معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان جنوبی:

مطالبه گری در چهار چوب قانون باشد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: اگرچه در اجرای قانون باید منافع مردم و جامعه لحاظ شود اما مطالبه‌گری می بابیست در چهار چوب قانون باشد.

به گزارش خاورستان،سید محمدرضا طالبی معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان جنوبی در نشست مجمع مطالبه‌گران استان با بیان اینکه مطالبه‌گری نباید فراتر از قانون باشد،گفت:اگر بخواهیم مطالبات خود را با قانون‌شکنی به نتیجه برسانیم، منطقی نیست و نتیجه عکس وبازخورد منفی بر جا خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه مطالبه‌گری در درون خود، نوعی آرمان‌گرایی است گفت: مطالبه‌گری اگر وجود نداشته باشد، جامعه‌ای مرده خواهیم داشت لذا مطالبه‌گری از ضروریات هر جامعه بوده اما با ضوابطی همراه است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه مطالبه‌گری باید موضوعات مهم جامعه را شامل شود اظهار کرد: در این قاعده باید مشکلات عمومی جامعه را دید و از نگاه صنفی و فردی خودداری کرد.

طالبی با بیان اینکه در مطالبه‌گری باید از واژگان و الفاظ درست استفاده کنیم در غیر این صورت چون در قضاوت مردم اثرگذار خواهد بود، به خود ما ضربه می‌زند، افزود: در عصر ارتباطات، اخبار به‌صورت لحظه‌ای در سطح دنیا منتشر می‌شوند لذا در موضوع مطالبه‌گری نیز باید به نحوی عمل شود که انزجار مردم را به همراه نداشته باشد و البته در این امر نباید افراط و تفریط نیزصورت گیرد.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه در مطالبه‌گری باید شخص و دستگاه مورد مطالبه مشخص بوده و آن فرد و دستگاه نیز پاسخگو باشد،گفت: مطالبه باید به‌موقع و در وقت خود انجام شود لذا زمان‌سنجی در مطالبه‌گری خیلی موثر بوده و نتیجه بهتری را به دنبال دارد.

وی با تاکید بر اینکه مطالبه ما نباید در راستای خواسته و اهداف دشمن باشد افزود: حاکمیت باید در مقابل مطالبه‌گری، به نظر مردم و مطالبه‌گران احترام گذاشته و پاسخگوی آن باشد زیرا عدم پاسخگویی، بی‌احترامی به مردم وافکار عمومی است.

طالبی گفت: تدوین ساز و کارهای انتقال مطالب باید مشخص باشد یعنی هرگاه مطالبه‌گری به‌حق و قانونی انجام شود از وظایف دستگاه حاکمیتی است که در راستای آن مطالبه‌گری ساز و کاری را مشخص کند.

وی افزود: دستگاه حاکمیتی نباید در مقابل مطالبات اجتماعی هزینه معنوی ایجاد کند و باید به آن مطالبه به‌حق پاسخ دهد.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان جنوبی در ادامه به سؤالات مطالبه‌گران پاسخ گفت و اظهار داشت: در دولت انقلابی و مردمی آیت الله رئیسی مدیران باید به قولی که به مردم می‌دهند، عمل کنند و مسائل ومشکلات را صادقانه با آنان در میان بگذارند.

وی در پاسخ به پرسشی درخصوص قوانین حاکم بر مدیریت شهری بیرجند گفت: شهردار را شورای شهر انتخاب می‌کند و شورای شهر نیز انتخاب مردم است لذا ما نمی‌تونیم احاطه خاصی بر تصمیمات آن داشته باشیم اما می‌توانیم از دید اجتماعی و مشکلات مردم درخصوص مسائل اجتماعی، از آنها توضیح بخواهیم.

طالبی با ذکر این نکته که به دلیل ارتقای درآمدهای شهرداری تاکنون خلاف قانون عمل شده است متذکر شد: طبق قانون شهرسازی، تعداد طبقات براساس متراژ خیابان و کوچه لحاظ می‌شود و از طبقه معین به بعد طبقات به‌صورتپلکانی بالا می‌روند.

