رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان‌جنوبی:

معدن، محور توسعه در خراسان‌جنوبی است/ اختصاص اعتبار ۱۰ میلیون دلاری برای برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی در استان

جوانشیر گفت: یکی از محورهای توسعه خراسان جنوبی معدن است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدجوانشیرگیو رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان‌جنوبی بعد ازظهر امروز در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل صمت خراسان جنوبی اظهار کرد: یکی از محورهای توسعه خراسان جنوبی معدن است.
وی افزود: استطاعت استان به لحاظ کشاورزی، صنعت، نبود زیرساخت و تجارت پایین است و تنها مزیت تجارت در خراسان‌جنوبی ارتباط با افغانستان است که این به تنهایی نمی‌تواند محور توسعه استان باشد لذا از این بابت موضوع صنعت، معدن و تجارت برای خراسان‌جنوبی بسیار حساس است.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان‌جنوبی بیان کرد: طی چند سال گذشته اقدامات خوبی در بحث سرمایه‌گذاری معدن در استان انجام شده که آمارها بیانگر این مسئله است.
جوانشیر عنوان کرد: صنعت زغال‌سنگ در خراسان جنوبی یکی از منحصر بفردترین صنعت‌ها است که در منطقه طبس واقع شده است.
وی اظهار کرد: در این راستا اقدامات خوبی در بخش اکتشاف، بهره‌برداری، شست و شوی زغال‌سنگ و کک سازی انجام شده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسا‌ جنوبی گفت: در بحث اکتشاف که زیرساخت و سرچشمه کار معدن است نیز اقدامات فوق العاده‌ای صورت گرفته است.
اعتبار ۱۰ میلیون دلاری برای برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی
جوانشیر خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰ میلیون دلار اعتبار برای برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی به عنوان پایه فعالیت‌های اکتشافی هزینه شده که این امر نه تنها در بخش معدن بلکه در بخش آب خیلی برای استان اهمیت دارد.
وی بیان کرد: بیش از ۵۰ درصد بودجه در بحث کاوش‌های ژئوفیزیک هوایی برای استان تخصیص پیدا کرده که بارها در اختیار سازمان‌های دست اندرکار از جمله سازمان‌های توسعه‌ای مانند ایمیدرو و تهیه و تولید قرار گرفته است.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان‌جنوبی گفت: در خراسان‌جنوبی سه پروژه استحصال طلا از جمله طلای هیرد، کودکان و مس و طلای شادگان در دست اقدام است.
جوانشیر عنوان کرد: پروژه استحصال طلای هیرد به کوشش سازمان تهیه و تولید مواد معدنی بیشتر کارهایش انجام شده و در حال نصب و تجهیز کارخانه فرآوری است.
وی افزود: بخش خصوص کار پروژه استحصال طلای کودکان را برعهده گرفته و تاکنون بیش از ۵۰ درصد کارهای نصب کارخانه استحصال طلا انجام شده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی عنوان کرد: در مورد معدن مس و طلای شادگان نیز بخش خصوصی ورود کرده است.
جوانشیر گفت: خراسان جنوبی از پتانسیل معدنی خوبی برخوردار است همچنین به لحاظ نیروی انسانی نیز غنی است و سرمایه‌گذاری که بخش سوم کار است در این استان نیاز به فرهنگ سازی دارد.
وی از فعالیت معدنی ۱۶ شرکت در استان خبر داد.
انتهای پیام/۱۲۷