رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی مطرح کرد

ممانعت از توقیف قضایی و تعطیلی واحدهای تولیدی اولین اقدام قوه قضائیه/ جرائم انتخاباتی در همان روز بررسی می‌شود/ اجازه بی حرمتی به ارزش‌های اسلامی به بهانه استفاده از صنعت گردشگری را نمی‌دهیم

حجت‌الاسلام حمیدی گفت: قوه قضائیه در بحث اشتغال تعهدی ندارد اما در بحث پشتیبانی و حمایت از اشتغال همراهی می‌کند و در این خصوص اولین اقدام، ممانعت از توقیف قضایی و تعطیلی واحدهای تولیدی بود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری ضمن گرامیداشت دهه فجر، اظهار کرد: رویکرد جدید دادگستری استان رویکرد رسانه‌ای است.
وی افزود: فعالیت‌هایی که در دادگستری اتفاق می‌افتد به گوش مردم برسد چراکه مردم در جریان خدمات دادگستری قرار می‌گیرند.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: اصحاب رسانه را در انعکاس مشکلات جامعه امین خود می‌دانیم و این ظرفیت خوبی است و برای مردم بسیار سودمند است.
حجت‌الاسلام حمیدی افزود: در هر زمانی آمادگی داریم در صورت نیاز، گفت‌وگو و نشست برگزار کنیم.
وی اظهار کرد: امروزه با جنگ اقتصادی مواجه هستیم و مقام معظم رهبری امسال را به نام رونق تولید نام‌گذاری کردند.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: قوه قضائیه در بحث اشتغال تعهدی ندارد اما در بحث پشتیبانی و حمایت از اشتغال همراهی می‌کند و در این خصوص اولین اقدام، ممانعت از توقیف قضایی و تعطیلی واحدهای تولیدی بود.
حجت‌الاسلام حمیدی با بیان این‌که چتر حمایتی دستگاه قضایی بر سر تولید باز است افزود: با دستگاه ثبت اسناد نیز هماهنگ شده است تا واحد تولیدی تعطیل نشود.
وی اظهار کرد: امروز عمده‌ترین مشکل تولیدکنندگان با بانک‌ها، پرداخت مالیات، بیمه و دستگاه‌های خدمات‌رسان مانند آب و برق و گاز است که از این دستگاه‌ها دعوت شده و هماهنگی‌هایی شده تا عملی که منافی با تولید باشد انجام ندهند و کار تولید در استان ادامه داشته باشد.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: انتخابات یک فرآیند سیاسی اجتماعی مهم است و از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و از آن‌جا که کشور ما یک نظام مردم‌سالار دینی است و حضور و مشارکت مردم بسیار مهم است، هر چه حضور مردم پررنگ‌تر باشد، در دنیا موفق‌تر خواهیم بود.
حجت‌الاسلام حمیدی افزود: برگ برنده نظام جمهوری اسلامی حضور مردم در صحنه‌ها است.
وی اظهار کرد: حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال و انتخابات، بسیار بااهمیت است.
هیچ‌گاه جرم سازمان یافته انتخاباتی نداشتیم
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: با تشکیل ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی درصدد هستیم تا از مشکلاتی که باعث اختلال در روند برگزاری انتخابات می‌شود، جلوگیری کنیم و بتوانیم با هماهنگی کاندیداها، ستادها و ارگان‌های نظارتی انتخابات باشکوه و بدون مشکل برگزار کنیم.
حجت‌الاسلام حمیدی افزود: در کشور هیچ‌گاه با جرم سازمان یافته‌ای مواجه نبودیم چراکه فرآیندی که در کشور وجود دارد اجازه تخلفات سازمان‌یافته را نمی‌دهد و مردم، کاندیداها و قوه قضائیه نظارت دقیقی بر برگزاری فرآیند انتخابات دارند بنابراین هیچ جرم سازمان یافته‌ای در انتخابات اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد.
وی اظهار کرد: با راه‌اندازی ستاد پیشگیری درصدد جلوگیری از تخلفات انتخاباتی هستیم و تا امروز نیز مشکل و تخلفی صورت نگرفته است.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: برای تخلفاتی که ممکن است اتفاق بیفتد شعباتی از دادسراها و دادگاه‌ها پیش‌بینی شده است و در روز انتخابات نیز به صورت کشیک فعال است تا در همان روز پرونده تخلف تشکیل و در همان روز مورد بررسی قرار گیرد.
