بازخوانی یک اظهارنظر عجیب از سوی جهانگیری؛

نامه جهانگیری به رهبرانقلاب برای تغییر همه مسئولان اقتصادی دولت!/ “مردم یادتان هست؟!”

اسحاق جهانگیری در دوره ای معتقد بود که قیمت دلار آسانسوری بالا می رود و الان وقت عوض شدن همه مسئولان اقتصادی دولت است؛ در حالی که رکورد بی‌سابقه تورم و رشد نقدینگی در سال گذشته و در زمان معاون اولی شخص وی، ثبت شد.

به گزارش خاورستان، اقتصاد ایران در دولت دولت تدبیر و امید و بخصوص در سه سال اخیر دو جهش ارزی را تجربه کرد و شاهد کاهش ۷۰۰ درصدی ارزش پول ملی کشور بودیم؛ این در حالی است که ناکارآمدی و نداشتن برنامه بودن از سوی دولت و جهش قیمت‌ها باعث کاهش شدید قدرت خرید مردم شد و مردم برای خرید مرغ و روغن ساعت‌ها در صف می‌ایستادند و این وضعیت حاصل بی‌مدیریتی و بی‌تدبیری دولت بود.
مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی اعلام کرده بود: علی‌رغم افزایش درآمد اسمی خانوارها قدرت خرید هر فرد ایرانی نسبت به سال ۱۳۹۰ حدود یک سوم کاهش یافته است. در صورت تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی از سال ۱۳۹۹ به بعد، حداقل به ۶ سال زمان نیاز خواهد بود تا به سطح درآمد سرانه سال ۱۳۹۰ بازگردیم.
مشکلات اقتصادی کشور از قبیل نرخ تورم بالا، رشد اقتصادی منفی، بیکاری، رانت‌ها و فسادهای مالی و آسیب‌های اجتماعی ناشی از عملکرد دولت است. مردم در سه سال گذشته هر روز شاهد افزایش قیمت‌‌ها بودند و رشد نرخ ارز در کنار افزایش قیمت کالاها باعث کاهش قدرت خرید مردم شده است.
اسحاق جهانگیری چند شب گذشته با حضور در شبکه اجتماعی کلاب هاوس به تشریح اقدامات دولت پرداخت و مشکلات را به گردن دیگران انداخت و می‌گوید: باید در دولت می ماندم تا فشار اقتصادی را از دوش مردم کم کنم.
او افزود: دلار ۴۲۰۰ تومانی با اصرار برخی سران قوا باقی ماند، من فقط اعلام کردم…هنر من این بود که میزان ارز ۴۲۰۰ تومانی را کم کردم، اما مجلس کار را خراب کرد؛ حتی گفت مجلس نگذاشت نرخ دلار را پایین بیاوریم.
جهانگیری چند روز پیش هم نیز گفته بود: دولت در کمال مظلومیت به ناکارآمدی متهم می‌شود.
ثبت همه رکوردها در اقتصاد/ رکورد بی‌سابقه تورم در۴۰ سال گذشته
براساس این گزارش، دولت در ماه‌های پایانی عمر خود به سر می‌برد و متاسفانه همه رکوردهای نابسامان در اقتصاد از افزایش تورم و نقدینگی گرفته تا کاهش ارزش پول ملی را در کارنامه خود ثبت کرد. نرخ تورم در سال ١٣٩٩ گذشته براساس آمار بانک مرکزی به به ۳۶.۴ درصد رسید.
بنا به اعلام رئیس مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای در در فروردین امسال به ۴۹.۵ درصد رسیده است که در ۴۰ سال اخیر بی سابقه بود؛ یعنی خانوارهای ایرانی در فروردین ماه امسال نسبت به سال گذشته ۴۹.۵ درصد بیشتر هزینه برای کالا و خدمات پرداخت کردند.
رکورد رشد نقدینگی در ۶۰ سال اخیر شکسته شد
بانک مرکزی در گزارش اعلام کرد: نرخ رشد نقدینگی در سال ۹۹ از روند بلندمدت سالیان قبل که معمولاً ۳۰ درصد برآورد می‌شده، فاصله گرفته و به ۴۰.۶ درصد رسیده است. از سوی دیگر نرخ رشد پایه پولی نیز حدود ۲۹.۲ درصد اعلام شده و حجم نقدینگی در پایان سال ۱۳۹۹ به ۳۴۷۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.
این آمار نشان می‌دهد رکورد رشد نقدینگی در ۶۰ سال اخیر در سال ۹۹ شکسته شد و رشد ۴۰ درصدی نقدینگی از سال ۱۳۴۱ تا سال ۱۳۹۹ این رشد بی سابقه بوده است.
