وقتی مطالبه‌گری به مذاق برخی خوش نمی‌آید؛

مطالبه از مسئولان جزو مهم‌ترین موارد امر به معروف و نهی از منکر است/ دلایل عدم‌تحقق وعده‌های مسئولان بیان شود

آمران به معروف و ناهیان از منکر، بیش از همه باید مطالبه‌گری از مسئولانی که کم‌تفاوت هستند را در دستور کار قرار دهند. به نظر می‌رسد این مطلب نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی به مذاق برخی خوش نیامده و با انتشار مطالبی، امر به معروف را سیاسی جلوه کرده و این فریضه را در تقابل با اقدامات مسئولان خواندند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، امر به معروف و نهی از منکر را باید جدی گرفت و از امور به ظاهر کوچک تا بالاترین امور، باید اجرا شود. این‌که عده‌ای با بهانه‌های مختلف قصد به حاشیه‌بردن این فریضه بزرگ الهی را دارند و حتی کوچکترین تذکر به مسئولان و مطالبه‌گری از آنان را برنمی‌تابند، معنایی جز به فراموشی‌سپردن این فرضیه بزرگ الهی که امام حسین علیه‌السلام برای احیای آن قیام فرمودند، ندارد.
امر به معروف و نهی از منکر دو فریضه‌ای است که از همه فرائض اوجب‌ترند و افرادی که این مسئله را درک نمی‌کنند، با ورود انواع مسائلی که نباید باشد، هم موجب بدبختی خود و هم موجب بدبختی جامعه را فراهم می‌کنند. این مطلب را نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی مطرح می‌کند و می‌گوید: برای انسان‌های سرگردان که تصور می‌کنند بشر رها است و هیچ قانون و کمالی ندارد، فقط این مطرح است که اگر از چیزی خوششان آید به آن عمل کنند و در این جهت نیز به هیچ چیزی فکر نمی‌کنند و متوجه نیستند که آسیبش برای جامعه چقدر است.
مطالبه‌گری از مسئولان بی‌تفاوت در دستور کار قرار گیرد
آیت‌الله سید علیرضا عبادی که در جمع اعضای هیات اندیشه‌ورز ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان که ۲۹ مردادماه امسال برگزار شد، سخن می‌گفت، تأکید کرد: آمران به معروف و ناهیان از منکر ضمن این‌که مسئله تذکر، رهنمود و پیشگری را در جامعه دنبال می‌کنند، اما بیش از همه باید مطالبه‌گری از مسئولانی که کم‌تفاوت هستند را در دستور کار قرار دهند.
رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی تصریح کرد: انسان‌های ستمگر برای گمراه‌کردن ملت‌ها مجهز می‌شوند، لشکرکشی می‌کنند، و از هوا و زمین، تبلیغات و … افکار مردم را دچار سرگردانی می‌کنند، لذا راه و کار را برای انسان‌هایی که می‌خواهند انسان باشند، سخت می‌کنند.
وی افزود: افرادی که هستی را با معرفت فهمیدند و انسان را شناختند، قضیه امر به معروف و نهی از منکر را چه سهل باشد و چه صعب، فراموش نمی‌کنند.
لزوم تذکر به مسئولانِ بی‌توجه به گرانی‌ها
همچنین نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی در دیدار اعضای شورای عالی قضایی استان که سوم شهریورماه‌جاری برگزار شد، با تأکید بر این‌که توقعی جز اجرای قانون از مسئولان نیست، گفت: مسئولی که در جامعه اسلامی کاری از او ساخته نیست، مسئولیت را به دیگران بسپارد و برای خود مسئولیت دنیایی و اخروی ایجاد نکند.
آیت‌الله عبادی با اشاره به این‌که یکی از سرمایه‌های بزرگ مردم و نظام، مسئولان نظام جمهوری اسلامی هستند، افزود: بدترین مردم آن کسی است دین خود را به دنیای دیگران بفروشد.
وی از اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان خواست تا دلیل برخی گرانی‌ها در بازار و عدم‌نظارت جدی مسئولان را بررسی و به مسئولانی که در این خصوص احتمالا کم‌کاری کرده باشند، تذکر جدی دهند.
اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در اصلاح جامعه است
جهت بررسی بیشتر موضوع، با حجت‌الاسلام و المسلمین امیر شرفی مدرس حوزه علمیه و کارشناس مسائل فرهنگی گفت‌وگو کردیم.
حجت‌الاسلام شرفی به خبرنگار خاورستان، گفت: اهمیت امر به معروف و نهی از منکر به اصلاح جامعه اسلامی و حرکت در مسیر رشد و تعالی است.
وی افزود: برخی افراد برای اجرای قوانین الهی، نیاز به انگیزه‌های بیرونی دارند و بخشی از انگیزه‌های بیرونی، برخورد جامعه با آن فرد است که اگر مرتکب تخلفی شد، آیا برخوردی مشاهده می‌کند یا خیر؟
مدرس حوزه علمیه بیرجند تأکید کرد: هرچه فرد از جامعه برخورد متناسب تری را ببیند، بیشتر در مسیر صحیح گام برمی‌دارد و می‌توان گفت امر به معروف و نهی از منکر، انگیزه‌های بیرونی در فرد ایجاد می‌کند تا در مسیر درست حرکت کند.