وی به صنعت گردشگری در استان اشاره کرد و افزود: این ظرفیت و صنعت در استان باید مورد توجه قرار گیرد؛ ما امروز در تحریم هستیم و به فرمایش مقام معظم رهبری باید نگاه به داخل و ظرفیت‌های داخلی داشته باشیم.
حجت‌الاسلام حمیدی با اشاره به این‌که قوه قضائیه حامی صنعت گردشگری در استان است، تصریح کرد: اما گردشگری ما امروز با ناهنجاری فرهنگی و اجتماعی مواجه است و نباید اجازه دهیم به ارزش‌های اسلامی ما توهین شود و کسانی که متولی گردشگری هستند باید به گونه ای عمل کنند که ارزش های اسلامی ما دچار بی احترامی نشود.
وی افزود: ما بی حرمتی به مسائل و ارزش‌های اسلامی را برنمی تابیم و در این بحث قائل به پیشگیری هستیم، تورهای گردشگری باید توجیه شوند و برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشند.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: در هفته گذشته در شهرستان فردوس یک ناهنجاری اسلامی و ارزشی ایجاد شده بود که با فرد متخلف برخورد و مکان نیز پلمپ شد.
حجت الاسلام حمیدی تصریح کرد: اگر در مراکز بوم گردی اقدام هنجارشکنانه‌ای انجام شود با مسئول آن مرکز برخورد و محل نیز پلمپ خواهد شد.
وی افزود: روز گذشته نیز در شهرستان طبس یک دستگاه اتوبوس حامل افرادی که شرب خمر کرده بودند متوقف و افراد نیز دستگیر شده بودند و با مراکزی که به این افراد خدمات داده بودند نیز طبق ضوابط برخورد شده است.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به این‌که سازمان بازرسی در زمینه بلوکه شدن پول در بانک ها ورود پیدا کرده است، گفت: گزارشاتی از بلوکه بودن پول در بانک‌ها و تخلفات مدیران به دست ما رسیده که به دادسراها و شعب قوه قضائیه ارجاع داده شده است و دستگاه قضا با حضور آیت الله رئیسی رسیدگی به تخلفات مفاسد اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده است.
حجت الاسلام حمیدی با بیان این‌که طلاق در جامعه ما یک آسیب جدی و خداوند آن را به عنوان آخرین راهکار قرار داده است، تصریح کرد: طلاق ریشه های متفاوتی دارد که فقر اقتصادی، آسیب‌های اجتماعی، مواد مخدر و ازدواج احساساتی از جمله ریشه‌های طلاق در خراسان‌جنوبی است.
وی با اشاره به این‌که یکی از منتقدان سهمیه‌بندی طلاق هستم، افزود: ما اگر بخواهیم با پدیدیه طلاق برخورد کنیم باید علل آن را بررسی و مقابله کنیم و سهمیه‌بندی آن هیچ توجیهی ندارد و این‌که بر چه مبنایی سهمیه بندی شده، نمی‌دانیم و این سهمیه‌بندی از طرف دستگاه قضا نبوده است.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: در بحث انتخابات ما بیشتر از این که نگران فضای حقیقی باشیم، نگران فضای مجازی هستیم و در این فضا تخلفاتی روی می دهد و ما نیز کاندیداها و طرفداران آنها را توجیه می کنیم و در این زمینه نیز کارگروهی ایجاد و اقدامات پیشگیرانه و توجیهی انجام می دهد.
حجت الاسلام حمیدی تصریح کرد: جمع آوری کودکان کار به عهده بهزیستی است و باید مطالبه گری از دستگاه‌های متولی داشته باشیم.
وی با اشاره به این‌که متولی جمع آوری زباله شهرداری است، افزود: در شهر بیرجند جمع آوری زباله‌ها از درب خانه انجام‌ نمی‌شود و زباله‌ها در سطل‌های زباله ریخته می‌شود که این یک حسن است اما یک مشکلی که وجود دارد این است که این موضوع باعث زباله گردی شده است.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: دستگاه متولی جمع آوری زباله‌های بازیافتی آن سازمان بازیافت است و شهرداری باید پای کار بیاید تا جلوی زباله‌گردی گرفته شود.
انتهای پیام/ ۱۳۲