و دیدار با بهره برداران بخش کشاورزی شهرستان درمیان که با حضور فرماندار و مسئولان شهرستانی همراه بود از نزدیک در جریان مشکلات حوزه کشاورزی این شهرستان مرزی قرار گرفت.

مشکلات دامداران اسدیه پس از گذشت چندسال ادامه دارد

محله دامداری اسدیه یکی از نقاط مورد بازدید مسئولان بود. این محله در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار در اراضی دفت آباد با ظرفیت ۱۰ هزار راس واگذار شده اما با گذشت چند سال از واگذاری این محله، هنوز دامداران با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند و از مشکلات اساسی همانند نبود آب و برق در این محله گلایه دارند.

دامداران اسدیه در این بازدید در خصوص تامین آب مورد نیاز با توجه به مخزن آب و خط انتقال آن، تسطیح و بلوک بندی، بررسی چگونگی واگذاری قطعات در مسیر آب رودخانه و هزینه های آن و همچنین پیشنهاد در خصوص اجرای سیل بند دور محله دام و تغییر مسیر آب رودخانه بحث و تبادل نظر کردند.

مجتمع گلخانه شهرستان درمیان یکی دیگر از نقاط مورد بازید مسئولان و بررسی مشکلات بود.

این مجتمع گلخانه ای با اتمام عملیات جاده کشی، اتصال برق وگاز با اعتبار بیش از ۱۵ هزار و ۴۸ میلیون ریال به بهره برداری رسیده است. این مجتمع دارای ۴۲ قطعه و هر قطعه ۳۱۰۰ متر می باشد که ۲۵۰۰ متر آن قابل کشت و ۶۰۰ متر آن فضای تاسیسات دارد. پروانه بهره برداری چاه گلخانه ۲ لیتر بر ثانیه و تفاهم نامه آب حجمی به میزان ۴۸ لیتر با ای سی آب ۲۸۷۰ می‌باشد.

از این ۴۲ قطعه ۲۲ قطعه واگذار شده که ۱۲ واحد تکمیل و به بهره برداری رسیده و ۶ واحد دیگر در حال احداث می باشندکه فرصت مناسبی برای اشتغال جوانان منطقه ایجاد کرده است.

تولید محصول با کیفیت کاهش مصرف آب برای تولید افزایش حجم تولید تولید محصول کنترل شده و نیز افزایش اشتغال موثر از جمله مزایای توسعه گلخانه ها می باشد.

آب، برق و حریم گلخانه مهمترین مشکلات مجتمع گلخانه ای درمیان

مدیر مجتمع گلخانه ای درمیان در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: این مجتمع چند مشکل دارد که شامل برق، آب و حریم گلخانه میشود.

وی به مشکل ساخت و ساز سازه ها اشاره کرد و افزود: گفته شده باید ساز ها عقب نشینی کند و این در حالی است که محصولات در زمین کشت شده و امکان عقب نشینی نیست.

مدیر مجتمع گلخانه ای شهرستان درمیان بیان کرد: هر واحدی برای کاشت محصول ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان هزینه برداشته است.

وی با بیان اینکه این مشکلات جبران ناپذیر است، گفت: در این شرایط اقتصادی فعلی جابجایی ساختمان و سازها یا از بین بردن بوته محصولات درست نیست.

مدیر مجتمع گلخانه ای شهرستان درمیان از مسئولان درخواست کرد: سریعتر مشکلات را حل کنند چراکه در حال حاضر در هر واحد حداقل ۲۰ نفر مشغول بکار هستند و از این محل امرار معاش میکنند.

اختصاص اعتبار برای آبرسانی و قنوات

مهدی فرجامی فرد فرماندار شهرستان درمیان نیز در حاشیه این بازدید در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: در سفری که رئیس و مدیران کل ادارات زیر مجموعه سازمان جهاد کشاورزی به شهرستان درمیان داشتند مصوبات خوبی داشتیم.

وی افزود: در بحث مجتمع دامداری میاندشت بحث انتقال آب بود که قرار شد برنامه ریزی و دبی آب چاه برآورد شود و برای بحث لوله گذاری هم متراژ مشخص تا تصمیم خوبی گرفته شود.

