مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی تاکید کرد؛

ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر آبزی و وحشی

اکبری گفت: شکار پرندگان مهاجر آبزی و وحشی به دلیل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در خراسان‌جنوبی ممنوع است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسن اکبری مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی در جمع خبرنگاران، از ممنوع بودن شکار هرگونه پرنده مهاجرآبزی، کنار آبزی و وحشی در سطح استان خراسان‌جنوبی خبر داد.
وی افزود: با توجه به آغاز فصل سرما و برف و متاسفانه بدلیل مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان شکار هرگونه از پرندگان مهاجر و وحشی در استان ممنوع است و با متخلفان برخورد خواهد شد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی بیان کرد: از عموم مردم نیز خواست در صورت مشاهده پرندگان مهاجر و وحشی تلف شده از تماس با این پرندگان به جد خودداری كرده و بلافاصله مراتب را به صورت حضوری یا تلفنی به نزدیكترین واحد محیط زیست یا دامپزشكی اطلاع دهند تا اقدامات لازم انجام شود.
اکبری با اشاره به مشکلات ناشی از این بیماری در استان بیان کرد:حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی بر مناطق تحت مدیریت و زیستگاه‌های پرندگان كنترل و نظارت دقیق دارد و انتظار دارد شكارچیان به هشدارهای داده شده در این خصوص توجه جدی كنند.
وی اظهار کرد: با توجه به مهاجرت پرندگان وحشی به زیستگاه‌های آبی استان از جمله تالاب کجی نمکزار نهبندان، نیزارخور، سدها و حاشیه رودخانه‌ها، احتمال آلودگی و خطرات ناشی از بیماری آنفلوانزا و جود دارد كه بی تفاوتی شكارچیان به این موضوع ممكن است عواقب ناخوشایندی را در پی داشته باشد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی گفت: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تمام پرندگان حتی مرغ و خروس‌های محلی را نیز مورد تهدید قرار می‌دهد و لازم است صاحبان مرغداری‌ها و اماكن دام و طیور نسبت به رعایت موارد بهداشتی محل نگهداری به منظور جلوگیری از ابتلا به این بیماری توجه بهتر و بیشتری داشته و به هیچ وجه لاشه یا زائدات مرغ را در فضای باز رها سازی نکنند زیرا این امر موجب جلب پرندگان شکاری یا دانه خوار شده و احتمال انتقال آلودگی به اطراف واحد را افزایش می‌دهد.
اکبری عنوان کرد: آنفلوانزا فوق حاد طیور یک بیماری ویروسی پرندگان است و پرندگان وحشی آبزی و كنارآبزی می‌توانند بدون این‌كه خود مبتلا شوند ویروس را با خود جابجا كنند و مرغ و خروس، بوقلمون، مرغ شاخدار، پرندگان زینتی، پرندگان وحشی و شترمرغ، حساس به این بیماری هستند.
وی اظهار كرد: با توجه به این‌كه استان خراسان‌جنوبی با داشتن رودخانه، سد، تالاب و پهنه‌های آبی و… هر سال به صورت موقت میزبان تعداد ی از پرندگان مهاجر است بنابراین تمام سدها و آبگیرهایی كه احتمال وجود پرندگان مهاجر در آنها می‌رود مورد پایش مداوم قرار می‌گیرد كه در صورت مشاهده پرندگان تلف شده نیز بلافاصله موضوع به اداره دامپزشكی جهت انجام اقدامات لازم، گزارش شود.
انتهای پیام/۱۲۷