نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

مهمترین ویژگی کتاب خوب مصون بودن از اغراض غیر علمی است/ هیچ ثوابی بالاتر از ساختن اندیشه یک انسان نیست

آیت الله عبادی گفت: هیچ ثوابی بالاتر از ساختن اندیشه و هیچ گناهی بالاتر از انحراف اندیشه انسان نیست.

به گزارش خبرنگار خاورستان، آیت الله  سید علیرضا عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند امروز در دیدار با مدیرکل امور نهاد کتابخانه های عمومی و جمعی از مدیران و کتابداران استان ضمن تبریک میلاد امام حسن عسکری(علیه السلام)گفت: چک کردن و کنترل اینکه نوشته های سالم به دست طالبان علم برسد بسیار خوب است.

وی افزود: کتاب دو خاصیت دارد، اول اینکه ترجمه اندیشه است، ارزش یک متفکر و اندیشمند یا یک ولی الهی در اندیشه ی او ذخیره است، هیچ کس در دنیا باقی نمی ماند و آن علم و اندیشه و تفکر با مرگ افراد دفن می شود اما کتاب ترجمه اندیشه اوست.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی بیان کرد: خاصیت دیگر کتاب این است که تاریخ را به هم متصل می کند و زمان را بر می دارد، متن کتابی که از پنج هزار سال قبل است امروز مستقیماً از آن کتاب مطرح شود، زمان مطرح نیست، اندیشه دانشمندان هر چند سال قبل را بالفعل دریافت می توان کرد.

آیت الله عبادی عنوان کرد: مسئله اصلی در کتاب و کتاب خوانی آنجاست که وقتی بنا است که به جامعه بشری خدمت کنیم باید ترجمه اندیشه های سالم را به انسان ها برسانیم و الا اندیشه مریض را منتشر کنیم نه تنها خدمت نکردیم بلکه خرابکاری کرده ایم.

وی اظهار کرد: نشان کتاب خوب دو چیز است یکی اینکه نویسنده نسبت به آن موضوع صاحب نظر باشد، یعنی در دانش مربوطه کم نیاورد و الا با هر نیتی حتی نیت خوب نیز نوشته شده باشد، کم ارزش است؛ یک آدم بی سواد هرچه قدر نیّت خوبی داشته باشد اما نمی تواند کتاب خوبی بنویسد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: شرط دوم کتاب خوب این است که نوشته ی داخل آن کتاب از هرچه اغراض غیر علمی مصون باشد، والا هرچقدر هم مولف او دانشمند همانند عسلی است که مصموم کنند، عسل برای شفا است اما گاهی فردی عسل را مصموم می کند، همچون مالک اشتر نخعی که با عسل مصموم شد.

آیت الله عبادی بیان کرد: وقتی کسی فکرش مریض است در کتاب علمی یک جهت هایی می دهد که آسیب رسان است و آن دانش نیز هیچ زمان به نفع مردم تمام نمی شود، یکی از مسائلی که در قرآن کریم، احادیث، روایات، در قول حکما و شعرا و نیز در صحنه میدانی دیده می شود ،تاثیر در همنشینی است، قیامتی که همه چیز را آدم فراموش می کند، یک چیز فراموش نمی شود و آن همنشین است.

وی اظهار کرد: خداوند نیز در قرآن کریم می فرماید«وَيَوْمَ يَعَضُّ الظَّالِمُ عَلَى يَدَيْهِ يَقُولُ يَا لَيْتَنِي اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبِيلًا، يَا وَيْلَتَى لَيْتَنِي لَمْ أَتَّخِذْ فُلَانًا خَلِيلًا؛ و روزی که شخص ظالم پشت دست حسرت به دندان گرفته و گوید: ای کاش من (در دنیا) با رسول حق راهی (برای دوستی و طاعت) پیش می‌گرفتم، وای بر من، ای کاش که فلان (مرد کافر و رفیق فاسق) را دوست نمی‌گرفتم.»

امام جمعه بیرجند گفت: از راه علم و ایمان می توان با پیغمبر (صلوات الله) رفیق شد، در روایات دارد که یک هم نشین باید سه ویژگی داشته باشد، چرا که شما دارید با آن وقت می گذارید، اولین ویژگی این است که ظاهرش سنجیده باشد به طوری که تو را یاد خدا بیاندازد، دوم اینکه سخنش بر دانش آدم بیافزاید و سوم عمل و رفتارش به گونه ای باشد که انسان را به یاد آخرت اندازد.

آیت الله عبادی ادامه داد: در صحنه میدانی نیز وقتی کسی دچار انواع رذیلت ها می شود دلیلش در همنشینی است که انتخاب کرده و آن همنشین او را آلوده کرده، و اگر کسی همچون مطهری تربیت می شود، علتش این است که با بزرگان نشسته است، حال انسان که نمی تواند کسانی که در طول تاریخ بوده اند را جمع کرد، تنها راهی که می توان با امام صادق(علیه السلام) یا پیامبراسلام(صلوات الله علیه) همنشین شد، کتاب است.

وی خاطر نشان کرد: سرگذشت بزرگانی که پاک زیستند و پاک از دنیا رفتند همانند شیخ رجبعلی خیاط و کربلایی کاظم ساروقی را ندیده ایم اما آثاری وجود دارد که می تواند از طریق آن دست پیدا کرد، بهترین خدمت، خدمت به اندیشه است، خدمت به انسان خدمت به اندیشه است که کتابداران امین مردم و امین خداوند هستند چراکه هیچ ثوابی بالاتر از ساختن اندیشه انسان نیست و هیچ گناهی بالاتر از انحراف اندیشه یک انسان نیست.

انتهای پیام/۱۲۷