تراژدی تکراری لغو پروازهای بیرجند؛

موضوع لغو پروازهای بیرجند روز میز رئیس سازمان هواپیمایی کشور/ از تذکر شفاهی نماینده تا پیگیری معاون وزیر

تذکر شفاهی در خصوص لغو پروازهای بیرجند از سوی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی سبب شده است تا معاون وزیر این موضوع را پیگیری کند.

به گزارش خاورستان، مدتی است پروازهای استان خراسان‌جنوبی تنها روی باند لغو فرود می‌آیند و سبب نارضایتی مردم شده‌اند، هر چند حکایت کنسلی پروازها داستان امروز و دیروز نیست چرا که هر زمان که کمبود ناوگان حمل و نقل هوایی باشد پروازهای فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه کاهش می‌یابد.

حمل و نقل هوایی یکی از مهم‌ترین امکانات در هر استان است این در حالی است که به دلیل موقعیت سیاسی و استراتژیک بیرجند، سومین فرودگاه کشور در سال ۱۳۱۲ پس از قلعه مرغی و فرودگاه بوشهر در بیرجند ساخته شد و حال هنوز که هنوز است درگیر مشکلات لغو پروازها است و آنطور که باید به ظرفیت مسافری خراسان‌جنوبی اهمیت داده نمی‌شود.

بارها شاهد قصه تلخ لغو پروازهای منتهی به این فرودگاه یکی پس از دیگری هستیم و هر روز یک پرواز به بهانه کمبود ناوگان و چک لغو می‌شوند. این در حالی است که در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت زیرساخت‌های فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه خصوصا در دولت سیزدهم بودیم و در حوزه‌های زیر ساختی از جمله ترمینال فرودگاه پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است اما موضوعی که مشکل‌ساز شده  سریال تلخ لغو پروازها است و این کنسلی‌ها برای بیماران، دانشجویان، کارمندان و بقیه شهروندان مشکل ساز شده است.

سریال لغو پروازها از ابتدای سال تاکنون بارها تکرار شده و گویا علت آن کمبود ناوگان است.

پروازها یکی پس از دیگری از فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه بیرجند پر می‌کشند و این در حالی است که در سال‌های اخیر با رایزنی‌های مختلف در همه روزهای هفته و در مسیر تهران- بیرجند و بالعکس و در برخی از روزها هم از مشهد به بیرجند و بالعکس پرواز انجام می‌شد و اخیرا شاهد پرواز عتبات عالیات از این فرودگاه هستیم اما لغو پروازها همیشه موضوع است که مسافران نسبت به آن نگرانی دارند.

یکی از شهروندان بیرجندی به خبرنگار خاورستان، گفت: هر از گاهی شاهد کنسلی پروازها در فرودگاه شهید کاوه بیرجند هستیم و این سبب می‌شود تا برنامه‌ریزی‌هایمان به درستی صورت نگیرد.

وی ادامه‌داد: بی اهمیتی به مردم این خطه از ایران، سبب شده است تا ما همیشه احساس کنیم هنوز در یک عقب ماندگی تاریخی قرار داریم.

وی تصریح‌کرد: چرا به این راحتی مسئولان شرکت‌های هواپیمایی یکی‌یکی پروازها را لغو می‌کنند و در دیگر مسیرهای پروازی به‌کار می‌گیرند؟

یکی دیگری از شهروندان، گفت: بنا به اقتضای شغلی هر ماه باید چند روز را به تهران سفر کنیم و همیشه هواپیما را انتخاب کرده‌ام اما با این اوضاع و احوال که پروازها یکی یکی خط می‌خورند تمام برنامه‌های کاری‌مان بهم می ریزد.

وی ادامه‌داد: وقتی پروازها لغو می‌شود نباید انتظارحضور سرمایه‌گذار در استان، توسعه گردشگری و اقتصادی خراسان‌جنوبی را داشته باشیم چراکه این بی اهمیتی‌ها سبب می‌شود تا این استان بیشتر از گذشته محروم بماند.

این همه بی‌اهمیتی‌ها سبب شده است تا نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تذکر شفاهی نسبت به بی‌اهمیتی به پروازها در ابتدای اسفندماه داشته و در خواست پیگیری بی‌نظمی بعضی از شرکت‌های هواپیمایی را داشته باشد.

همین تذکر شفاهی و اهمیت نماینده به موضوع پروازها سبب شد تا مجتبی یزدانی معاون حقوقی و امور مجلس وزیر راه و شهرسازی طی نامه‌ای به رئیس شرکت هواپیمایی کشوری خواست تا علت بی‌نظمی برخی از شرکت‌های هواپیمایی در خراسان‌جنوبی را بررسی کرده، اقدامات لازم صورت گرفته و نتیجه را منعکس کند.

طبق این گزارش، امیدواریم همین اهمیت به موضوع لغو پروازها در خراسان‌جنوبی باعث می‌شود تا به این استان با ظرفیت و پتانسیل بالا از نظر گردشگری، اقتصادی و سرمایه‌گذاری اهمیت بیشتری داده شود تا در آستانه نوروز ۱۴۰۲ شاهد گردشگران نوروزی به این استان با بهره‌گیری از ظرفیت حمل و نقل هوایی صورت بگیرد و دیگر شاهد این‌گونه بی‌مهری‌ها نسبت به این استان نباشیم.

انتهای پیام/ ۵