مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی:

ملت ایران با استفاده از آموزه‌های دینی و عاشورایی از خاک مقدس اسلامی دفاع کرد

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی گفت: دفاع مقتدرانه ملت ایران باعث شد که صدام آتش بس را بپذیرد و ما خود را پیروز این جنگ می‌دانیم چرا که با وحدت، همدلی و استفاده از آموزه‌های دینی و عاشورایی از خاک مقدس اسلامی دفاع کردیم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدرضا فخر مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی در سخنرانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه امروز بیرجند اظهار کرد: تلاش، اخلاص و ایثار مردم غیور این سرزمین در دوران دفاع مقدس اعم از سپاه، ارتش، بسیج و جهاد به رهبری امام خمینی (ره) توانست فصلی از دوران و تاریخ نظام اسلامی را رقم بزند.
وی افزود: در سال ۵۹ رژیم بعث عراق به عنوان نوک پیکان استکبار جهانی بر علیه مردم ایران وارد عمل شد و تجاوز همه جانبه در ۳۱ شهریور بر علیه مردم ایران را آغاز کرد.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی گفت: استکبار جهانی و رژیم بعث عراق دچا توهم شده بودند و تصور می‌کردند که کشوری که دچار جنگ‌های نیابتی و ضعف قدرت نظامی است را می‌توان ظرف یک هفته اشغال کرد اما آحاد ملت ایران زیر سایه ولایت فقیه و وحدت با همت از کیان جمهوری اسلامی دفاع کردند.
فخر با اشاره به سخنان امام خمینی (ره) در خصوص دفاع مقدس، عنوان کرد: سخنان امام (ره) نشان می‌دهد که ما نه تنها از جنگ پشیمان نشدیم بلکه بر اساس دستاورهایی که داشتیم، توانستیم به خودباوری و اقتدار برسیم.
وی با بیان اینکه کسانی که دوران مقدس را درک نکردند ضرورت دارد به این موضوع توجه کنند، بیان کرد: رژیم بعث عراق اقدامات تهدیدآمیز خود را در تاریخ ۱۳ فروردین ۱۳۵۸ آغاز کرد که تنها دو ماه از پیروزی انقلاب می‌گذشت.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی تصریح کرد: رژیم عراق از ۱۳ فروردین ۱۳۵۸ تا ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹ آغاز رسمی جنگ تحمیلی ۶۷۳ مورد تجاوز علنی به خاک جمهوری اسلامی داشت.
فخر ادامه داد: رژیم عراق در همان روز اول جنگ به ۱۹ نقطه کشور حمله هوایی داشت و در عرض کمتر از ۱۰ روز ۱۵ هزار کیلومتر مربع از خاک جمهوری اسلامی را اشغال کرد.
وی با بیان اینکه ملت ایران از همان روز های اول جنگ کار خود را برای دفاع آغاز کردند، مطرح کرد: ۱۴۰ فروند هواپیمای جمهوری اسلامی ایران حمله عراق را به خوبی پاسخ دادند و ۴۰ عملیات آفند و ۷۲ عملیات ایذایی در سال اول جنگ انجام شد که یکی از اصلی ترین آن‌ها عملیات ثامن الائمه و شکست حصر آبادان بود.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی گفت: اندیشه های امام خمینی (ره) با دستور تشکیل بسیج و ارتش ۲۰ میلیونی باعث شد که تمام معادلات بر علیه رژیم بعث عراق رقم بخورد و حضور سراسری بسیج در کنار ارتش و سپاه نیز موجب شد فصل جدیدی از پیروزی‌های ارتش اسلام به وجود آید.
فخر عنوان کرد: عراق بارها از سلاح های شیمیایی به ویژه در عملیات خیبر بر علیه کشور ما استفاده کرد اما عزم ملت مسلمان و رهبری امام خمینی (ره) باعث شد به صورت کامل و تمام قد در مقابل آن‌ها بایستند.
وی بیان کرد: در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۶۵ به مدت ۴۴ روز رژیم بعث عراق به صورت مداوم ۶۶ شهر ایران را مورد هجمه قرار داد و ۳۰ هزار و ۵۰ نفر را شهید و ۱۱ هزار نفر را مجروح کرد.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی افزود: هدف عراق این بود که مردم را از دفاع خسته کند در نهایت در سال ۱۳۶۶ همت رهبر انقلاب اسلامی و حضور همه جانبه مردم باعث شد تا شورای امنیت قطعنامه ۵۹۸ را صادر کند که این قطعنامه بخشی از حقوق ملت ایران را تأمین می‌کرد.
فخر با بیان اینکه یکی از مقاطع حساس دفاع مقدس بعد از قبول قطعنامه ۵۹۸ بود، متذکر شد: سه روز بعد از قبول قطعنامه ۱۰ لشکر به جنوب ایران حمله کردند و جاده اهواز خرمشهر را گرفتند که این فرمان امام (ره) مبنی بر ” حضور همه جانبه مردم” باعث عقب راندن عراق شد.
وی تصریح کرد: مجدد نیز نیروهای منافقین از غرب کشور حمله کردند که این بار نیز ملت در کنار هم جنگیدند و اینجا بود که رژیم بعث عراق متوجه شد نظام مقدس اسلامی نظامی نیست که با این هجمه ها از پا دربیاید.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی ادامه داد: دفاع مقتدرانه ملت ایران باعث شد که صدام آتش بس را بپذیرد و حقانیت جمهوری ایران توسط سازمان ملل تأیید شود، ما خود را پیروز این جنگ می‌دانیم چرا که با وحدت، همدلی و استفاده از آموزه‌های دینی و عاشورایی از خاک مقدس اسلامی دفاع کردیم.
فخر عنوان کرد: اکنون حمله نظامی دیگر متصور نیست چرا که اکنون هجمه‌های آنان در بحث تحریم‌ها و مسائل اقتصادی است.
وی بیان کرد: خراسان جنوبی با وجود اینکه در دورترین فاصله از مناطق جنگی قرار داشت اما در همان روزهای اول آغاز جنگ ۲۲ هزار رزمنده در مناطق جنگی حضور پیدا کردند.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: امسال برای خراسان جنوبی سال مهمی است چرا که کنگره ملی ۲ هزار شهید استان را داریم جا دارد که در برگزاری هر چه بهتر این کنگره بزرگ حضوری فعال داشته باشیم.
انتهای پیام/ ۱۳۵