مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی:

ملخ صحرایی کم بود مگس مدیترانه‌ای هم اضافه شد/ پیگیری برای جذب اعتبارات ملی و استانی جهت مبارزه

یوسفی گفت: با توجه به اینکه آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در استان خراسان‌جنوبی جزء آفات قرنطینه داخلی محسوب می‌شود عملیات ردیابی و پایش مستمر آن در کلیه باغات استان در حال انجام است و در این خصوص پیگیر جذب اعتبارات از منابع استانی و ملی هستیم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اوایل اردیبهشت ماه امسال بود که شاهد هجوم ملخ‌های صحرایی به مزارع شهرستان نهبندان بودیم و این آفت طی دو ماه خودش را به سایر مناطق استان رساند و به باغات و مزارع چهار شهرستان مرزی خراسان جنوبی آسیب رساند و بیش از ۶۲ هزار هکتار از اراضی استان و ۳۲۰۰ هکتار از باغات خراسان جنوبی را آلوده کرد.
مضاعف بر تلاش‌های جهاد کشاورزی علی رغم کمبود اعتبار و امکانات برای مقابله با آفت ملخ صحرایی، حال ردیابی و پایش مستمر آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در برخی از نقاط استان بر تلاش‌های نیروهای جهاد کشاورزی افزوده و باعث نگرانی کشاورزان از آسیب دیدن محصولاتشان توسط آفت مگس میوه مدیترانه‌ای شده است.
مشاهده آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در برخی از باغات شهرستان طبس
مهدی یوسفی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، در خصوص وجود آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در استان، اظهار کرد: با ردیابی‌های صورت گرفته، آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در برخی از باغات شهرستان طبس مشاهده شده است.
وی افزود: مگس میوه مدیترانه‌ای یکی از مهم‌ترین و مخرب‌ترین آفات محصولات باغی در جهان و ایران است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: این آفت چند میزبانه بوده که دامنه میزبانی آن بیش از ۳۰۰ گونه میوه، سبزیجات و گیاهان زینتی را در بر می‌گیرد.
یوسفی عنوان کرد: این آفت برای اولین بار در آذر ماه سال ۹۸ در سطح ۱۵ هکتار از باغات انار منطقه خرو شهرستان طبس مشاهده شد که بلافاصله با مشاهده آفت، کارگاه‌های آموزشی در سطح روستاها برگزار شد وکلیه تجهیزات ردیابی، پیش آگاهی و کنترل آفت با هماهنگی مدیریت شهرستان طبس تهیه و در اختیار شبکه مراقبت و پیش آگاهی شهرستان به منظور پایش و اعلام زمان مبارزه قرار گرفت.
وی اظهار کرد: در همین راستا یک دستگاه دیتالاگر در محل باغ نصب و یک نفر کارشناس ناظر گیاه پزشکی جهت رصد و پایش آفت در منطقه مستقر شد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت : فرمون‌­های جلب کننده آفت در اواخر فروردین ماه سال ۹۹ در باغات شهرستان طبس توسط کارشناسان شبکه مراقبت شهرستان نصب گردید و ظهور آفت در چهارم خردادماه سال ۹۹ گزارش شد.
یوسفی عنوان کرد: آماده سازی و نصب تله‌های جلب کننده حاوی مایع سراتراپ، سراتینکس ، فرمون‌های جلب کننده حشرات و طعمه مسموم تهیه شده با پروتئین هیدرولیزات به همراه هماهنگی و مشارکت نیروهای بسیج سازندگی نقش بسزایی در کاهش جمعیت آفت و پیشگیری از خسارت آن داشته است.
وی از باغداران درخواست کرد با رعایت بهداشت عمومی کف باغ، شامل جمع آوری و دفن میوه‌های ریخته شده پای درختان در عمق ۵۰ سانتی متری خاک و تسریع در برداشت میوه‌های رسیده و نیز رعایت مسائل قرنطینه‌ای شامل عدم جابجایی و نقل و انتقال میوه‌های آلوده به دیگر نقاط در کاهش میزان آلودگی باغات خود همکاری کنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی تاکید کرد: با توجه به اینکه آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در استان خراسان‌جنوبی جزء آفات قرنطینه داخلی محسوب می‌شود عملیات ردیابی و پایش مستمر آن در کلیه باغات استان توسط اعضای شبکه مراقبت بخش خصوصی و دولتی در حال انجام است و در این خصوص پیگیر جذب اعتبارات از منابع استانی و ملی هستیم.
انتهای پیام/۱۲۷