ادامه‌ی مشکلات؛ فریاد دامداران فردوس را بلند کرد؛

مشکلات دامداران خراسان جنوبی؛ هر روز بیشتر از دیروز/ گلایه دامداران از عدم‌تحقق وعده‌های مسئولان/ دام‌های مولد به کشتارگاه می‌روند

برخی دامداران خراسان جنوبی با بیان این‌که اصلا نهاده‌های یارانه‌ای دامی به دامداران واقعی نمی‌رسد اعلام کردند: استاندار سابق گفته بیشترین نهاده‌ها را در استان خرسان جنوبی جذب کردیم اما چرا نهاده‌ها به شکل بد توزیع می‌شود و به دامداران داده نمی‌شود؟

به گزارش خبرنگار خاورستان، اولین بار نیست که موضوع کمبود و گرانی نهاده‌های دامی و عدم‌تناسب قیمت نهاده با قیمت گوشت و شیر، زمینه اعتراض و گلایه مردم و دامداران را به وجود آورده است. گرانی نهاده‌ها و خوراک دام و عدم‌دریافت بسته‌های حمایتی دولت باعث گلایه‌ی دامداران شهرستان فردوس شده است. امروز نیز برخی از گاوداران شهرستان فردوس با حضور در فرمانداری این شهرستان، بار دیگر اعتراض خود را به گوش مسئولان رساندند تا این‌بار، مشکلات آن‌ها حل شود.
یکی از دام‌داران شهرستان فردوس در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، ضمن انتقاد شدید از روند نرخ‌گذاری و گرانی نهاده‌های دامی گفت: در شرایط کنونی که باید نهاده‌های دامی ارزان‌تر به دست دامدار برسد اما اصلا نهاده‌های یارانه‌ای دامی به دامداران واقعی نمی‌رسد.
وی با اشاره به نحوه توزیع نهاده‌ها با قیمت بسیار بالا، عنوان کرد: نهاده، اگر حق دامدار است باید به دامدار بدهند اما چرا به کارخانه خوراک دام می‌دهند که هر طور دوست دارد توزیع کند؟
این دامدار گفت: ما می‌گوییم نهاده‌ها را به دامدار بدهند. استاندار سابق گفته بیشترین نهاده‌ها را در استان خرسان جنوبی جذب کردیم اما چرا نهاده‌ها به شکل بد توزیع می‌شود و به دامداران داده نمی‌شود؟
وی با بیان این‌که فقط شعار حمایت از دامدار می‌شنویم اظهار کرد: با وضعیت فعلی اگر گاوهای خودمان را بفروشیم دیگر شاهد ضرر بیشتر نخواهیم بود.
وی با بیان این‌که هر روز بر مشکلات دامداران افزوده می‌شود و مسئولان جلوی رسانه‌ها فقط شعار می‌دهند، گفت: وام از بانک گرفتیم تا برای دام‌ها علوفه بخریم اما با این شرایط نمی‌توانیم گاوداری را اداره کنیم و رو به ورشکستی می‌رویم.
وی با بیان این‌که کارد به استخوان رسیده است تصریح کرد: دامداران شیر تولید می‌کنند و لازم است دولت علوفه دامدار را تأمین کند.
کسی پاسخگوی مشکلات دامداران نیست
یکی دیگر از دامداران به خبرنگار ما گفت: اکنون گوشت و شیر در پایین‌ترین نرخ از دامدار خریداری می‌شود و اما در عوض ذرت و علوفه با بالاترین قیمت باید در بازار سیاه برای دام تهیه کنیم.
وی با اشاره به این‌که کسی پاسخ‌گوی مشکلات دامداران نیست، اظهار کرد: امسال قیمت هر کیلوگرم گوشت نسبت به سال گذشته دو برابر کاهش پیدا کرده است و این در صورتی است که قیمت خوراک و علوفه دام دو برابر افزایش داشته شده است.
وی با بیان این‌که اصلا نهاده‌های یارانه‌ای بین دامداران توزیع نمی‌شود و در توزیع مشکلات فراوان وجود دارد افزود: چگونه است ما باید برای تهیه کنسانتره و نهاده‌های دامی در بازار آزاد پول را نقدی پرداخت کنیم اما کارخانه‌دار، شیری که از ما خریداری می‌کند هزینه‌اش را چند ماه بعد پرداخت می‌کند؟
