برادرزاده شهید سلیمانی در یادواره سردار دلها؛

معیار و خط قرمز شهید سلیمانی انقلاب و ولایت بود/ حاج قاسم بزرگترین عامل بازدارنده امنیتی برای کشور و جهان اسلام

سلیمانی گفت: شهید سلیمانی در اوج تواضع و فروتنی، بزرگترین عامل بازدارنده از نظر امنیتی برای کشور و جهان اسلام بود، بازدارنده به این معنی که منش، تفکر، استراتژی و فعالیت اش و نتیجه آن در منطقه، باعث شد تا کسی فکر تعدی به کشور هم نداشته باشد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، دکتر یاسر سلیمانی برادرزاده شهید حاج قاسم سلیمانی امشب در یادواره این شهید که به همت اداره کل زندان های خراسان جنوبی در حسینیه جماران بیرجند برگزار شده بود، اظهارکرد: شهید سلیمانی در همه حوزه های شخصی و اجتماعی؛ به عنوان یک پدر، فرزند، همشهری، هم استانی، هم وطن و … شخصیت کاملی داشت. او از نظر کمی و کیفی در تمام دنیا بی نظیر بود و همین موضوع هم باعث شد تا افرادی از همه اقشار و دارای دیدگاه مختلف در تشییع پیکر او حضور پیدا کنند.

وی افزود: اخلاصی که در زندگی این شهید جاری بود باعث شد تا به این شخصیت و معرفت برسد، همین موضوع هم باعث شده بود تا در قلب مردم جای بگیرد و مردم نسبت به او احترام خاصی قائل باشند که البته این احترام نه از سر خیرخواهی، بلکه از سر استیصال بود. در واقع اخلاص حاج قاسم به کلام و حرفش عمق می داد و به همین دلیل هم سخنش بر قلب ها می نشست.

برادرزاده شهید سلیمانی با اشاره به اینکه شهید سلیمانی خیرخواه اسلام و مسلمین بود، گفت: او تاکید می کرد که هر کاری باید برای رضای خدا و بندگان او باشد و در تمام ۴۰ سال مجاهدتش، مهم ترین مسئله برایش، همین موضوع بود.

سیاست و تاکتیک حاج قاسم در همه مسائل عین دیانتش بود

سلیمانی اظهارکرد: یکی از شاخصه های حاج قاسم، انقلابی بودن او بود، او از نگاه های سیاسی دوری می کرد و معیار و خط قرمزش، انقلاب و انقلابی گری، ولایت و ولایتمداری، عشق و خدمت به اسلام و مسلمین بود.

وی با بیان اینکه آرمان حاج قاسم هم آرمان اسلام، انقلاب، ولایت و مقاومت بود، گفت: شهید سلیمانی همیشه تاکید می کرد که بازی های سیاسی باعث خط کشی بین مردم شده و خدمت رسانی به آنها را مشکل می کند، بلکه همه مردم با هر تفکر و جناحی، در زیر یک پرچم و فرزند انقلاب هستند، بنابراین معیار او انقلاب و خدمتگزاری به مردم بود.

او ادامه داد: مهم ترین مسئله دیگر این بود که سیاست، نگاه و تاکتیک حاج قاسم در همه مسائل عین دیانتش بود و حتی در جنگ هم رویه ای عارفانه و دلسوزانه داشت و مراقب بود در جایی که نباید، اسلحه به کار نرود و به کسی تعدی و ظلم نشود.

برادرزاده شهید سلیمانی اظهارکرد: در یکی از جریانات سوریه، حاج قاسم به رئیس جمهور ترکیه تاکید کرده بود که؛ ” ما سرباز مکتب و رهبری هستیم که مهم ترین دغدغه و آرمانش امنیت جهان اسلام است، رهبری که فقیه و مرجعی عالم و دلسوز در جهان اسلام است. نوع نگاه و تاکتیک شما با آموزه های مکتب اسلام و ولایت که یاد گرفتیم خیلی فرق می کند، ما برای امنیت جهان اسلام اینجاییم.”

وی ادامه اد: شهید سلیمانی در همه عملیات ها به عنوان فرمانده و خودش در خط مقدم و چشم انتظار رزمندگان بود، نه اینکه سربازانش را به جلو بفرستد و خودش حضور پیدا نکند.

