مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی مطرح کرد

مطالبه ۴۱ میلیارد تومانی آب و فاضلاب از مشترکان/ تکمیل شبکه فاضلاب بیرجند تا پایان ۱۴۰۰

امامی گفت: در بحث فاضلاب شهر بیرجند برای سال جاری تمرکز بر شمال شهر و در سال آینده تمام شهر بیرجند و مناطقی که جدیدا به شهر بیرجند افزوده شده از جمله اراضی موسویه و ... است. امیدواریم شبکه فاضلاب بیرجند در سال آینده به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین امامی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی صبح امروز در نشست خبری تشریح فعالیت‌ها و اقدامات شرکت آب و فاضلاب در گذر از تابستان، اظهار کرد: شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی در اسفند ماه سال گذشته با یکدیگر تجمیع و شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی تشکیل شده است.
افزایش ۲۳ درصدی مصرف آب پس از کرونا
وی به شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال گذشته در استان اشاره کرد و افزود: با توجه به افزایش استفاده از آب در این مدت برای مسائل شست و شو و ضدعفونی، شاهد افزایش۲۳ درصدی میزان استفاده از آب در استان بودیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی بیان کرد: در فصل تابستان امسال چند مجتمع آبرسانی استان دچار چالش‌های در بحث آبرسانی شد که با اقدامات صورت گرفته توانستیم مشکلات را کنترل کنیم.
امامی عنوان کرد: یکی از مجتمع‌هایی که در فصل تابستان دچار چالش کم آبی شد مجتمع حاشیه شهر طبس بود که برای رفع مشکل، این مجتمع را به چاه آب شرب طبس وصل کردیم. مجتمع دیگری که در فصل تابستان دچار چالش شد مجتمع بزرگی در حاشیه شهر بیرجند بود که با توجه به گستردگی زیاد شبکه و رشد بالای جمعیت در روستای دستگرد با ارتقای پمپاژ مشکل را برطرف کردیم.
وی با بیان این‌که در مجتمع حسین آباد در شهرستان نهبندان شاهد چالش خاصی نبودیم و فقط چند روستا با افت فشار مواجه شد، اظهار کرد: مجتمع امین آباد در شهرستان سربیشه نیز یکی دیگر از مجتمع‌هایی بود که در تابستان با چالش کم‌آبی مواجه شد. در شهرستان درمیان نیز مجتمع فخرود در فصل تابستان با چالش کم آبی مواجه شد که برای رفع این مشکل از ظرفیت چاه‌های شهر اسدیه استفاده کردیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی به آبرسانی به روستای درمیان و فورگ در شهرستان درمیان از شهر اسدیه اشاره کرد و گفت: ساخت مخزن برای مجتمع‌های آبرسانی هزینه دارد و به همین دلیل سعی می‌شود برای رفع چالش های کم آبی از ظرفیت منابع شهری استفاده شود.
در هیچ شهرستانی شاهد تنش آبی نبودیم
امامی خاطرنشان کرد: علی‌رغم تمام محدودیت‌ها و برداشت آب در هیچ کدام از شهرهای استان شاهد تنش آبی نبودیم.
وی عنوان کرد: برای رفع مشکلات آبرسانی تلاش شده تا حد امکان اصلاح شبکه، احداث مخزن جدید و خط انتقال انجام شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی بیان کرد: مخزن ۲ هزار متر مکعبی سرایان افتتاح شد، مخزن ۵ هزار متر مکعبی شهر قاین و مخزن ۲ هزار متر مکعبی مهرشهر بیرجند و ایستگاه پمپاژ آماده بهره‌برداری و مخزن هزار متر مکعبی دستگرد تا پایان سال افتتاح می‌شود.
پیش‌بینی آبرسانی به ۳۰ روستای پر جمعیت خراسان‌جنوبی تا پایان سال
امامی گفت: پیش‌بینی می‌شود بتوانیم ۳۰ روستای پر جمعیت استان را تا پایان سال آبرسانی پایدار کرده و از گردونه آبرسانی سیار حذف کنیم.
وی به تاخیر در آبرسانی سیار در مناطق روستایی اشاره و خاطرنشان کرد: برای جبران تاخیر آبرسانی سرانه آب برای هر خانوار را از ۸۹ لیتر به ۱۲۰ لیتر افزایش داده و سامانه ۱۲۲ برای اطلاع دادن از قطعی آب به تمام شهرها و روستاهای استان متصل شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی ادامه داد: همچنین در بحث آبرسانی سیار برنامه‌های منظمی به روستاها اعلام و از دهیاری‌ها درخواست شد در این زمینه همکاری داشته باشند.
