نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی:

مهارت و حرفه‌آموزی به عنوان امتیاز اجتماعی در کشور فرهنگ سازی شود

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: باید مهارت و حرفه‌آموزی به عنوان امتیاز اجتماعی در کشور فرهنگ سازی شود و مهارت آموزی در توانمندی جوانان و اشتغال آن‌ها موثر است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امروز داشتن مهارت در بحث اشتغال بسیار مهم است و عمده بیکاران در سطح کشور نیز فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند.
وی گفت: بیکاری افرادی که دارای مهارت هستند بسیار کم است و فارغ التحصیلان دانشگاهی فاقد مهارت هستند چرا که به بحث مهارت در دانشگاه‌ها اهتمام نشده است.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی افزود: باید مهارت و حرفه‌آموزی به عنوان امتیاز اجتماعی در کشور فرهنگ سازی شود و مهارت آموزی در توانمندی جوانان و اشتغال آن‌ها موثر است.
عبادی تصریح کرد: بسیاری برای داشتن مدرک تحصیلی و دانشگاهی به دانشگاه‌ها هجوم آوردند در حالی که اگر فرهنگ سازی صورت می‌گرفت که از داشتن مدرک به عنوان عزت اجتماعی برداشت نشود و به نوعی نیز داشتن مهارت و فن به عنوان عزت اجتماعی معرفی می‌شد امروز چالش‌های ما برای جامعه و فارغ التحصیلان دانشگاهی کمتر بود.
وی ادامه داد: یکی از مباحث مهم در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها بحث مهارت است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ در دانشگاه‌ها به صورت به صوت افراطی به سمت آموزش‌های نظری رفتیم و مهارتی وجود ندارد.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که سیستم آموزشی کشور و وزارت علوم باید در اقدامات خود و وضعیت دانشگاه‌ها تجدیدنظر کند خاطرنشان کرد: باید دانشگاه‌ها را موظف به آموزش‌های جنبه مهارتی کرد و دانشجویان در کنار درس نیز مهارت‌ها را بیاموزند.
عبادی اظهار کرد: اخیرا نیز از سازمان فنی و حرفه‌ای استان بازدیدی که شد برخی که مهندسی مکانیک می‌خوانند در کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای شرکت کرده و مکانیکی را به صورت عملی یاد می‌گیرند که این نشان می‌دهد در دانشگاه‌ها بحث مهارت‌های عملی وجود ندارد لذا نباید دانشگاه‌ها به این شکل باشند.
وی با بیان این‌که باید بحث مهارت جدی گرفته شود به شکلی که فارغ التحصیلان دانشگاهی دردی را از دردهای جامعه درمان کنند افزود: نیروهای انسانی که مهارت، فن و حرفه‌ای داشته باشند در کیفیت تولید تاثیرگذار هستند و افراد با مهارت محصولاتی که تولید می‌کنند نیز با کیفیت و با دوام است.
انتهای پیام/ ۱۳۲