نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس:

موانع بر سر راه محصول زرشک برداشته شود/حل مشکلات زرشک‌کاران جزو اولویت‌های ستاد توسعه خاوران باشد

خسروی اسفزار با تأکید بر اینکه حل مشکلات زرشک‌کاران باید جزو اولویت‌های ستاد توسعه خاوران باشد، گفت: محصول زرشک یکی از پروژه نیمه تمام است چون زمین و کشاورز هست و برکت را هم خداوند داده است ولی کسی نیست که مشکلات کشاورزان را حل کند.

به گزارش خبرنگار خاورستان حسین خسروی اسفزار نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس در جشنواره یاقوت سرخ قهستان که با مشارکت بنیاد علوی، جهاد کشاورزی و شرکت شهرک‌های صنعتی در شهرستان درمیان برگزار شد، اظهار کرد: به استاندار خراسان جنوبی به عنوان رئیس ستاد توسعه خاوران پیام می‌دهم که یکی از اولویت‌های ستاد خاوران را همین جریان زرشک قرار دهند.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور در سفر به خراسان جنوبی یکی از اولویت‌ها را تمام کردن پروژه‌های نیمه تمام اعلام کرد، گفت: من اعتقادم دارم که محصول زرشک یکی از پروژه نیمه تمام است چون زمین و کشاورز هست و برکت را هم خداوند داده است ولی کسی نیست که مشکلات کشاورزان را حل کند.

خسروی اسفزار با اشاره به اینکه حدود ۳۵ هزار تن زرشک خشک را در این استان تولید می شود، افزود: امروز برخی برای دریافت کمترین تسهیلات تعمیر و تکمیل کارخانه فرآوری خود ماندند و همه جا سردخانه و بارگاه بهداشتی زرشک نیست و این باید جزو اولویت‌های ستاد توسعه خاوران باشد.

دولت در خرید تضمینی زرشک را به موقع و به اندازه خریداری کند

وی ادامه داد: در خرید تضمینی زرشک باید دولت به موقع و به اندازه بخرند و همچنین به موقع پول کشاورز پرداخت شود تا کشاورز مزه دسترنج خود را بچشد.

نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس با اشاره به اینکه در زمینه معرفی محصولات کشاورزی خراسان جنوبی کار تبلیغاتی و رسانه ای نشده است، گفت: آقایان در ستاد توسعه خاوران با تشکیل یک کارگروه تخصصی در زمینه زرشک ورود پیدا کنند و زرشک به دنیا معرفی شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: وزیر امور خارجی فعلی ما به دنبال دیپلماسی اقتصادی است که اگر عملی شود کمک بزرگی به کشاورزی خواهد شد.

قیمت زرشک در خراسان جنوبی تعیین شود

خسروی اسفزار با تاکید بر اینکه باید قیمت زرشک در خراسان جنوبی تعیین شود، تصریح کرد: در کارگروه ستاد توسعه خاوران باید دقت شود که محصول زرشک هنوز به کیفیت مطلوب نرسیده از استان خارج نشود.

به گفته وی اکنون زرشک را به عنوان نوبرانه از کشاورز می‌خرند اما وقتی زرشک به وضعیت مطلوب از لحاظ رسیدن می‌رسد هم قیمت و هم تقاضا کم است، چرا باید این ضرر را کشاورز ببینید؟

نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس تأکید کرد: بازارهای تره بار تهران و مشهد نباید قمیت محصول زرشک خراسان جنوبی را تعیین کنند بلکه باید در کارگروه استان ما تعیین شود.

لزوم تولیدات رسانه‌ای برای معرفی محصول زرشک

خسروی اسفزار با اشاره به قول وزیر جهاد کشاورزی دولت قبل در سفر به استان مبنی بر حمایت تولیدات رسانه ای برای معرفی و برندسازی زرشک، ادامه داد: باید بیش از گذشته در قالب کار رسانه‌ای در خصوص معرفی محصول زرشک استان تلاش شود.

وی به رفتار پیامبر اسلام بعد از جنگ تبوک و بوسه زدن ایشان بر دست کار سعد انصاری اشار کرد و افزود: من اطمینان داریم که اگر توفیق پیامبر گرامی اسلام(ص) در این جشنواره و منطقه داشتیم یقینا پیامبر بوسه بر دست کارگران و کشاورزان محصول زرشک می‌زد که دانه دانه زرشک را از لابه لای خارها می‌چیدند و راهی بازارها می‌کنند.

خسروی اسفزار  با بیان اینکه رفتار پیامبر اسلام برای مدیریت در این کشور الگو است، افزود: اگر می‌خواهیم الگو بودن پیامبر را در جامعه پیاده کنیم و بر دست کارگر بوسه بزنیم باید مشکلات کشاورزان را برطرف کنیم و موانع سر راه محصول زرشک برداشته شود.

نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۱۸ هزار هکتار از اراضی خراسان جنوبی زیر کشت زرشک است و سالانه ۹۲ هزار تن زرشک تر در این استان تولید می شود، گفت: این استان بیش از دو دهه با کم آبی و خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند و خاک این استان دارای بهره‌وری پایین است اما به لطف خداوند بوته‌ای زرشک مناسبت با این وضعیت استان کشت می شود.

وی درخواست کرد روی این جشنواره یاقوت سرخ غیر از مباحث اقتصادی و پولی به آن به عنوان کانون قدرت جهان اسلام توجه ویژه شود، اگر تغذیه و کشاورزی تولید قدرت می‌کند امروز یک رکن تغذیه همین است.

خسروی اسفزار ادامه داد: این بزرگورانی که دنبال هستند که پروژه خوشه را اجرا کنند این خیلی کار بزرگی است، این پیام را به دولتمردان می‌رسانیم.

نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توجه وزارت جهاد کشاورزی به موضوع کشاورزی قراردادی، بیان کرد: وقتی کشاورز خراسان جنوبی طبق این پروژه خوشه به صورت معین و مشخص و با تعهدهای قانونی بدانند که کود، سم و مشاوره کشاورزی و بازاریابی آن به موقع انجام و تامین می‌شود و آخر سال هم هزینه‌های خود را کم می‌کنند، اقدام موثری است.

انتهای پیام/۱۰