مالکیت ۱۸ تانکر آبرسانی سیار
امامی به ناوگان آبرسانی سیار اشاره کرد و افزود: در مجموع ۱۸ تانکر آبرسانی سیار در مالکیت آب و فاضلاب است و دهیاری‌ها، آستان قدس، امور عشایری و … تانکرهای مجزایی در بحث آبرسانی سیار در اختیار دارند.
وی خاطرنشان کرد: تلاش ما بر این است بتوانیم تا پیک تابستان ۱۴۰۰ حدود ۳۰ درصد ناوگان آبرسانی سیار را کاهش داده و روستاها را به آبرسانی پایدار مجهز کنیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی بیان کرد: در بحث اعتبارات اختصاصی برای شرکت آب و فاضلاب استان به جز اعتبارات بانک اکو ۱۵۷ میلیارد تومان اعتبار در بخش آب و فاضلاب داشتیم که حدود ۴۰ درصد تخصیص پیدا کرده است.
امامی عنوان کرد: اعتبارات استانی ما ۵۴ میلیارد تومان و اعتبارات بخش پروژه‌های عمرانی که اعتبارات ملی نیز می‌باشد ۴۲ میلیارد تومان از محل رسید ملی و صندوق توسعه بوده است.
وی خاطرنشان کرد: حدود ۳۵ میلیارد تومان از اعتبارات صندوق توسعه ملی سال گذشته، در ۶ ماهه اول امسال در اختیار ما قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی از ظرفیت استفاده از ماده ۵۶ خبر داد و افزود: از این محل ۲۵۰ میلیارد تومان برای مجتمع‌های آبرسانی روستایی تامین اعتبار خواهد شد و ۵۰ میلیارد تومان برای آبرسانی مناطق عشایری هزینه می‌شود.
بهره‌برداری از ۱۴ مجتمع آبرسانی روستایی با استفاده از ظرفیت ماده ۵۶
امامی گفت: امیدواریم ۱۴ مجتمع بزرگ روستایی با استفاده از اعتبارات ماده ۵۶ تامین اعتبار شده و طی دو سال آینده به بهره‌برداری برسند که با این اقدام تقریبا بخش عمده‌ای از روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان به چز چند تک روستا آبرسانی خواهد شد.
افتتاح بخش مایع تصفیه خانه فاضلاب بیرجند تا پایان سال
وی به بخش فاضلاب اشاره کرد و افزود: در این خصوص نیز اقداماتی در حال انجام است و ان‌شاءالله پایان سال جاری شاهد افتتاح بخش مایع تصفیه خانه فاضلاب بیرجند خواهیم بود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی اظهار کرد: تصفیه خانه شهر قاین آماده کلنگ‌زنی است و با استفاده از ظرفیت‌های متقابل و بخش خصوصی این تصفیه‌خانه کلنگ‌زنی خواهد شد.
مشکلات مجتمع یک هزار واحدی قاین در حال برطرف شدن
امامی به مجتمع یک‌هزار واحدی قاین و مشکلات عدیده آن اشاره و بیان کرد: با همکاری همه جانبه مشکل فاضلاب این مجتمع برطرف، شبکه اجرا و نصب انشعابات در حال تکمیل است. با انتقال پساب به سایت تصفیه خانه پساب از منطقه مسکونی شهر دور خواهد شد و ان‌شاءالله با برنامه‌ریزی که انجام شده حداکثر طی یکسال آینده تصفیه‌خانه به بهره‌برداری رسیده و برای مصارف مورد نیاز استفاده خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: برای فاضلاب شهر سربیشه نیز اقدامات در حال انجام است و حدود ۹۰ درصد شبکه‌های اصلی و ۷۵ درصد شبکه فرعی انجام شده است. با پیمانکار به جمع بندی رسیدیم که ان‌شاءالله به زودی شاهد کلنگ‌زنی اجرای شبکه فاصلاب در شهر سربیشه نیز خواهیم بود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی گفت: در شهر فردوس نیز فاضلاب در حال اجرا است که تلاش می‌شود شبکه شهر را به جای خوبی برسانیم تا سرمایه‌گذار، نگرانی برای سرمایه گذاری نداشته باشد و مابقی فاضلاب شهر فردوس را به بخش خصوص واگذار می‌کنیم.
