مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی:

میزان تبخیر و تعرق خراسان جنوبی به ۹۲ درصد رسیده است/ خالی از سکنه شدن ۴۷ درصد کل روستاهای استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه دمای هوای استان بیش از 1.5 درجه افزایش داشته است، گفت: میزان تبخیر و تعرق استان ما از میانگین کشوری بیشتر و به 92 درصد رسیده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین امامی مدیر عامل آب منطقه‌ای خراسان جنوبی صبح امروز در دیدار مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در حال حاضر میانگین میزان بارندگی درخراسان جنوبی ۱۱۲ میلی متر است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر کسری مخزن از ۱۸۵ به ۱۲۷ میلیون متر مکعب رسیده است، افزود: متاسفانه میانگین بارندگی در سال جاری آبی ۹۶-۹۷ نسبت به مدت مشابه ۲۰ درصد کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه دمای هوای استان بیش از ۱٫۵ درجه افزایش داشته است، گفت: میزان تبخیر و تعرق استان ما از میانگین کشوری بیشتر و به ۹۲ درصد رسیده است.
امامی با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر کل جمعیت استان درگیر پدیده خشکسالی شده اند، تصریح کرد: عمده مصرف آب استان در بخش کشاورزی است و خراسان جنوبی با خشکسالی خیلی شدید، شدید و متوسط درگیر است.
وی با اشاره به اینکه تمامی نیاز آب شرب استان از طریق آب های زیرزمینی انجام می شود، افزود: میزان استخراج سالانه آب زیرزمینی از قنوات استان از ۶۷۰ میلیون متر مکعب در سال ۷۸ به ۲۶۰ میلیون متر مکعب در سال ۹۶ رسیده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه اکثر دشت های استان به شکل جدی در مقیاس بزرگ در حال فرونشست است، گفت: بخش کشاورزی با استفاده از ۹۱ درصد منابع آب استان ۳۵٫۳ درصد اشتغال و همچنین ۲۷٫۸ درصد ارزش افزوده استان را به خود اختصاص داده که این عدد در کل کشور ۱۱٫۲ درصد است.
امامی با اشاره به اینکه استان خراسان جنوبی رتبه چهارم کم درآمدترین استان ها در خانوارهای شهری را دارد، افزود: خراسان جنوبی همچنین رتبه پنجم کم‌درآمدترین استان‌ها در خانوارهای روستایی و رتبه سوم کم‌درآمدترین استان‌ها بعد از سیستان و بلوچستان و کرمان را دارا است.
وی با اشاره به اینکه یک هزار و ۶۳۷ روستا معادل ۴۷ درصد کل روستاهای استان در یک بازه زمانی کوتاه مدت خالی از سکنه شده، افزود: ۸۹ درصد آبادی‌های دارای سکنه استان معادل یک هزار و ۶۸۰ روستا جمعیتی کمتر از ۱۰۰ خانوار دارند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه تقریبا تمام نیاز شرب استان از طریق آب زیرزمینی تامین می‌شود، گفت: به گونه‌ای که در برابر برداشت ۵۹ میلیون متر مکعب در سال از منابع زیرزمینی، برای تامین نیازهای شرب استان تنها ۱٫۵ میلیون متر مکعب از منابع آب سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
امامی با بیان اینکه میزان برداشت فعلی از منابع آب زیرزمینی برای تامین آب در بخش شرب۶۳٫۰۱ میلیون متر مکعب است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۱ پروژه آبرسانی را آغاز کردیم که ۲ پروژه آن پروژه ملی است.
وی با اشاره به اینکه پروژه سد رزه از سال ۹۰ افتتاح و تا سال گذشته بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان دیون پرداخت کرده‌ و تاکنون نتوانسته‌ایم آب آن را به مصرف برسانیم، افزود: علی رغم خشکسالی های پیاپی اما خوشبختانه تا کنون در هیچ یک از شهرهای استان دچار قطعی آب نشده‌ایم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: در تمام شهرستان‌های خراسان جنوبی به جز طبس کنتورهای هوشمند آب نصب شده است اما هنوز به تعداد زیادی کنتور نیاز داریم.
انتهای پیام/ ۱۳۲