وی با گلایه از مسئولان استان و کشور عنوان کرد: در وضعیت شیوع بیماری کرونا و مشکلات ناشی از این بیماری مسئولان استان و کشور هیچ برنامه‌ای برای قشر دامدار ندارند.
وی با اشاره به سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان گفت: در این سفر فقط شعار و وعده دادند اما در عمل خبری نیست.
افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت برخی نهاده‌های دامی
غریبی مدیرعامل اتحادیه دامداران خراسان ‌جنوبی اظهار کرد: قیمت نهاده‌های مورد نیاز دامپروری‌ها از ابتدای سال تاکنون حدود ۱۰۰ تا ۳۲۰ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که قیمت شیرخام از ابتدای سال‌جاری هیچ تغییری نداشته است.
وی افزود: قيمت دام زنده نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش يافته است که اين موضوع باعث شده پرورش دام صرفه اقتصادی نداشته باشد و ما هر روز شاهد تعطیلی این صنعت مهم هستیم تا جایی‌که هم‌اکنون برخی از دامداران دام مولد را به کشتارگاه انتقال می دهند.
مدیرعامل اتحادیه دامداران خراسان ‌جنوبی با بیان این‌که چندان حمایتی از سوی مسئولان در حوزه دامداری دیده نمی‌شود، تصریح کرد: تأمین نهاده‌های یارانه‌ای و توزیع صحیح بهترین حمایت برای دامداران استان است.
غريبی با اشاره به افزايش قیمت برخی محصولات دامی در استان اظهار کرد: يکی از عمده مشکلات دامداران استان نبود واحدهای فرآوری توليدات محصولات دامی در استان است که هم‌اکنون از ۱۲۰ تن شیر تولیدی استان ۷۵ تن به خارج استان جهت فرآوری حمل می‌شود.
وی با اشاره به اين‌که زيرساخت‌های لازم برای فرآوری محصولات توليد دامی در استان وجود ندارد عنوان کرد: دولت بايد برای تأمين زيرساخت رونق دامداری و توليدات تلاش بيشتری کند.
افزايش قيمت داروهای دامپزشکی و نبود آزمايشگاه تخصصی از ديگر مشکلات دامداران بود که غريبی به آن اشاره کرد و افزود: دامداران استان با تأمين دارو و در حوزه درمان مشکلات فراوان دارند و هزينه‌های دارو بسيار بالا است و هيچ‌کسی به فکر دامداران نيست.
جهاد کشاورزی پاسخ مناسب نداد
در خصوص مشکلات دامداران با محمود اشرفی معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تماس گرفتیم اما وی پاسخ‌گوی کامل سؤالات ما نبود.
وی به خبرنگار ما گفت: قیمت مصوب نهاده‌های دامی در مصوبه کشوری است.
وی ضمن رد صحبت‌های دامداران افزود: هیچ‌گونه کمبود نهاده دامی در استان وجود ندارد. دامداران از طریق سایت باید ثبت‌نام و نهاده‌های دامی را دریافت کنند.
وی در خصوص پایین‌بودن قیمت محصولات دامی از قبیل شیر و گوشت اظهار کرد: این قیمت مصوبه کشوری است.
وی به خبرنگار ما نگفت نظارت‌های جهاد کشاورزی در کجای این موضوع قرار دارد و جهاد کشاورزی در توزیع، ستاد تنظیم بازار و حمایت از کشاورز چه فعالیتی داشته است.
بنابراین گزارش؛ آن‌چه باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد این است که اگر امروز به مشکلات هزاران دامداران استان رسیدگی نشود، زنگ خطر نابودی صنعت دامداری استان که به صدا در آمده است، اتفاقات ناخوشایندی را در پی خواهد داشت.
انتهای پیام/۳ /۴
اخبار مرتبط:
زنگ خطر نابودی صنعت دام در خراسان‌جنوبی به صدا درآمد
گلایه دامداران از قیمت بالای نهاده
مشکلات، امان دامداران خراسان جنوبی را بریده است