مسئول مشارکت های عمومی معاونت اجتماعی انتظامی خراسان جنوبی:

مصرف قلیان در بین نوجوانان و جوانان رشد داشته است

مسئول مشارکت های عمومی معاونت اجتماعی انتظامی خراسان جنوبی گفت:متاسفانه امروز قلیان تفریح خطرناک بعضی خانواده‌ها شده در حالی که قلیان ۶۰۰ ماده سمی و مهلک دارد.

به گزارش خاورستان،علیرضا ملک آبادی مسئول مشارکت های عمومی معاونت اجتماعی انتظامی خراسان جنوبی عصر روز گذشته در کارگاه آموزشی تبیین و شناخت مباحث مربوط به پیشگیری از اعتیاد اظهار کرد: سال گذشته ۴۲ تن انواع مواد مخدر در استان کشف و ضبط شده است.
وی با بیان اینکه جرم اکثر زندانیان خراسان جنوبی مواد مخدر است، افزود: برخورد قهری با معتادان صرفاً جواب نمی‌دهد بلکه ۹۰ درصد کار پیشگیری از اعتیاد به توسعه فرهنگ، اطلاع رسانی خطرات اعتیاد و ارتقای سطح آگاهی شهروندان است.ش
مسئول مشارکت های عمومی معاونت اجتماعی انتظامی خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه آموزش همگانی در سطح جامعه یکی از اقدامات معاونت اجتماعی ناجا برای پیشگیری از اعتیاد است، گفت: باید همه در این حوزه ورد پیدا کنند و بیشتر به سازمان‌های مردم نهاد و فعالیت‌های آنان بهاء داده شود چرا که فعالیت در حوزه پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با این پدیده شوم نیازمند مشارکت اجتماعی است.
ملک آبادی با اشاره به اینکه بیش از ۱۰۰ نوع مواد مخدر با اسامی مختلف وجود دارد، ادامه داد: این مواد مخدر به گروه سنتی، محرک‌زا و توهم زا تقسیم می‌شوند.
وی با تاکید بر اینکه مواد مخدر تزریقی عامل اصلی انتقال بیماری‌های هپاتیت و ایدز هستند، بیان کرد: هروئين ماده مخدر تشکيل شده از ترياک است که اغلب بصورت سيگار يا تزريقی مورد استفاده قرار می گيرد.
مسئول مشارکت های عمومی معاونت اجتماعی انتظامی خراسان جنوبی افزود: هروئین ماده مخدر بسیار اعتیاد آور است که اسـتـعمال بیش از حد آن تنفس فرد را متوقف کرده و سبب مرگ می‌شود.
ملک آبادی با اشاره به ماده مخدر کراک، گفت: هروئین ماده اوليه و پايه در ساخت كراک است و خود يک ماده اسيدی قدرتمند است و زمان لازم برای مصرف آن ۳ تا ۵ ثانیه است.
وی با بیان اینکه کراک موجب کاهش وزن شدید افراد می‌شود، بیان کرد: بیش از ۸۰ درصد معتادانی که کراک مصرف می‌کنند به بدترین حالت می‌میرند.
مسئول مشارکت های عمومی معاونت اجتماعی انتظامی خراسان جنوبی به مواد مخدر توهم‌زا (حشیش، ماری جوانا، سیگاری، گُل و…) اشاره کرد و افزود: متاسفانه موادر مخدر توهم‌زا توسط قاچاقچیان بیشتر در بین جوانان و نوجوانان به عنوان تقویت حافظه تبلیغ و ترویج می‌کنند.
ملک آبادی عنوان کرد: از نشانه‌های مصرف حشیش و خانواده مواد مخدر توهم‌زا این است که فرد اشتهای سیری‌ناپذیری پیدا می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه مواد مخدر توهم‌زا شاید عوارض جسمی نداشته باشد اما اثرات بسیار مخربی بر روان و مغز دارد، گفت: متاسفانه اعتیاد و توهم ماده مخدر گُل ۷۰۰ برابر بیشتر از حشیش است و سرمنشأ ماده مخدر «گل»، همان شاهدانه است و صمغ این ماده را حشیش می گویند.
مسئول مشارکت های عمومی معاونت اجتماعی انتظامی خراسان جنوبی ادامه داد: مواد مخدر محرک‌زا مانند شیشه است که شاید پرمصرف ترین ماده مخدر بعد از تریاک در ایران است و به عنوان داروی لاغری ترویج می‌شود.
ملک آبادی با ابراز نگرانی از مصرف قلیان در بین جوانان و سنین پایین، بیان کرد: اما هنوز بسیاری از خانواده‌ها از آسیب‌ها و مضرات قلیان که حالا جزء وسایل تفریحی و گذران اوقات فراغت بسیاری شده با خبر نیستند و گمان می‌کنند تهدیدی که کشیدن قلیان برای سلامتی خود و جوانان آنها دارد کمتر از سیگار کشیدن است.
وی با تاکید بر اینکه هر فرد با مصرف قلیان بیش از ۶۰۰ ماده سمی و مهلک را وارد ریه خود و اطرافیان می کند، هشدار داد متاسفانه امروز قلیان تفریح خطرناک بعضی خانواده‌ها شده است.
منبع: شبستان
انتهای پیام/