امامی در خصوص فاضلاب بیرجند، تصریح کرد: در منطقه مهرشهر، ظفر و برخی از نقاط جنوب شهر بیرجند در بحث فاضلاب با مشکلاتی رو به رو بودیم که خوشبختانه اقدامات خوبی انجام شده و با توجه به تعاملی که با شهرداری انجام شده تقریبا مجوز مورد نیاز برای شمال شهر اخذ شده است.
وی ادامه داد: پیش‌بینی شده بود بحث فاضلاب مهرشهر تا پایان پاییز به اتمام برسد اما با توجه به شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌ها این کار با تاخیر انجام خواهد شد و تلاش می‌کنم مشکل معابر خاکی در مهرشهر تا پایان سال انجام شود که شهرداری بتواند آسفالت کند.
تکمیل شبکه فاضلاب شهر بیرجند در سال آینده
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی گفت: در بخش‌هایی از منطقه مهرشهر مردم خواستار تخلیه فاضلاب هستند که در این خصوص نصب انشعابات آغاز شده و تلاش ما بر این است که ان‌شاءالله در سال جاری با تمرکز بر شمال شهر و در سال آینده تمام شهر بیرجند و مناطقی که جدیدا به شهر بیرجند افزوده شده از جمله اراضی موسویه تکمیل و شبکه فاضلاب بیرجند در سال آینده به طور کامل به بهره‌برداری برسد.
امامی با بیان این‌که بخشی از کار فاضلاب شهر بیرجند در سال جاری انجام خواهد شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵ گروه در شمال و جنوب شهر برای اجرای شبکه فاضلاب به صورت مشارکتی در حال کار هستند.
برنامه‌های پیش‌رو برای جلوگیری از تنش آبی
وی با اشاره به برنامه‌های آینده شرکت آب و فاضلاب استان در بحث تنش آبی، اظهار کرد: در این خصوص تلاش می‌شود ظرفیت مخازن استان را به حد استاندارد ملی برسانیم. برای شهرهای ماژان، درح،آبیز و گزیک بحث احداث مخازن جدید و اصلاح شبکه در برنامه است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی اظهار کرد: برای شهر گزیک قرارداد منعقد و کار به زودی آغاز خواهد شد برای شهرهای آبیز، ماژان و درح اسناد تکمیل خواهد شد که بتوانیم از هدرفت آب جلوگیری کنیم.
هدر رفت بیش از ۴۲ درصدی آب در بخش روستایی استان
امامی افزود: در بخش شهری حدود ۳۱٫۷ درصد و در بخش روستایی بیش از ۴۲ درصد هدرفت داریم که تلاش می‌شود این عدد که در حال حاضر حدود ۱۰ درصد از متوسط کشوری بالاتر است را با برنامه مشخص زمان بندی شده کاهش داده و مجموع هدرفت را به ۱۵ درصد برسانیم.
وی عنوان کرد: از ابتدای سال جاری حدود ۵۹ کیلومتر تعویض شبکه در بخش روستایی و ۱۷٫۵ کیلومتر در بخش شهری انجام و حدود یک هزار و ۱۰۰ کنتور تعویض شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی اظهار کرد: با شرکت‌های دانش بنیان استان در حال همکاری برای بحث تله‌متری و هوشمند سازی شبکه آب استان هستیم که کاهش هزینه، خدمات پایدار و بحث مدیرت مصرف با هوشمند سازی محقق خواهد شد.
امامی اظهار کرد: برای چهار شهرستان مرزی استان از جمله نهبندان، زیرکوه، سربیشه (بخش درح) و درمیان تفاهم نامه‌ای با بنیاد برکت، بسیج سازندگی، کمیته امداد و بنیاد علوی در بحث اصلاح شبکه‌های آبرسانی، احداث مخازن آب، آبرسانی پایدار و … در شهرستانها مرزی منعقد شده که با همکاری نهادهای توسعه و پیشرفت شاهد کاهش مشکلات در شهرستان‌های مرزی باشیم.
وی به حفاری چند حلقه چاه در استان اشاره کرد و گفت: تلاش می‌شود با اصلاح شبکه، خطوط انتقال و ظرفیت سازی‌هایی که انجام شده و می‌شود در تابستان ۱۴۰۰ با کمترین مشکلات مواجه باشیم.
کاهش ۱۵ میلیارد تومانی هزینه‌ها پس از ادغام شدن
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی تصریح کرد: پس از ادغام آب شهری و روستایی برنامه های مشترکی انجام شده و تاکنون بیش از ۱۵ میلیارد تومان کاهش هزینه داشته‌ایم.
