معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی:

میانگین شاخص باسوادی خراسان‌جنوبی از کشور بالاتر است/شورای پشتیبانی سواد آموزی استان به صورت مستقل و فصلی برگزار شود

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: شاخص باسوادی در استان 96 درصد است در حالی که این شاخص در کشور برای گروه سنی 10 تا 49 سال 95 درصد است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی مرتضوی معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی بعد از ظهر امروز در شورای پشتیبانی سوادآموزی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: میانگین شاخص باسوادی در خراسان‌جنوبی بالاتر از میانگین کشوری است.
وی افزود: شاخص باسوادی در استان ۹۶ درصد است در حالی که این شاخص در کشور برای گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال ۹۵ درصد است.
معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی بیان کرد: شش مرکز یادگیری محله در استان فعال است و این مراکز یکی از برنامه‌های موفق در حوزه نهضت سوادآموزی است.
مرتضوی با بیان اینکه براساس سرشماری تعداد ۱۹ هزار و ۶۵۳ بی‌سواد در سطح استان داریم، عنوان کرد: این آمار پالایش شده نیست و براساس خوداظهاری افراد بوده و آمار بی سوادان استان کمتر از این تعداد است.
وی اظهار کرد: شهرستان فردوس با ۴۶۳ نفر کمترین میزان بی سواد و شهرستان نهبندان با ۳ هزار و ۴۵۴ نفر بیشترین میزان بی سواد استان را دارند.
معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی گفت: در راستای انسداد مبادی بی سوادی در حال حاضر ۸۶۹ نفر به وزارت آموزش و پرورش معرفی شدند که ۴۴۰ نفر شناسایی و ۴۲۹ نفر بازمانده از تحصیل و مجهول المکان هستند.
مرتضوی با بیان اینکه عوامل محیطی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، آموزشی و فردی از جمله عوامل به وجود آورنده بی سوادی است، عنوان کرد: بخشی از این عوامل به آموزش و پرورش برمی‌گردد و ضرورت دارد همه نهادها و سازمانها برای از بین بردن بیسوادی مشارکت کنند.
وی اظهار کرد: خراسان جنوبی جزو ۱۰ استان برتر در حوزه سواد آموزی در سطح کشور است و اختلاف باسوادی زنان و مردان در استان ۲٫۳ درصد است که طرح آموزش زنان و دختران روستایی با هدف برقراری عدالت آموزشی و کاهش تفاوت بیسوادی در بین زنان و مردان در حال اجرا است.
معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی تصریح کرد: یکی از گلایه‌مندی‌های سازمان سوادآموزی کشور عدم برگزاری شورای پشتیبانی سواد آموزی در خراسان جنوبی است لذا درخواست می‌شود شورای پشتیبانی سواد آموزی استان به صورت مستقل و فصلی برگزار شود.
انتهای پیام/۱۲۷