نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی:

مهارت‌آموزی در کشور با دخالت دولت حذف شده است

نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی گفت: مهارت‌آموزی در کشور ارزشمند است اما متاسفانه این مهارت‌آموزی در جامعه با دخالت دولت حذف شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدرضا امیرحسنخانی نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: متاسفانه دانشگاه‌ها در کشور آموزش‌های آکادمیک را به افراد می‌دهند و نظری تدریس می‌کنند.
وی گفت: بعد از این آموزش‌های آکادمیک افراد فارغ التحصیل می‌شوند اما هیچگونه مهارت حرفه‌ای ندارند لذا باید فارغ‌التحصیلان در دانشگاه‌ها مهارت فنی و حرفه‌ای را بیاموزند.
نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم فراگیری مهارت‌های حرفه‌ای در کشور یکی از مشکلات است افزود: مهارت حرفه‌ای می‌تواند کمک شایانی به بحث اشتغال در کشور کند.
امیرحسنخانی تصریح کرد: کسانی که از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل می‌شوند هیچگونه مهارتی ندارند و وقتی بازار کار شوند نه سابقه کاری و نه مهارت لازم را دارند.
وی ادامه داد: سازمان فنی و حرفه‌ای ورود کرده و قسمتی از این فضا و خلأ را پر می‌کند و افراد در سازمان فنی و حرفه‌ای آموز‌ش‌های لازم را می‌بینند و فردی که آموزش فنی و حرفه‌ای دارد بهتر می‌تواند وارد بازار کار شود.
نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای اشتغال آن‌ها بیشتر است چرا که فنی مدرک می‌گیرند و در کنار این مدرک حرفه‌ها را آموختند؛ بیش از ۸۰ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای بازار کار آنها خوب است در صورتی که بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دیگر بیکار هستند.
امیرحسنخانی اظهار کرد: مهارت‌آموزی در کشور ارزشمند است اما متاسفانه این مهارت‌آموزی در جامعه با دخالت دولت حذف شده چرا که در گذشته فرهنگ مهارت‌آموزی فرهنگ استاد_شاگردی بوده و دولت از اساتید کار ارائه حقوق طبق قانون کار و بیمه به شاگردان را می‌خواست و این یکی از نقایص بوده و متاسفانه به دلیل دخالت‌های دولت در کسب و کار این فرهنگ از بین رفته لذا امروز به دنبال احیای فرهنگ استاد_شاگردی هستیم تا افراد در مدتی یک سال آموزش‌ها و مهارت‌ها را در کنار اساتید بیاموزند و سپس وارد بازار کار و اشتغال ایجاد کنند.
وی افزود: در سازمان فنی و حرفه‌ای ساختمان و محل آموزش وجود دارد اما تجهیزات آن کم است لذا برای ایجاد کسب و کار نیاز به نگاه جامع داریم و باید به تناسب زیرساخت‌های اشتغال تقویت شود.
نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان فنی و حرفه‌ای هم باید فعال‌تر شود و یا بودجه آن دولت تامین کند و یا فنی و حرفه‌ای غیرانتفاعی را توسعه دهیم و باید کمبودها در سازمان فنی و حرفه‌ای برطرف شود.
انتهای پیام/ ۱۳۲