وی با انتقاد از نحوه محاسبه تراکم و تعداد طبقات گفت: این تذکر داده شده با وجود ناظرانی که هر لحظه ساختمان‌ها را رصد می‌کنند، تخلفات نادیده گرفته می‌شود و بعد در کمیسیون‌های مختلف، جریمه‌های سنگین رقم می‌خورد؛ضمن آنکه همسایه‌ها نیز معترضند.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان جنوبی افزود: متأسفانه در این زمینه قانون زیر پا گذاشته شده و حتی شهروندان باید برای دریافت رضایت مبالغی را به همسایه‌ها بپردازند لذا در شرایط موجود شهردار بر رعایت قانون در این موضوع تاکید دارد.

وی از پیگیری تخلفات مدیران طبق روال قانونی نیز گفت و با اشاره به اینکه حاشیه‌های شهر بیرجند، هزینه زیادی را بر دوش دستگاه‌های خدمت‌رسان تحمیل کرده، بر ارائه راهکارهایی برای ساماندهی این محدوده‌ها تاکید کرد.

طالبی درخصوص روند واگذاری اماکن ورزشی از طریق برگزاری مزایده خاطرنشان کرد: برای بازگشت برخی مزایده‌ها که براساس آنها، بخشی از باشگاه‌های ورزشی در گذشته به مزایده گذاشته شده، راهکاری ارائه شده که با بهره گیری از آنها این فضاها به حوزه ورزش بر می‌گردند.

وی گفت: به اداره کل تامین اجتماعی، شهرداری، شرکت آب و فاضلاب و شرکت برق تاکید شده با توجه به خسارات فراوان آموزشگاه‌ها در پی همه‌گیری کرونا، با این مجموعه‌ها همراهی کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی به مطرح شدن برخی شائبه‌ها در زمینه نفوذ برخی نمایندگان در انتصابات اشاره کرد و افزود: تا این لحظه نماینده‌ای در خصوص انتصاب فرد خاصی ورود نکرده است.

وی با اشاره به اینکه فردی در شهرستانی که مسئول دفتر نماینده بوده، فرماندار شده است گفت: این نماینده بهترین‌ها را به عنوان مسئول دفتر خود انتخاب کرده لذا وقتی از جامعه نخبگانی آن شهرستان و بسیاری از دستگاه‌ها نظرخواهی می‌کنیم همان شخص را به عنوان فرد جوان، پیگیر و دلسوز معرفی می‌کنند.

طالبی افزود: ضمن آنکه عمده مردم شامل شورای شهر، نخبگان، متنفذین و معتمدین به او اعتقاد و اعتماد دارند لذا بر این اساس به این سمت و سو رفته‌ایم ضمن آنکه ما از نمایندگان نیز مشورت خواسته‌ایم ولی هیچ نماینده‌ای انگشت روی فرد خاصی نگذاشته و فردی بر استانداری تحمیل نکرده است.

وی اظهار داشت: خشکسالی‌ها و البته کم‌توجهی‌های گذشته، پیامدهایی برای حوزه کشاورزی داشته که امیدواریم با تلاش‌هایی که در حال انجام است، وضعیت این حوزه ارتقا یابد.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان جنوبی گفت: در این راستا مقرر شد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) صنایع تبدیلی زرشک را در منطقه زیرکوه راه‌اندازی کند.

وی خاطرنشان کرد: در جلسات شورای اداری به مدیران تاکید می‌کنیم با شفافیت کارها و فعالیت‌هایشان را صادقانه در دید مردم قرار داده و گزارش دهند.

طالبی با تاکید بر اینکه تکمیل بیمارستان برای شمال شهر بیرجند بسیار حائز اهمیت است افزود: قول رییس سازمان بسیج سازندگی کشور درخصوص ساخت بیمارستان در شمال شهر بیرجند پیگیری می‌شود و استاندار نیز از مجموعه‌های دیگری در حال پیگیری این موضوع است.

وی گفت: رویکرد مدیریت فرهنگ و هنر و دستگاه‌ها و کمیسیون‌های فرهنگی ما باید از زیرساخت غنی برخوردار بوده و با فرهنگ ایرانی و اسلامی عجین باشند.

در ابتدا این جلسه برخی از اعضای مجمع به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

انتهای ییام /