در نشست خبری مشترک با ظریف

موگرینی: در اجرای برجام کارمان تمام نشده/آزمایش‌های موشکی ایران نقض برجام نیست و نگران نیستیم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان این که درباره اجرای برجام کارمان به پایان نرسیده است اذعان کرد: آزمایش‌های موشکی ایران نقض برجام نیست نیست و ما در این زمینه نگرانی بسیاری نداریم.

به گزارش خاورستان، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به همراه هفت کمیسیونر اتحادیه اروپا و به منظور انجام یک سفر یک روزه و برای دومین بار بامداد امروز (شنبه) وارد تهران شد، پیش از ظهر امروز با حضور در محل وزارت خارجه با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.
موگرینی در ابتدای این نشست خبری با بیان اینکه به همراه هفت کمیسیونر اتحادیه اروپا به ایران سفر کرده‌ام، عنوان کرد: امروز دیدارهای من و ظریف از خواندن بیانیه مشترک در خصوص برجام فراتر رفته است و در زمینه‌های مختلف همکاری خواهیم داشت.
وی با اشاره به اینکه این دومین سفرش به ایران است، تصریح کرد: در سفر اول همکارانم من را همراهی نمی‌کردند، اما امروز هفت کمیسیونر در حوزه‌های مختلف علمی، اقتصادی، حمل و نقل و انرژی من را همراهی می‌کنند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به زمینه‌های همکاری‌های اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا گفت: گفت‌وگوهایی در خصوص همکاری‌های اقتصادی داریم و تمرکز ما بر روی طیف وسیعی از موضوعات است و بستر لازم برای گسترش روابط دوجانبه وجود دارد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه با بیان اینکه دیپلماسی می‌تواند موفق باشد، خاطرنشان کرد: امروز بسیار امیدوارم مردم ایران بتوانند این تغییرات را در زندگی خود مشاهده کنند.
وی یادآور شد: من امروز در مقام خود به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صحبت نمی‌کنم بلکه از طرف ۵۰۰ میلیون اروپایی صحبت می‌کنم و امیدوارم روابط متفاوتی با ایران ایجاد شود.
*در مورد اجرای برجام کارمان به پایان نرسیده
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: در مورد اجرای برجام کارمان به پایان نرسیده و ادامه دارد و امیدوارم هرچه زودتر خواسته‌های دو طرف تحقق یابد.
به گزارش فارس، وی گفت: من مسئول نظارت مداوم و ایجاد گفت‌وگو در این حوزه هستم و نهایت تلاش خود را انجام خواهم کرد.
موگرینی با ذکر این نکته که ما تحریم‌های مالی و اقتصادی مرتبط با هسته‌ای را رفع کرده‌ایم، افزود: امروز در این سفر یک دور مذاکره و گفت‌وگوهای بسیار سازنده‌ای را انجام دادیم که تا فردا ادامه می‌یابد.
وی به روابط تاریخی و دیرینه ایران و اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: در این روابط، ایران و اروپا با برخی موانع و دشواری‌ها مواجه بودند و چالش‌هایی وجود داشت، اما اراده دو ملت بر همکاری بود.
*به دنبال رفع اختلافات و مشکلات هستیم
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: ما به‌ دنبال رفع اختلافات و مشکلات هستیم و باید در حوزه‌هایی که به نفع دو ملت است، همکاری کنیم.
وی از رسانه‌ها خواست که نتیجه این گفت‌وگوهای جامع و سازنده را منعکس کنند و به تشریح بخشی از گفت‌وگوهایش با ظریف پرداخت.
موگرینی با بیان اینکه با ظریف در زمینه همکاری‌های اقتصادی گفت‌وگو کرده، یادآور شد: ما از الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی حمایت خواهیم کرد و در زمینه گردشگری و تجاری نیز به‌ دنبال همکاری بیشتر با ایران هستیم.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت‌وگو در حوزه انرژی را از دیگر مواردی برشمرد که با ظریف درباره آن مذاکره کرده و افزود: در حوزه انرژی گفت‌وگو کردیم تا تمهیدات و همکاری بسیار خوبی با ایران داشته باشیم.
مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا درباره همکاری‌ها در زمینه آموزشی و بین دانشگاه‌ها و تبادل دانشجویان نیز گفت: همکاری‌ در زمینه تبادل دانشجو بین دو کشور می‌تواند شکل بگیرد.
وی گفت: در زمینه مهاجرت نیز می‌توانیم همکاری‌هایی داشته باشیم و مهاجرانی که از این بخش از جهان به سوی اروپا سرازیر می‌شوند و مبالغی را به ایران در جهت آموزش و سلامت آوارگان و مهاجران کمک کنیم.
این مقام بلندپایه اتحادیه اروپا همچنین گفت که با ظریف درباره محیط زیست گفت‌وگو کرده و افزود: در این زمینه هم ایران و هم اتحادیه اروپا فرآیندهای دشواری را تجربه می‌کنند که می‌توانیم همکاری خوبی در این راستا داشته باشیم و در حوزه کمبود آب، آلودگی هوا و مدیریت زباله با ایران همکاری کنیم.
به گزارش فارس، موگرینی در ادامه عنوان کرد: اتحادیه اروپا می‌تواند در حوزه کمک‌های فنی و هواپیما به ایران کمک‌های فنی ارائه کند تا بتوانیم ارتباطات بیشتر بین ملت‌های خود ایجاد کنیم.
* امیدواری به توقف مخاصمات در یمن/همکاری در مذاکرات جاری در ژنو
وی با بیان اینکه ما دارای برخی نگرانی‌ها هستیم، اظهار داشت: آزادی در قانون اساسی ایران وجود دارد و در آن شناخته شده است.
مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا همچنین یادآور شد که برجام تنها به نفع ملت ایران نخواهد بود بلکه منافع بیشتری را برای تمامی مردم منطقه به همراه داشته و تحولات متعددی را به دنبال داشته است.
به گزارش فارس، موگرینی با بیان اینکه ما دارای منافع مشترکی در زمینه ثبات در منطقه هستیم،‌ بر برقراری ثبات و پایان جنگ در سوریه به عنوان یکی از اولویت‌های ایران و اتحادیه اروپا اشاره کرد و افزود: ما در گروه بین‌المللی حمایت از سوریه همکاری‌هایی با هم داشتیم و همچنین در مورد کمک‌های بشردوستانه گفت‌وگو کردیم و برای ما بسیار مهم است توقف مخاصمات در سوریه در حال اجراست و امیدواریم دسترسی کمک‌های بشردوستانه تسهیل شود.
وی افزود: ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند فعالیت‌های زیادی در زمینه تسهیل فرآیند مذاکرات جاری در ژنو انجام دهند.
موگرینی اضافه کرد: در مورد یمن هم توقف مخاصمات و اجرای آتش‌بس آغاز شده و امیدواریم با مذاکرات ۱۸ آوریل در کویت این روند ادامه داشته باشد.
موگرینی به جشن نوروز در ایران هم پرداخت و گفت: نوروز زمان تغییر و تحولات است و شما آماده پذیرایی از فعالیت‌های جدید می‌شوید و این سمبلی برای سفر من به تهران بود. من از دوره جدید روابط دو کشور استقبال می‌کنم و موضوع بسیار مهم است و بر آن تاکید می‌کنم چرا که این رخدادی تاریخی است.
وی خاطرنشان کرد: ما خواهان ملاقات‌ها و همکاری‌های خوب بین ایران و اتحادیه اروپا هستیم.
*علاقه‌مندی بانک‌های اروپایی به برقراری رابطه بانکی با بانک‌های ایرانی
به گزارش فارس، در ادامه این نشست خبرنگاری با اشاره به گذشت سه ماه از اجرای برجام و با بیان اینکه هنوز مشکلات بانکی بین ایران و اتحادیه اروپا وجود دارد از موگرینی درباره تمهیدات این اتحادیه برای مقابله با این مشکلات سؤال کرد که وی گفت: شماری از هیأت‌های تجاری به ایران سفر کردند و این علاقه فراوان اروپایی‌ها برای سرمایه‌گذاری و همکاری و مشارکت با ایران را نشان می‌دهد که نیازمند روابط بانکی بسیار مستحکمی است.
