معدن‌کاران چشم‌انتظار اقدام مسئولان؛

معادن خراسان جنوبی؛ منتظر تحقق وعده‌ها/ عسلویه معدنی ایران محقق می‌شود؟

تبدیل خراسان جنوبی به عسلویه معدنی ایران از وعده‌هایی است که تحقق آن در پیچ‌وخم وعده‌ها گرفتار شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، خراسان جنوبی به عنوان بهشت معادن ایران شناخته می‌شود. این موضوع در مراسم معارفه معتمدیان استاندار سابق نیز بیان و اعلام شد خراسان جنوبی به عسلویه معدنی ایران تبدیل خواهد شد اما گویا یخ مشکلات معادن استان به این زودی باز نمی‌شود و بازدیدها دردی را دوا نمی‌کند. معدن‌کاران که از نبود زیرساخت معدنی رنج می‌برند، همچنان امیدوار به وعده‌ها هستند.
حمید ملانوری استاندار خراسان جنوبی نیز مانند استاندار سابق، دنبال توسعه معادن است و در دیدار اخیر خود با مدیران دو هلدینگ بزرگ معدنی کشور در خصوص موضوع مشارکت و همکاری در زمینه فعال‌شدن معادن نیمه‌فعال یا غیرفعال استان بحث و رایزنی کرد.
استاندار خراسان جنوبی در این نشست گفت: امیدواریم با هماهنگی و همکاری‌های بین هلدینگ‌های مربوطه و مدیریت حوزه معادن و صنایع و همچنین بهره‌برداران معادن استان به‌زودی شاهد فعالیت‌های بهتر در زمینه بهره‌برداری از معادن و نیز ایجاد واحدهای مرتبط برای جلوگیری از خام‌فروشی معادن باشیم.
ملانوری تصریح کرد: برای ایجاد ارزش افزوده از ذخایر معدنی استان و جلوگیری از خام‌فروشی این ظرفیت‌های منحصر به فرد از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنیم.
وی، برخی از کانی‌های معدنی استان را در سطح کشور و حتی دنیا بی‌نظیر دانست و گفت: متأسفانه در حال حاضر، بخش عمده‌ای از این کانی‌ها به صورت خام و فله‌ای با قیمت بسیار ناچیزی از استان خارج می‌شود که باید با برنامه‌ریزی درست از ادامه این روند جلوگیری کنیم.
شایان ذکر است؛ مدیران این دو هلدینگ در خصوص توسعه صنايع فرآوری استان، اعلام آمادگی کردند.
گفتنی است؛ در سال‌های اخیر شعارهایی مبنی بر این‌که معادن خراسان جنوبی بر ریل توسعه و بهره‌برداری است، شنیده می‌شود که با همکاری بخش دولتی و خصوصی این استان مرزی اکنون فصل تازه‌ای را در توسعه معادن و صنایع معدنی تجربه می‌کند.
استاندار سابق خراسان جنوبی نیز در مراسم معارفه خود عنوان کرده بود: خراسان جنوبی به عسلویه معدنی ایران تبدیل می‌شود.
وی در ۲۲ ماه حضور خود وعده‌های فراوانی در خصوص رونق معادن استان داد که چندان محقق نشد و از برکات معدن برای مردم خراسان جنوبی، گرد و خاک معادن مانده است.
در سال گذشته نیز از سرمایه‌گذاری شرکت شستا و قرارگاه خاتم در حوزه معدن و تأمین برق معادن استان توسط وزارت نیرو اخباری منتشر شد اما به گفته معدن‌کاران مشکلات این حوزه همچنان پابرجاست.
انتهای پیام/۳/ ۴