براساس گزارش بانک مرکزی تاکید شده که عدم امکان خنثی‌سازی رشد خالص دارایی‌های خارجی به دلیل مشکلات ناشی از نقل و انتقال منابع خارجی در سال گذشته، عامل اصلی رشد پایه پولی و نقدینگی بوده؛ به طوری که ۲۷ واحد درصد از رشد ۲۹.۲ درصدی پایه پولی در پایان سال ۱۳۹۹ نسبت به پایان سال قبل، به افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی مربوط بوده است.
این نکته نشان می‌دهد دولت‌ها در شرایط بحرانی که مبادلات بانکی با مشکلات روبه‌رو است،‌ نمی‌توانند به دور از دلارهای بانک مرکزی،‌ شرایط را مدیریت کنند.
دولت از فروردین سال ۱۳۹۷ تا امروز بیش از ۶۰ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی معروف به ارز جهانگیری برای واردات کالاهای اساسی پرداخت کرد اما نفع این میزان توزیع ارز به جیب عده‌ای خاص رفت که به آن دسترسی داشتند و مردم تورم نقطه‌ای ۶۷ درصدی را تجربه کردند.
ماجرای نامه اسحاق جهانگیری به رهبری در سال ۱۳۹۱
اسحاق جهانگیری که در کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم به عنوان نامزد پوششی کاندید شده بود در اردیبهشت ماه سال ۹۶ می‌گوید: «سال ۹۱ که قیمت دلار همین جور آسانسوری می‌رفت بالا، من یک نامه نوشتم خدمت رهبر انقلاب و گفتم بنده به عنوان یک آدم که دارم از بیرون به کشور نگاه می‌کنم و هیچ مسئولیتی ندارم، حالا نگفتیم دولت عوض بشه؛ مردم اعتمادشون رو به اینها از دست دادن!»
دولتمردان تدبیر و امید در مواقعی حتی مدعی می‌شوند که اگر آنها نبودند وضعیت بدتر از این‌ها می‌شود و و مردم باید منت‌دار و سپاس گذار آنها باشند.
حالا امروز، عملکرد دولت باعث شده وضعیت معیشت مردم به مراتب بدتر از سال ۹۱ باشد. چنانچه نرخ دلار در سال ۹۰ تا ۹۲ از حدود هزار تومان به ۳هزار تومان رسید ولی در دولت روحانی از حدود ۳۲۰۰ تومانی حتی نرخ ۳۲ هزار تومان را هم ثبت کرد و امروز حدود ۲۲ هزار تومان است که رشدی بیش از ۷۰۰ درصد را داشته است.
اسحاق جهانگیری در حالی که بع اعتقاد حامیان و منتقدان بخش اعظمی از مشکلات به نارکامدی دولت برمی‌گردد، نه‌تنها اشتباه خود را نمی‌پذیرند و از مردم عذرخواهی نکردند؛ بلکه همچنان مدعی هستند.
سخنان جهانگیری در سال ۹۶؛ مردم یادتان هست؟!
معاون اول رئیس جمهور در زمان انتخابات و در مناظره‌ها با لحنی تند می‌گفت: «ای ملت عزیز ما مشکلات اقتصادی زیادی را حل کرده‌ایم و ثبات را به اقتصاد کشور بازگردانده‌ایم. مگر یادتان نمی‌آید که نرخ ارز لحظه‌ای تغییر می‌کرد و در چند لحظه قیمت کالاها دچار تغییر می‌شد. مگر فردی می‌توانست برای تولید و سرمایه‌گذاری حتی فکر کند؟ ما موانع سرمایه‌گذاری را از بین برده‌ایم و فضایی را به وجود آورده‌ایم که با بین الملل می‌شود کار کرد. ماشین اقتصاد کشور را ما راه انداخته‌ایم و سرعتش را زیاد «خواهیم کرد».
امروز آقای جهانگیری که باز هم در نقش یک مدعی ظاهر شده، باید به این سوال پاسخ دهد که نظرشان در مورد افزایش ۷ برابری نرخ دلار چیست؟، آیا آلان نباید مسئولان اقتصادی دولت عوض شوند؟. آیا او از وضعیت معیشت مردم و قیمت‌ها در بازار و وضعیت بنگاه‌ها خبر دارد؟؛ آیا شرایط امروز حاصل دست رنج ۸ سال عملکرد دولت تدبیر و امید نیست!؟.
مشکلات و نابسامانی‌های اقتصادی کشور، امروز وضعیت معیشت مردم را در تنگا قرار داده و در بین مردم، سخن از وضعیت اقتصادی ایران و ناکارآمدی دولت است و منتقدان و حامیان دولت تدبیر و امید معتقدند دولت برنامه‌ای برای حوزه اقتصادی ندارد.
آقای جهانگیری که فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی است و حتی نقش فرماندهی تیم اقتصادی دولت را بر عهده دارد، امروز نظرش چیست و آیا همان نظر سال ۹۱ را دارد یا بازهم مدعی است.
انتهای پیام/۴