امامی تاکید کرد: تلاش بر این است همان‌گونه که علی‌رغم تمام محدودیت‌ها در شهرها شاهد هیچ‌گونه قطعی آب نیستیم در مناطق روستایی نیز پایداری آب را به حدی برسانیم که مردم همیشه از آب سالم، بهداشتی و پایدار بهره‌مند باشند و تا خرداد ۱۴۰۰ میزان بهره‌مندی را از ۷۵٫۵ درصد به ۸۲ درصد در استان برسانیم.
۱۲ درصد اعتبارات صندوق توسعه ملی برای آبرسانی به عشایر است
وی به آبرسانی به مناطق عشایری استان اشاره کرد و گفت: باتوجه به این‌که تاکنون اقدامات خوبی در این خصوص انجام شده آبرسانی برای عشایر بر عهده امور عشایری استان است. از محل صندوق توسعه معمولا ۱۲ درصد اعتبارات برای آبرسانی به محلات و مناطق عشایری در اختیار امور عشایری قرار می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی گفت: با توجه به این‌که اقدامات خوبی در بخش روستایی انجام شده ان‌شاءالله شاهد این خواهیم بود که تعدادی از روستاهای استان از شبکه پایدار برخوردار خواهند شد و پیش‌بینی می‌شود حدود ۳۰۰ روستای کم جمعیت استان؛ دو تا سه خانوار که پراکنده هستند و تا مجتمع‌های آبرسانی فاصله دارند را با تانکر آبرسانی سیار داشته باشیم.
امامی به بحث کیفیت آب استان اشاره کرد و افزود: ۸ آزمایشگاه میکرو بیولوژی، ۴ آزمایشگاه فیزیوشیمایی، یک آزمایشگاه بیولوژی و یک آزمایشگاه ریزآلاینده‌های معدنی در استان داریم.
وی افزود: در ۶ ماهه اول سال حدود ۸ هزار و ۸۴۰ مورد آزمایش میکروبیولوژی انجام شده حدود ۲۸۰ مورد فیزیو شیمیایی و ۲۱۵ هزار مورد کلرسنجی انجام شده است. با ارزیابی که انجام شده بیش از ۹۰ درصد کلر ما در شبکه در حد مجاز بوده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی گفت: سالانه بیش از یک میلیارد تومان صرف هزینه‌های گند‌زدایی آب می‌شود.
امامی از تدوین برنامه جامع برای کنترل کیفی آب در شهر و روستاها خبر داد و افزود: این برنامه متناسب با اعتباراتی که در اختیار ما قرار خواهد گرفت عملیاتی می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: بیش از ۲۵ درصد شبکه روستایی استان نیاز به تعویض دارد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی در بحث مجتمع‌های آبرسانی استان، اظهار کرد: ۳۳ مجتمع آبرسانی روستایی در حال کار داریم که ۶ مجتمع تا پایان سال به اتمام رسیده و ۲۷ مجتمع باقی مانده با اعتبار ۴۱۳ میلیارد تومان به اتمام خواهد رسید.
امامی از اجرای ۹۱۲ کیلومتر خط انتقال در استان خبر داد و گفت: ۶ هزار و ۳۰۰ کیلومتر توزیع شبکه، ۶۱۱ کیلومتر توسعه شبکه و ۷۵ حلقه چاه جدید حفر شده است.
وی با بیان این‌که برای بحث آبرسانی شهری و وستایی یک هزار میلیارد تومان اعتبار مصوب داشتیم، اظهار کرد: از این مبلغ ۴۸۵ میلیارد تومان تخصیص داده شده است.
۴۱ میلیارد تومان مطالبات آب و فاضلاب از مشترکان
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی در خصوص مطالبات آب و فاضلاب از مشترکان، بیان کرد: مجموع مطالبات آب و فاضلاب استان از تمام مشترکان خانگی، اداری، نیروهای مسلح، تجاری و … ۴۱ میلیارد تومان است.
امامی در خصوص پرداخت هزینه آب در مناطقی که آب از کیفیت پایین و شوری زیاد برخوردار است، گفت: شرکت آب و فاضلاب هزینه های دریافتی از مشترک را بر اساس قانون مشخص می‌کند و هزینه‌های دریافتی صرفا برای استفاده آب نیست بلکه برای خدمتی که مشترک دریافت می‌کند، حق انشعاب، اتصالات و … است.
انتهای پیام/۱۲۷