گذر کوتاهی بر توانمندی های معلولین خراسان جنوبی؛

معلولیت؛ محدودیت نیست / حمایت اندک مسئولان از اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی

معلولیت نه تنها ناتوانی نیست بلکه موفقیت در رشته و مقاطع مختلف تحصیلی، کار و اشتغال، ورزش، هنری، قرآنی، خانه داری و ... نمونه ای از موفقیت های قابل توجه معلولان است. 

به گزارش خبرنگار خاورستان، در هفته جهانی معلولان به سر می بریم و این هفته فرصت خوبی است تا به موفقیت و استعدادهای فوق العاده معلولان بپردازیم. معلولانی که معلولیت برای آنها محدودیت نیست و توانسته اند با تلاش به موفقیت های زیادی دست پیدا کنند.

موفقیت در رشته و مقاطع مختلف تحصیلی، کار و اشتغال، ورزش، هنری، قرآنی، خانه داری و … نمونه ای از موفقیت های قابل توجه معلولان است. معلولانی که علیرغم تمامی مشکلات و کمبودها و در برخی مواقع مشاهده بی مهری ها از سوی جامعه و مسئولان اما از تلاش خود دست نکشیده و با اراده قوی به مسیر ادامه داده و به قله های رفیع موفقیت دست یافته اند.

جهت آشنایی با موفقیت های معلولان استان با تعدادی از این بزرگواران به گفت و گو پرداختیم.

معلولیت و قهرمانی در رشته دوو میدانی

علی اشتری یکی از ورزشکاران مستعد و معلول بیرجندی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: متولد سال  ۷۶ و دانشجوى رشته مهندسى برق دانشگاه بيرجند هستم.

وی با بیان اینکه معلولیت من از ناحیه دست چپ و از بدو تولد است، افزود: رشته ورزشی ام دوو میدانی است و عضو تيم ملى دووميدانى جمهورى اسلامى ايران در ماده پرش طول هستم.

این ورزشکار معلول بیان کرد: از همان خردسالی علاقه زيادى به ورزش به ویژه فوتبال داشتم و از سال ۸۶،۸۷ عضو تيم هاى پايه فوتبال استان بودم  اما با توجه به سرعت بالايى كه داشتم به تقاضاى مربيان دووميدانى استان براى تست دووميدانى در مسابقات شهرستان شركت كردم و در همان مسابقه اول بهترين نتيجه را بدست آوردم.

اشتری عنوان کرد: وارد رشته دوومیدانی شدم و روز به روز علاقه من هم به اين رشته انفرادى افزایش یافت.

وی با بیان اینکه تا به امروز مقام های مختلفى در كشور از جمله ۶ مدال طلا ، ٢ نقره ، ٢ برنز قهرمانى كشور را به دست آوردم، گفت: دعوت به اردوى تيم ملى جوانان در سال ٩٢، ثبت ركورد ورودى تيم ملى براى حضور در بازيهاى آسيايى هانگژو چين و عضويت ثابت تيم ملى در سال ۱۴۰۰ را در کارنامه دارم.

این جوان ورزشکار با بیان اينكه معلوليت محدوديت نيست شايد بيشتر یک جمله  كليشه اى باشد، تصریح کرد: معلوليت محدوديت هم دارد، اما ناتوانى نيست بلكه تجسم اراده است‌فرد داراى معلوليت می تواند مثل بقيه مردم عادى و چه بسا پرقدرت تر  يک زندگى موفق و شرافتمندانه داشته باشد و با حضور پررنگ در جامعه به اعتماد به نفس و عزت كامل برسد.

اشتری به مشکلات در حوزه ورزش اشاره و بیان کرد: مشكلات ورزش در بيرجند شامل نبود امكانات و زيرساخت هاى ورزشى و عدم وجود اسپانسر خصوصى در ورزش قهرمانى است با توجه به دور بودن شهر بيرجند از مركز کشور و نبود صنايع و كارخانه جات توليدى،  عدم وجود مربى حرفه اى با دانش و تجربه كافى در سطح ورزش حرفه اى از دیگر مشکلات جامعه ورزشی می باشد.

آرزویم حضور در مسابقات المپیک است

وی در مورد آینده کاری و ورزشی اش، گفت: آرزوى ورزشى من هم مثل اكثر ورزشكارانى كه ورزش را به صورت حرفه اى ادامه می دهند حضور در مسابقات المپيک و كسب خوش رنگ ترين مدال است امیدوارم بتوانم به این جایگاه بزرگ برسم و باعث آبروی استان و مهمتر از آن کشورم ایران باشم.