وی افزود: این به نفع اتحادیه اروپا و بانک‌های اروپایی است که این رابطه ایجاد شود و بانک‌های اروپایی علاقمند هستند این رابطه بانکی ایجاد و تسهیلات فراهم شود.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: تمامی اطلاعات لازم درباره روابط مالی و بانکی به عنوان رهنمودهایی در دوره پس از تحریم مرتبط با هسته‌ای را در ٥٠ صفحه تهیه کردیم، ولی اتحادیه اروپا نمی‌تواند دیگران را مجبور به انجام کاری کند بلکه آنها باید خودشان این کار را انجام دهند. باید پوشش رسانه‌ای وسیعی در این زمینه انجام شود.
این دیپلمات عالی‌رتبه اروپایی گفت که علاقه‌مندی بخش بانکی و اقتصادی اروپا برای همکاری‌های بانکی با ایران وجود دارد.
*آزمایش‌های موشکی ایران نقض برجام نیست/ نگرانی زیادی در این حوزه نداریم
موگرینی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال درباره اینکه آیا با ظریف درباره بحث موشکی ایران گفت‌وگو کردید؟ با بیان اینکه موضوع موشکی را با ظریف مطرح کردم و در ملاقات‌های امروز این موضوع را مدنظر خواهم داشت، اظهار داشت: چندین بار در بروکسل اعلام کردیم که آزمایش‌های موشکی نقض برجام نیست و ما معتقدیم با برجام ارتباطی ندارد و برجام راه‌های مختلف جهت ایجاد همکاری منطقه‌ای و امنیتی در این منطقه است و این می‌تواند پیام‌های مختلفی را در منطقه ایجاد کند که تنش‌زایی مورد استقبال طرفین نیست.
* تحریم‌های حقوق بشری پابرجا هستند
به گزارش فارس، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر با بیان اینکه این آزمایشات موشکی نقض برجام نیست، افزود: نگرانی زیادی در این حوزه نداریم.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سؤالی درباره تحریم‌های جدید این اتحادیه علیه ایران گفت: این اتحادیه همه تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای را در روز اجرای برجام برداشته است و تحریم‌های مرتبط با حقوق بشر پابرجا هستند.
وی گفت: برخی تحریم‌ها وجود دارد که برداشته نشده چون مرتبط با مسائل هسته‌ای نبودند بلکه مرتبط با بحث حقوق بشر بودند. تمامی تحریم‌های مالی و اقتصادی مرتبط با فعالیت‌‌های هسته‌ای در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ توسط اتحادیه لغو شدند.
* استانداردهای بالای حقوق بشری اتحادیه اروپا
به گزارش فارس، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سؤال خبرنگار بی‌بی‌سی درباره گفت‌وگوهای حقوق بشری با ظریف، خاطرنشان کرد: ما دارای بالاترین استانداردهای حقوق بشری نسبت به سایر شرکای خود هستیم و در پارلمان بر گفت‌وگو در این زمینه تاکید داریم. بسیاری از شرکای ما در جهان به این موضوع اعتقاد دارند که ما از فرآیندها و رویه‌های مختلفی که برای اروپایی‌ها وجود دارد، همواره دفاع کردیم. ما اصول مشخصی داریم و همیشه اصل ما مبتنی بر گفت‌وگو است.
* این سه ماه در مقایسه با ۱۲ سال ناچیز است
موگرینی درباره آینده برجام و مسائل بانکی نیز، اظهار داشت: برخی چالش‌هایی وجود دارد که سه ماه بعد از اجرای برجام ایجاد شده که این سه ماه در مقایسه ١٢ سال گذشته مدت ناچیزی است و نباید گفت مشکلات بلکه باید گفت چالش‌هایی وجود دارد.
به گزارش خبرنگار فارس، موگرینی که برای دومین بار است طی ۹ ماه گذشته به تهران سفر می‌کند، قرار است بامداد فردا (یکشنبه) تهران را ترک کند.
انتهای پیام/
منبع:فارس