رئیس مجمع نمایندگان خراسان‌جنوبی:

موانع صادراتی زعفران برطرف شود/ دپوی ۷۰ تن زعفران سال گذشته در کشور

رئیس مجمع نمایندگان خراسان‌جنوبی گفت: باید موانع صادراتی این محصول و همچنین مشکلات صادرکنندگان برطرف شود تا شاهد رونق این محصول استراتژیک کشور و همچنین سایر محصولات باشیم.

به گزارش خاورستان، نظر افضلی نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی وعضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس روز گذشته در مصاحبه‌ای با رادیو اقتصاد پیرامون صادرات زعفران اظهار کرد: مکانیسم صادرات زعفران به خارج کشورمسیر،شرایط و راه‌حل‌های خاصی داشته و با توجه به مشکلات کنونی کشور شاهد گرفتاری صادرکنندگان در این زمینه هستیم.
وی افزود: براساس آمار منتشره در سال زراعی گذشته حدود ۳۳۰ تن زعفران برداشت شده که پیش‌بینی می‌شود امسال نیز همین مقدار زعفران در کشور تولید شود .
نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ۷۰ تن از زعفران تولیدی سال گذشته در کشور دپو شده و امسال با میزان تولیدی زعفران با دپوی ۴۰۰ تن زعفران مواجه خواهیم بود.
افضلی عنوان کرد: در ابتدا کشت زعفران منحصر در استان خراسان جنوبی بود و پس از آن در خراسان رضوی کشت شد اما با توجه به نیاز آبی کم این محصول و تناسب با آب و هوای خشک هم اکنون در ۲۳ استان کشور کشت می‌شود. که باید با توجه به روش‌های نوین کشت زعفران و کشاورزی نوین در تلاش برای افزایش تولید و بازدهی این محصول برآمد.
عدم برگشت ارز حاصل از فروش زعفران به کشور اصلی ترین مشکل صادرکنندگان
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ادامه داد: در حال حاضر و با توجه به تحریم‌های ظالمانه تحمیل شده بر کشور یکی از اصلی ترین مشکلات صادرکنندگان این محصول عدم برگشت ارز حاصل از فروش به کشور است چراکه در قبال فروش محصول نمی‌توانند مبادله مبادلی داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین محدودیت‌های فروش ارز در داخل و تفاوت قیمت ارز سامانه دولتی و بازار آزاد منجر به زیان بیشتر صادرکنندگان شده و این عوامل در مجموع سبب نارضایتی صادرکنندگان این محصول استراتژیک را فراهم آورده است که در نتیجه آن خرید و فروش زعفران در داخل کشور نیز وارد رکود شده و در نهایت دود آن به چشم کشاورزان خواهد رفت.
افضلی اظهار کرد: برای مثال قیمت یک کیلو زعفران نگین در سال گذشته ۱۷ میلیون تومان بوده که امسال به ۱۰٫۵ میلیون تومان کاهش پیدا کرده است.
رئیس مجمع نمایندگان خراسان‌جنوبی تصریح کرد: باید موانع صادراتی این محصول و همچنین مشکلات صادرکنندگان برطرف شود تا شاهد رونق این محصول استراتژیک کشور و همچنین سایر محصولات باشیم.
انتهای پیام/۱۲۷