مصوبه شهر شدن محمدیه خوسف لغو شد

مدیرکل بازرسی خراسان جنوبی گفت: با پیگیری‌های چند ساله بازرسی کل استان لغو مصوبه ارتقای روستای محمدیه به محمدشهر از توابع شهرستان خوسف در هیأت دولت به سرانجام رسید.

به گزارش خاورستان، مهدی رحیمی مدیرکل بازرسی خراسان جنوبی گفت: سال ۱۳۸۶ روستای محمدیه از توابع شهرستان خوسف به شهر محمدشهر ارتقا یافت اما شرایط شهر شدن مطابق ماده چهار قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب ۱۳۶۲ را نداشت.
وی ادامه داد: تأسیس شهر محمدشهر بر مبنای کارشناسی، ضوابط، مقررات قانونی و نیز و منطبق با واقعیت موجود و ضرورت نبوده است.
مدیرکل بازرسی خراسان جنوبی تاکید کرد: حتی در افق توسعه درازمدت شهرستان‌های بیرجند و خوسف نیز ظرفیت و استعداد شهر شدن را دارا نبوده است.
وی گفت: لذا در این خصوص ضمن انجام کارشناسی گزارشی تهیه و در نامه‌ای توسط معاونت نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضایی سازمان بازرسی کل کشور برای وزیر کشور ارسال شد.
رحیمی افزود: در نهایت پس از چندین سال پیگیری موضوع مصوبه محمدشهر در جلسه هیأت دولت لغو و در مکاتبه‌ معاون اول رییس جمهوری برای اجرا به وزیر کشور ابلاغ شده است.
ارتقای روستای محمدیه به محمدشهر در سفرهای استانی دولت نهم با هدف انتقال سرریز جمعیت شهر بیرجند در مهرماه ۱۳۸۶ با تصویب هیات دولت مصوب شد ولی در طول این مدت محقق نشد.
محمدیه یک دهه قبل، با احتساب جمعیت پادگان و فضاهای نظامی اطراف به شهر تبدیل شد زمانیکه هنوز خوسف، شهرستان نشده بود و در طول سالیان گذشته اعتبارات قطره چکانی از محل قانون مالیات بر ارزش افزوده به آن تزریق و شهرداری نیز تشکیل شد اما بعد از مدتی با شهرستان شدن خوسف و نداشتن شورای شهر شهرداری تعطیل شد و با نظر استاندار خراسان جنوبی تمامی اعتبارات اختصاص یافته به محمدشهر، به شهرستان خوسف اختصاص یافت.
محمدیه در ۱۵ کیلومتری بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی و در مسیر جاده بیرجند – خوسف قرار دارد.
منبع: ایرنا
انتهای پیام/۷