معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی :

معرفی توانمندی‌های خراسان جنوبی از سوی مدیران در اولویت نیست

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت:معرفی توانمندی ها و ظرفیت های گردشگری خراسان جنوبی هنوز جزو اولویت های مدیران استان نیست؛عدم معرفی ظرفیت ها و فرهنگ منحصر به فرد خراسان جنوبی ظلم به مردم است.

به گزارش خبرنگار خاورستان،سید مجتبی علوی مقدم معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی صبح امروز در کارگروه میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اظهار کرد:لازم است در این کارگروه همه اعضای همکاری لازم برای مراکز گردشگری استان را داشته باشند و برای ورود و جذب گرشگر به استان سیاست گذاری با چشم انداز آینده صورت بگیرد.
وی افزود: اگر سرمایه گذاری برای نقاط گردشگری استان جذب شود اما زیر ساختهای لازم و امکانات برای سرمایه گذار فراهم نباشد کار عبث و بیهوده ای خواهد بود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی بیان کرد:ظرفیت خانه های بوم گردی باید ظرفیتی محدود بوده و خانه هایی که از همه شاخص تر است مورد نظر باشد.
علوی مقدم عنوان کرد:افرادی برای بررسی خانه های بوم گردی انتخاب شوند که در حوزه گردشگری تخصص داشته و بومی منطقه باشند؛لازم است برای تعیین خانه های بوم گردی فواصل مجاز بین فضاها در نظر گرفته شود .
وی اظهار کرد: در زمینه جذب سرمایه گذار و سرمایه گذاری برای نقاط گردشگری استان و ایجاد خانه های بوم گردی باید مغزهای متفکر کار راهنمایی و رهبری سرمایه گذاران را بر عهده بگیرند و برای اینکار نیاز به مشخص شدن یک کارگروه ویژه در این زمینه است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت:استفاده از خانه های بوم گردی برای افرادی که این ظرفیت ها را در دست دارند فقط در ایام عید نوروز،تابستان و آخر هفته ها فراهم است و سایر ایام و ماه های سال استفاده ای از آنها نمی‌شود در این شرایط لازم است دقت در مفید فایده بودن تسهیلات و کنترل تسهیلات در نظر گرفته شود.
علوی مقدم با اشاره به تقویم هنری که مهمترین تقویم جیبی و دارای معرفی نامه آثار تاریخی و گردشگری کشور است، بیان کرد: متاسفانه در این تقویم درباره آثار تاریخی و گردشگری خراسان جنوبی فقط به اندازه یک خط از خراسان جنوبی و فقط شهر بیرجند و قاین هر کدام یک مورد نام برده شده است.
وی ادامه داد: این نشان دهنده عدم معرفی توانمندی های خراسان جنوبی است و نشان می‌دهد که معرفی توانمندی ها و ظرفیت های گردشگری خراسان جنوبی هنوز جزو اولویت های مدیران استان نیست.
معاون هماهنگی و امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی اظهار کرد:لازم است در زمینه معرفی توانمندی های استان بیش از این تلاش شود و نسبت به عدم معرفی و شناساندن ظرفیت های خراسان جنوبی در کشور عکس العمل نشان داده شود؛ظرفیت های خراسان جنوبی بسیار زیاد است اما هنوز در معرفی آنها عقب هستیم.
علوی مقدم بیان کرد:برگزاری نمایشگاه ها و عرضه صنایع دستی خراسان جنوبی خودش به معنای سرمایه گذاری و معرفی صنایع دستی استان است؛اگر نمایشگاهی برای عرضه محصولات صنایع دستی برگزار نشود طبعتا سرمایه گذاری اتفاق نخواهد افتاد.
وی با تاکید بر اینکه باید نوع نگاه به خراسان جنوبی با توجه به ظرفیت های استان باشد،گفت:لازم است ظرفیت های استان و آداب و رسوم خراسان جنوبی که در نوع خود منحصر به فرد است به خوبی معرفی شود که اگر این کار صورت نگیرد به مردم خراسان جنوبی ظلم شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی با اشاره به وقف بودن قسمتی از روستای شوکت آباد، اظهار کرد:لازم است در برنامه های میراث فرهنگی و جاذبه های تاریخی استان مسائلی که وقف است مورد توجه و حقوق وقف رعایت شود.
علوی مقدم تصریح کرد: لازم است در مناطق گردشگری استان فرهنگ حضور گردشگر در منطقه توسط شورای فرهنگی برای مردم منطقه توجیه شود.
وی خاطرنشان کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان تا کنون اقدامات خوبی برای معرفی آثار تاریخی ،گردشگری وصنایع دستی انجام داده است و کسب عنوان رتبه برتر را در کشور داشته است اما هنوز تا افق روشن میراث فرهنگی فاصله دارد و نیاز به تلاش بیشتر است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی بیان کرد:رشد ۲۰ درصدی گردشگری در خراسان جنوبی ترقی بسیار خوبی بوده است اما تا رسیدن به ایده آل ها فاصله است و باید این فاصله برطرف شود؛ نیاز است افق ۱۴۲۰ تدوین و رسیدن به شرایط خوب با همکاری همه دستگاه ها صورت گیرد.
علوی مقدم اظهار کرد: باید در بحث گردشگری موضوعاتی که مربوط به وقف است مورد توجه و مردم نسبت به حضور گردشگر در مناطق گردشگری کاملا توجیه باشند که گردشگر فقط برای یکبار از جاذبه های گردشگری استان دیدن نکند و دوباره برنگردد بلکه باید برای حضور سایر گردشگران از برخورد و استقبال مردم منطقه تعریف کرده و زمینه حضور گردشگران بیشتری را به مناطق گردشگری فراهم کند؛این موارد از الزامات در بخش گردشگری است.
وی تصریح کرد: لازم است مصوبه کلی برای همه مراکز گردشگری به تصویب برسد و این مصوبه نیز مربوط به تشکیل شورای فرهنگی در هر شهرستان با همکاری اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری،نیروی انتظامی،ائمه جمعه،نماینده های ارزشی ادارات و نماینده ای از فرمانداری برای توجیه مردم نسبت به حضور گردشگر در مناطق بوده و برخورد مناسب مردم با گردشگر نشان دهنده فرهنگ غنی مردم خراسان جنوبی باشد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: باید برای استفاده جوانان و مردم بستر مناسب استفاده از جاذبه های گردشگری فراهم باشد و اگر ما اکنون به تفریحات سالم جوانان خود توجه نکنیم قطعا دشمن در جاهای دیگر و به طریقی دیگر شرایط تفریح را برای آنها فراهم می‌کند؛لذا در این زمینه لازم است که همه دستگاه ها با همکاری هم نظارت بر مکان های گردشگری را داشته باشند که از یک طرف جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی استان غفلت و رو به فراموشی نرود و از طرف دیگر باید مسائل عرف در زمینه حضور گردشگر و استفاده مردم از جاذبه های گردشگری رعایت شود که با تفریح به مسائل عرفی جامعه بی توجهی نشود.
انتهای پیام/۱۲۷/۱۱