این ورزشکار دارای معلولیت اظهار کرد: سال آينده سال سرنوشت سازى براى ورزش كشورمان است چراکه مسابقات حساس آسيايى چين را در پيش داريم، علاوه بر این تورنمنت هاى بين المللى و مسابقات جهانى پیش رو است كه هر كدام از اين مسابقه ها سهميه مستقيم المپيک فرانسه را خواهد داشت.

حمایت اندک مسئولان استان از اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی

اشتری به مصوبه شوراى عالى انقلاب فرهنگى، دستگاه هاى ١٦ گانه اجرايى استان ها از جمله (بنياد شهيد ، اداره بهزيستى، اداره ورزش و جوانان، استاندارى ها و …) که موظف و مكلف به حمايت هاى اعتبارى و سخت افزارى از ورزشكاران معلول و جانباز هستند اشاره کرد و گفت: متاسفانه مسئولان استان خراسان جنوبی در اجرايى كردن اين قانون كه لازم الاجرا است حمایت اندکی دارند.

وی با بیان اینکه ورزشکاران با بی مهری‌های زیادی در بیرجند رو به رو هستند، افزود: زمانی که یک جوان معلول در عرصه های کشوری و ورزشی پیشرفت می کند، ثابت کرده که علیرغم معلولیت توانمندی های زیادی داشته و اگر حمایت شود می تواند افتخار آفرین استان و کشورش باشد.

این ورزشکار دارای معلولیت به اهمیت مسابقات پیش رو لزوم حضور در اردو مشهد در کنار مربی اشاره کرد و گفت:

حمایت های اداره ورزش و جوانان و هیئت ورزشی متاسفانه کم و محدود است و اين حمايت ها  برای ورزشکاران حرفه اى با توجه به شرايط اقتصادى موجود و هزينه هاى زياد در اين بخش، چشمگير و قابل توجه  نیست.

اشتری با بیان اینکه از  خانواده بالاخص پدر و مادر و خواهرانم كه هميشه در همه عرصه ها چه مالی و روحی و معنوی مرا حمایت کرده اند تشکر می کنم، گفت: از حمايت هاى اقاى اسبقيان رئيس فدراسيون و اقاى حميدى دبير فدراسيون جانبازان و معلولان تشکر و قدردانی می کنم اميدوارم اين حمايت ها ادامه دار باشد تا با كسب خوش رنگ ترين مدال در مسابقات پيش رو این لطف ها را جبران كنم و پرچم كشورم را به اهتزاز در بياورم.

شاعری و نویسندگی چاشنی زندگی همراه با معلولیت

محمود نصیری یکی از معلولان خراسان جنوبی که ساکن شهر سربیشه می باشد در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: معلولیت من از ناحیه دست و چشم چپ و مادرزادی است و در سال ۸۶ نیز بر اثر سانحه تصادف از ناحیه پا نیز دچار معلولیت شدم.

وی افزود: با توجه به شرایط جسمی تا مقطع دیپلم تحصیل کردم و در حال حاضر یک مغازه کوچک دارم که از طریق فروش خوار و بار روزگار میگذرانم.

این فرد دارای معلولیت که اهل هنر نیز میباشد و قریحه شاعری دارد، بیان کرد: در کنار کار مغازه داری شاعر و فیلمنامه نویس نیز هستم.

نصیری عنوان کرد: علاقه بسیار زیادم به شعر باعث شد به سرودن اشعار روی بیاورم و با توجه به سانحه تصادفی که برایم اتفاق افتاد و مدتی خانه نشین و بیکار بودم مشغول فیلمنامه نوشتن شدم.

فیلمنامه هایی که روی صحنه نرفت

وی اظهار کرد: دفتر شعرم آماده چاپ می باشد اما به دلیل مسائل مالی تاکنون نتوانسته ام برای چاپ اقدام کنم و فیلمنامه هایم نیز علی رغم مورد تایید بودن مراجع مربوطه اما هنوز به روی صحنه نرفته است.

این شاعر دارای معلولیت گفت: فیلمنامه ای به نام ساز ناکوک آماده اجرا دارم که موضوعش در مورد اعتیاد است و متن فیلمنامه مورد تایید اداره فرهنگ و ارشاد، فرمانداری و مواد مخدر شهرستان سربیشه قرار گرفته و پیگیر جذب خیر جهت تامین هزینه های اجرا، صحنه، فیلمبرداری، صدا و … هستم.