عشق به ولایت و شهدا مهم ترین شاخصه مکتب حاج قاسم

سلیمانی با بیان اینکه مکتب شهید سلیمانی سه شاخصه مهم دارد، گفت: مهم ترین شاخصه این مکتب عشق به ولایت و شهدا بود که در تعبیر و معنای این عشق او، نمی توان کلماتی را پیدا کرد. همانطور که او تاکید کرده بود که ” والله مهم ترین رمز عاقبت بخیری، پیروی از ولایت است. حاج قاسم عشق عجیبی به شهدا و آرمان هایشان داشت و از هر فرصتی برای یادآوری رشادت های آنان استفاده می کرد.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی عشق عجیبی به خانواده شهدا، مردم و کشور هم داشت، اظهارکرد: حاج قاسم به معنای واقعی کلمه مردم دار بود و محال بود که در جایی مردم به او مراجعه کنند، ولی او بر اثر خستگی، پذیرای آنها نباشد، بلکه همیشه با روی باز جوابگوی مردم بود و دغدغه ها و مشکلاتشان را پیگیری و مسئولان را هم به مردم داری توصیه می کرد.

او بیان کرد: حاج قاسم از هر فرصتی برای خدمت به مردم استفاده می کرد و از نظر او برای خدمتگزاری لازم نیست مسئولیت آنچنانی داشت، بلکه رفع مشکلات همسایه، فامیل، همشهری و … هم فرصتی برای خدمتگزاری است.

شهید سلیمانی فریادرس بود

برادرزاده شهید سلیمانی تاکید کرد: شاخصه دیگر مکتب حاج قاسم؛ عشق به اسلام و مسلمین است، دغدغه حاج قاسم اقتدار جهان اسلام بود و از جنگ های منطقه ای رنجیده خاطر و معتقد بود که این جنگ ها با هدف ایجاد اختلاف و انحراف از موضوعات اصلی جهان اسلام است.

وی ادامه داد: شهید سلیمانی به معنی واقعی کلمه و بدون هیچ شرط و شروطی، فریادرس بود و هر جنگی که در منطقه و کشورهای اسلامی رخ می داد، تنها کسی که می شد روی او حساب کرد، حاج قاسم بود. همانطور که در مقابل جنایت گروه های تکفیری و داعش، اولین کسی که در مقابل این دشمن حضور پیدا کرد، حاج قاسم بود.

سلیمانی با بیان اینکه در دنیای سیاست امروز و نظام بین الملل، بدون هیچ شرط و شروطی یک مجموعه ای مثل نیروی قدس، یک مکتب را برای مردم و مسلمین پایه گذاری می کند، گفت: حاج قاسم بیش از ۴۰ سال مجاهدت در خط مقدم نبرد حق علیه باطل، ۳۰ سالش را با ترکش و ناراحتی های جسمی تحمل کرد ، اما در تمام این ۴۰ سال مجاهدت، یک بار هم حضور او در میدان نبرد، غیرمستقیم نبود.

وی اظهارکرد: او هیچگاه عنوان نکرد که کارم را انجام دادم و دیگر خسته ام یا اینکه این همه جهاد برای من بس است. هیچ چیزی غیر از شهادت مقصود او نبود و همیشه بزرگترین خواسته اش از مردم، دعا برای شهادتش بود.

حاج قاسم بزرگترین عامل بازدارنده از نظر امنیتی برای کشور و جهان اسلام

برادرزاده شهید سلیمانی عنوان کرد: شهید سلیمانی در اوج تواضع و فروتنی، بزرگترین عامل بازدارنده از نظر امنیتی برای کشور و جهان اسلام بود، بازدارنده به این معنی که منش، تفکر، استراتژی و فعالیت اش و نتیجه آن در منطقه، باعث شد تا کسی فکر تعدی به کشور هم نداشته باشد. زیرا حاج قاسم به همراه مجموعه نیروی قدس جبهه ای را شکل داد که این جبهه هر روز در جهان اسلام قوی تر و تفکرش گسترده تر شد.

او تصریح کرد: این خون شهداست که باعث بیداری و اتحاد مسلمانان می شود و اکنون هم هر چه که از شهادت حاج قاسم بیشتر می گذرد، نام و یادش امتی تر و دشمنش ذلیل تر می شود. همانطور که دیدیم آمریکا با چه خفت و خواری از افغانستان فرار کرد، چه اتفاقی در سوریه افتاد و در عراق هم ملتمسانه درخواست کمک داشت.

سلیمانی بیان کرد: شهید سلیمانی همیشه خداوند را سپاسگزار بود که در آخرین دیدار با مادرش، توفیق بوسیدن کف پای او نصیبش شد .

وی با اشاره به اینکه خداوند توفیق ادامه راه شهید سلیمانی را به ما بدهد، افزود: این مراسم ها و یادبودها مهم است، اما مهم تر از آن عمل است، همه ما باید سعی کنیم مکتب شهید سلیمانی و سایر شهدا را بشناسیم و به آن عمل کنیم.

 

انتهای پیام/۷