فرماندار درمیان بیان کرد: اگر آب کامل و جامعی برای مجتمع میاندشت وجود داشت بحث لوله گذاری در دستور کار قرار میگیرد.

فرجامی فرد عنوان کرد: در بحث آبرسانی نیز برای سالهای آتی در اعتبارات قرار خواهیم داد.

وی به مشکلات مجتمع گلخانه ای شهرستان درمیان اشاره و عنوان کرد: افزایش دبی آب مجتمع گلخانه ای که قرار شد سه لیتر بر ثانیه از جابجایی چاه دامداری به مجتمع گلخانه ای حل شود.

فرماندار درمیان اظهار کرد: در بحث مشکل برق مجتمع گلخانه ای، جابجایی تیرهای برق را خواهیم داشت که حریمی که برخی از گلخانه داران با مشکل مواجه بودند حل شود.

فرجامی فرد گفت: در بحث مجتمع دامداری اسدیه که هیچ زیرساختی فراهم نیست فعلا قرار شد داکت حفاظتی زده شود و ان شاءالله جلسه ای ویژه برای رفع مشکل این مجتمع دامداری برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: ۱۵ دامداری که در این مجتمع دامداری مستقر هستند مشکلات آنها مربوط به سنوات گذشته است که ان شاءالله تصمیماتی اتخاذ خواهد شد.

فرماندار درمیان افزود: در بحث آبرسانی به مجتمع دامداری اسدیه این امکان با تانکر فراهم خواهد شد و سوخت زمستانی آنها را تامین خواهیم کرد.

وی به قنوات شهرستان درمیان اشاره و عنوان کرد: در بحث قنوات مقرر شد علاوه بر بحث اعتبارات استانی از محل اعتبار ملی هم یک اعتبار ویژه ای برای ۸۰ رشته قنات شهرستان درمیان در نظر گرفته شود که تا پایان سال مالی ۱۴۰۱ به مرحله اجرا در بیاید.

فرجامی فرد افزود: ان شاءالله دغدغه کشاورزان در بحث قنوات که دغدغه بجایی است با این اعتبارات برطرف شود.

تسهیلات؛ عمده مشکلات تشکلهای بخش کشاورزی شهرستان درمیان

مهدی جعفری رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی در حاشیه این بازدید در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در سفر به شهرستانها مورد توجه است، دیدار با تشکلها است که در این راستا با تشکلات بخش کشاورزی برگزار شد.

وی افزود: عمده مشکلاتی که تشکلهای شهرستان درمیان داشتند بحث تسهیلات بود که تسهیلات مورد نیاز از نظر نقدینگی در دستور کار قرار میگیرد که دستورات لازم در این جلسه صادر و در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی گفت: موضوع بعدی که تشکلها در   این جلسه مطرح کردند در حوزه فعالیت تشکلهای خودشان است که حوزه کاری جدید برای آنها تعریف شود و بتوانند بازار خوبی برای عرضه محصولات کشاورزی پیدا کنند.

جعفری عنوان کرد: همچنین در حوزه تعاونی هایی که دارند سود اقتصادی از این تعاونی ها داشته و اینکه تشکلها وارد مرحله رکود شدند از مرحله رکود خارج شوند.

وی به موضوعات مرتبط با حوزه اصناف اشاره و اظهار کرد: در حوزه تعرفه برق چاه ها و تعدیل آب چاه ها و موضوعاتی از این قبیل که اصناف مطرح کردند توسط مسئولان حوزه آب پاسخگویی لازم انجام شد.

سورتینگ محصولات کشاورزی شهرستان درمیان در مرکز استان راه اندازی میشود

رئیس سازمان جها کشاورزی خراسان جنوبی گفت: آنچه برای حوزه تشکلها مهم است اینکه بتوانند بازاررسانی را برای حوزه تشکلهای کشاورزی و مجتمع گلخانه ای که مقرر شد سورتینگ محصولات کشاورزی را چه در شهرستان و چه مرکز استان یکی از این تشکلها تقبل کردند که بتوانند سورتینگ که در استان کم داشتیم راه اندازی شود و تسهیلات مرتبط و زمین مورد نیاز را ما تامین خواهیم کرد تا بتوانیم چرخه بازاررسانی محصولات گلخانه ای استان را در این حوزه کامل کنیم.

انتهای پیام/۱۲۷