نصیری با بیان اینکه به سختی و با درآمد سوپرمارکت و مسمتری بهزیستی روزگار میگذرانم، افزود: همسرم نیز به دلیل سوختگی از ناحیه دست دچار مشکل است و دو فرزند محصل دارم.

وی خاطرنشان کرد: در کنار شاعری و فیلمنامه نویسی علاقه خاصی به خطاطی، نقاشی و منبت کاری دارم که این فعالیت های هنری را نیز در برنامه های هفتگی ام گذاشتم و خودم را سرگرم میکنم.

این معلول هنرمند با بیان اینکه درخواست من از مسئولان کمک به جذب خیّر جهت چاپ دفتر شعر و به روی صحنه بردن فیلمنامه هایم است، تصریح کرد: علاقه زیادی به رشته ورزشی تنیس روی میز دارم اما اداره ورزش و جوانان شهرستان سربیشه فاقد این رشته و حتی میز تنیس است که در این خصوص نیز از اداره کل ورزش استان و ورزش شهرستان سربیشه تقاضای تامین میز تنیس هستم و میدانم که اگر این ورزش در این شهرستان باشد میتوانم افراد زیادی را به این رشته ورزشی جذب و تا کسب مقام های کشوری پیش برویم.

نابینایی که حافظ قرآن شد

با فاطمه و زهرا ملکی دو خواهر که از ناحیه چشم و بینایی معلولیت داشته و اهل شهرستان سربیشه هستند نیز گفت و گو کردم.

فاطمه ملکی دختر نابینایی که از بدو تولد و به دلیل ازدواج فامیلی پدر و مادر دچار معلولیت شده در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: ۳۸ سال سن دارم و به دلیل اینکه ابتدا در روستا زندگی میکردیم امکان تحصیل برای من و خواهرم وجود نداشت.

وی افزود: بعد از چند سال که به شهر سربیشه برای زندگی رفتیم همراه با خواهرم برای تحصیل اقدام کرده و در حال حاضر دیپلم داریم.

این دختر نابینا عنوان کرد: برای تحصیل از کتابهای خط بریل استفاده میکردیم.

ملکی و خواهرش که هر دو حافظ قرآن کریم نیز می باشند، اظهار کرد: پس از اتمام درس و با توجه به اوقات فراغتی که داشتیم یکی از دوستان پیشنهاد شرکت در کلاس های قرآن و حفظ را به من داد و گفت شما که توانسته ای درس بخوانی قطعا میتوانی در حوزه قرآن نیز موفق باشی.

وی ادامه داد: پیشنهاد این دوست برایم جذاب بود اما اطمینان از اینکه بتوانم در این زمینه به نتیجه برسم را نداشتم ولی با اصرار دوست و مربی قرآن در کلاس های حفظ شرکت کردم.

این معلول نابینا بیان کرد: حضور در کلاسها و درک حلاوت قرآن باعث میشد که روز به روز علاقه ام به حفظ قرآن بیشتر شود و وقتی شور و علاقه ام افزایش یافت به خواهرم زهرا که شرایطش مشابه من است پیشنهاد شرکت در کلاسهای قرآن را کردم.

لزوم راه اندازی موسسه قرآنی در سربیشه

ملکی گفت: خواهرم ابتدا نسبت به شرکت در کلاسها مقاومت میکرد اما وقتی چند جلسه شرکت کرد و متوجه برکت قرآن در زمینه یادگیری اش شد او نیز مانند من به این کلاس علاقه مند و روز به روز تلاشش افزایش یافت.

وی اظهار کرد: در حال حاضر من حافظ ۱۴ جزء و خواهرم حافظ ۲۸ جزء است.

این حافظ قرآن بیان کرد: درست است که حفظ کردن قرآن برای من و خواهرم با توجه به شرایط جسمی و نابینا بودن سخت است اما برکت و نور قرآن چراغ راه ما شده و یاریگرمان است.

ملکی با بیان اینکه در شهرستان سربیشه موسسه قرآنی برای معلولان به ویژه نابینایان وجود ندارد، تصریح کرد: از مسئولان مربوطه میخواهم جهت راه اندازی موسسه قرآنی برای معلولان در شهرستان سربیشه اقدام کنند.

انتهای پیام/۱۲۷