پس از سیمان، گچ، کاشی و ... به تنور افزایش قیمت رفت؛

مصالح ساختمانی در خط گرانی

رشد قیمت ها به مصالح ساختمانی رسید و پس از چند نوبت گرانی سیمان و رسیدن آن به 30 هزار و 600 تومان در هر کیسه، حالا خبرها از افزایش قیمت گچ، آجر، کاشی و سرامیک، سیم، لوله و ... حکایت دارد.

به گزارش خاورستان به نقل از روزنامه خراسان‌جنوبی، ماه هاست که مردم با سونامی افزایش قیمت چه در کالاهای غذایی و چه در دیگر موارد مواجه اند، سال که نو شد توقع می رفت با توجه به رشد لجام گسیخته نرخ انواع کالا و خدمات در سال گذشته، حداقل در آغازین ماه های سال نمودار تورم رشد نکند اما این خیالی بیش نبود و پس از افزایش نرخ گوشت قرمز و سفید، هزینه های آب و برق، نرخ خدمات پزشکان و …، رشد قیمت ها به مصالح ساختمانی رسید و پس از چند نوبت گرانی سیمان و رسیدن آن به ۳۰ هزار و ۶۰۰ تومان در هر کیسه، حالا خبرها از افزایش قیمت گچ، آجر، کاشی و سرامیک، سیم ، لوله و … حکایت دارد در حالی که رشد نرخ کالایی چون سیمان بر گرانی مصالحی چون موزاییک، بتن و … نیز تاثیر گذاشته است و نتیجه همه این ها را می توان در قیمت تمام شده ساختمان دید.
کافی است احتیاج به خرید مصالح پیدا و به بازار مراجعه کنید، اگر این اتفاق را طی چند روز متوالی انجام دهید، متوجه تغییر قیمت ها می‌شوید و فروشندگان در این خصوص قیمت خرید از در کارخانه را گران‌تر از قیمت فروش همان محصول در روز گذشته اعلام می کنند و مقصر را تولیدکننده یا عرضه‌کننده‌های اصلی می دانند.
بعد از بازی سیمان، این بار شاهد افزایش قیمت دیگر مصالح ساختمانی از جمله سنگ، گچ، پودر سنگ و آجر هستیم. آن طور که یکی از شهروندان به خبرنگار ما می گوید: درحال ساخت خانه هستم. روز گذشته وقتی برای خرید یک کیسه گچ مراجعه کردم، با افزایش قیمت ۲۵ درصدی این محصول، سرم سوت کشید، چرا که در هفته گذشته یک کیسه گچ را با قیمت ۲۱ هزارتومان عرضه می کردند اما امروز به ۲۶ هزار و۵۰۰ تومان رسیده است.
وی که معتقد است حساب وکتابی در بازار مصالح ساختمانی وجود ندارد و هر تولیدکننده ای به هر میزان که بخواهد افزایش قیمت را لحاظ می کند ،می افزاید: بیشتر مصالح ساختمانی تولید داخل کشور است اما نمی دانم علت افزایش قیمت آن چیست؟
دیگر شهروند هم اظهار می کند: افزون بر افزایش قیمت گچ و سیمان، سنگ و آجر هم چند روز است که با تغییر نرخ مواجه شده است.
افزایش قیمت چند مصالح
نایب رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی بیرجند هم ضمن تایید افزایش قیمت برخی کالاهای ساختمانی اظهار می کند: از دوم اردیبهشت گچ سفید بین ۲۰تا ۲۵ درصد، پودر سنگ ۱۵ درصد، سنگ های ساختمانی ۲۵ درصد و آجر هم ۲۵ درصد افزایش قیمت دارد.به گفته «چاجی» هم اکنون هر کیسه گچ سفید با قیمت ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان و پودر سنگ ۱۰ هزار تومان به فروش می رسد.
او در پاسخ به این که چرا مصالح ساختمانی به یک باره شیب تند افزایش قیمت را در پیش گرفته است در حالی که تولید داخل است و مواد اولیه آن هم از داخل تامین می شود، می گوید: وقتی کرایه حمل بار و دستمزد کارگر افزایش می یابد، کارخانه ها و تولید کنندگان هم درخصوص افزایش قیمت محصولات خود اقدام می کنند.به گفته وی شنیده می شود قیمت شن و ماسه هم در آستانه تغییر است.
کمبود سیمان نداریم
رئیس سازمان صمت نیز با بیان این که در هفته‌های اخیر به دلیل مشکلاتی که برای کارخانه سیمان باقران ایجاد شد، شاهد کاهش تولید و کمبود سیمان در استان بودیم، می گوید: از هفته گذشته مشکل این کارخانه با مهندسی معکوس حل و مجدد وارد چرخه تولید شد و اکنون مشکلی در زمینه تامین سیمان در خراسان جنوبی نداریم .
به گفته مهندس« جرجانی» هم اکنون روزانه هزار و ۷۰۰ تن سیمان در استان توزیع می‌شود ، در گذشته برابر نیاز استان توزیع می‌شد اما چون مردم مشکلاتی در تامین داشتند، این میزان افزایش یافت.وی با یادآوری این که سعی می شود بازار صادرات سیمان به افغانستان از دست نرود، می افزاید: سال گذشته کارخانه سیمان باقران ۵۸۰ هزار تن محصول به ارزش ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار و کارخانه سیمان قاین ۴۳۲ هزار تن به ارزش ۸/۳ میلیون دلار صادرات داشتند.
انتهای پیام/۴