وی متذکر شد: لازمه حیات صحیح جامعه اجرای امر به معروف و نهی از منکر است و اگر امر به معروف و نهی از منکر از جامعه برداشته شود، افراد ضعیف الایمان بیشتر دچار تخلف می‌شوند و در نتیجه جامعه را نیز آلوده می‌کنند.
تمایز اجرای امر به معروف در نوع برخورد است
وی گفت: این حرف که امور جزئی نیاز به امور به معروف ندارد غلط است بلکه ما در امور مختلف تمایز قائل می‌شویم اما نه در انجام و عدم انجام امر به معروف و نهی از منکر بلکه در شیوه و نوع برخورد امر به معروف و نهی از منکر.
وی افزود: هرچه مسئله مهم‌تر باشد، امر به معروف و نهی از منکر با جدّیت و وسعت بیشتری انجام می‌شود.
وی اظهار کرد: اگر در جامعه‌ای انحراف بزرگی از نظر عقیدتی و دینی پیش آید، شاید حتی نوع برخورد، اعتراض و تحصن علما باشد اما برای موارد جزئی یک تذکر کافیست.
مطالبه از مسئولان جزو مهم‌ترین موارد امر به معروف و نهی از منکر است
وی گفت: تذکر به مسئولان و مطالبه از آنان جهت حل مشکلات مردم، جزو مهم‌ترین موارد امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است چراکه عملکرد مسئولان، تأثیر زیادی در جامعه دارد. یک مسئول با انجام یک تخلف بخش زیادی از جامعه را درگیر می‌کند.
وی با بیان این‌ که مطالبه جهت پیشگیری از وقوع تخلف است، اظهار کرد: شاید برخی اقدامات، هنوز به مرحله امر به معروف و نهی از منکر نرسیده که در این‌جا، مطالبه‌گری، اقدامی پیشگیرانه است چرا که باید فضا را به‌گونه‌ای آماده کنیم که احتمال وقوع تخلف پایین آید و انگیزه‌های بیشتری برای مسئول برای خدمت پیش آید.
وی تصریح کرد: گاهی بین امر به معروف و نهی از منکر و توهین و تضعیف به یک مسئول خلط می شود. و برخی تصور کردند وقتی از مسئولی چیزی مطالبه می‌کنیم، جایگاه او را زیر سؤال بردیم در صورتی که این‌گونه نیست.
وی افزود: نوع امر به معروف و نهی از منکر نباید به‌گونه‌ای باشد که جایگاه مسئول را تضعیف کند چراکه آن مسئول برای انجام خدمت نیاز به اقتدار و پذیرش عمومی دارد.
وی اظهار کرد: در مورد امر به معروف و نهی از منکر مسئولان، افرادی که امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند باید شرایط خاصی داشته باشند از جمله اشراف دقیقی به موارد معروف و منکر و شیوه های برخورد داشته باشند.
وی تأکید کرد: در هر صورت امر به معروف مسئولان نه تنها ایرادی ندارد بلکه لطف و کمکی به آن مسئول است که هر چه بیشتر به وظایفش عمل کند.
دلایل ضعف عملکرد مسئولان بیان شود
وی تصریح کرد: برخلاف تصور برخی افراد اتفاقا روزهایی مانند هفته دولت برای نقد عملکرد مسئولان مناسب‌تر است؛ همان‌طورکه در هفته دولت، مسئولان گزارش کار ارائه می‌دهند، باید کاستی‌ها و دلایل ضعف عملکرد و عدم‌تحقق وعده‌های خود را هم توضیح دهند، چراکه مردم در این روزها بیشتر پیگیر خواسته‌های به‌حق خودشان هستند.
وی اظهار کرد: نوع برخورد با مسئولان باید به‌گونه‌ای باشد که حرمت و جایگاه او حفظ شود و از طرفی مسئول گمان نکند دارای مصونیت خاصی است که هر کاری انجام می‌دهد، مورد بازخواست قرار نمی‌گیرد یعنی باید تعادلی بین حفظ حرمت و جایگاه مسئول و مطالبه‌گری و نهی از منکر برقرار باشد.
مسئول نمونه خودش دنبال ایراداتش می‌رود
وی تأکید کرد: مسئول طراز اسلامی و مسئول نمونه مسئولی است که خودش پیش از آن‌که از او نقد کنند، دنبال نقدها و ایراداتش برود و از مردم و علما، تحلیل و نقد عملکرد خودش را بخواهد.
وی افزود: نقدها، این مسئول را ناراحت نمی‌کند بلکه خوشحال می‌کند چون او را به سمت اصلاح و طی مسیر درست هدایت می‌کند.
انتهای پیام/۴