استاندار خراسان جنوبی در نشست فعالان گردشگری مطرح کرد

نام‌گذاری روز ۹ خرداد به نام خراسان‌جنوبی

معتمدیان گفت: روز 9 خرداد به عنوان روز خراسان جنوبی پیشنهاد شده است که در این روز نمایشگاهی در تهران برای معرفی استان برپا و شرایطی برای حضور افراد صاحب نظر در این نمایشگاه فراهم شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی بعد از ظهر امروز در نشست فعالین حوزه گردشگری با استاندار خراسان‌جنوبی اظهار کرد: بخش گردشگری از جمله پیشران‌های توسعه استان است.
وی افزود: برای توسعه گردشگری در خراسان‌جنوبی تلاش‌های زیادی صورت گرفته و نیاز است پیگیری‌ها ادامه داشته باشد.
استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که باید بتوانیم از ظرفیت‌های بالقوه استان جهت توسعه استفاده ‌کنیم، گفت: برای رسیدن به این هدف برنامه‌ها و سیاست‌های کلانی را دنبال می‌کنیم.
معتمدیان عنوان کرد: در بحث گردشگری نیاز به برنامه‌های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت در بخش‌های مختلف است که سند چشم‌انداز گردشگری در سطح کشور یکی از برنامه‌های بلند مدت به عنوان پیشران توسعه است.
وی با بیان این‌که به دنبال اجرای سیاست‌های نظام برای رسیدن به اهداف هستیم، افزود: در خراسان‌جنوبی به واسطه خشکسالی‌های پیاپی باید به دنبال استفاده از ظرفیت‌های طبیعی از جمله کویر و بیابان‌هایی که در استان خراسان‌جنوبی قرار دارد، باشیم.
استاندار خراسان‌جنوبی اظهار کرد: باید ظرفیت‌های استان شناسایی و عزم ملی جهت معرفی آن داشته باشیم چراکه بسیاری از مشکلات پیش‌روی توسعه استان به دلیل عدم معرفی کافی است.
معتمدیان بیان کرد: برای معرفی و استفاده از ظرفیت گردشگری در استان باید اتاق فکرهایی تشکیل و از ایده‌هایی که ارائه می‌شود استفاده کرد.
وی با بیان این‌که ۳۶۰ اثر طبیعی و ۱۵۰۰ اثر ملی به ثبت رسیده در خراسان‌جنوبی وجود دارد، گفت: باید نقشه راهی برای تعیین تکلیف گردشگری تعریف شود و با هم اندیشی جلسات تخصصی و محوری برگزار کرد.
استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: فرمانداری‌های هر شهرستان نیز باید در بحث بازنگری سند توسعه شهرستان اقدام کنند.
معتمدیان خاطرنشان کرد: استان‌های همجوار خراسان‌جنوبی خیلی وقت است در بحث گردشگری ورود کردند و موفق هستند لذا لازم است ما نیز با تعامل با ۶ استان همجوار خراسان‌جنوبی برای رونق گردشگری برنامه‌ریزی کنیم.
بسته فرهنگی به سند توسعه گردشگری الحاق شود
وی با بیان این‌که رعایت موازین شرعی، اخلاقی و عرفی در بحث گردشگری مهم و دغدغه‌ای است که کاملا بجا است، تاکرد کرد: باید در شورای فرهنگ عمومی و شورای امر به معروف و نهی از منکر بسته فرهنگی در بحث گردشگری جهت الحاق به سند توسعه تهیه و به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابلاغ شود که گردشگری بدون مشکلات فرهنگی و اجتماعی در استان انجام شود.
استاندار خراسان‌جنوبی عنوان کرد: مردم خراسان‌جنوبی مردمانی متدین و متعهد هستند. قطعا هیچ کس از ولنگاری در استان حمایت نمی‌کند و باید گردشگری با شرایط استان انجام شود.
معتمدیان افزود: ورود و حضور گردشگر خارجی در استان متفاوت است و افرادی که در استان دغدغه دارند و احساس نگرانی می‌کنند به این دلیل است که به بخش فرهنگی استان آسیب وارد نشود لذا ضرورت دارد در بحث حضور گردشگر خارجی در استان نیز به دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی که وجود دارد توجه شود.
وی گفت: در خراسان‌جنوبی برای حضور گردشگر و استفاده درست از ظرفیت گردشگری استان در بخش زیرساخت‌ها مشکل داریم که برای توسعه زیرساخت‌های ریلی، هوایی، جاده‌ای و حمل و نقل تلاش شده و شاهد اقدامات خوبی نیز در این زمینه‌ها هستیم که ان‌شاءالله به زودی به نتایج بهتر و توسعه استان منجر شود.
استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به آغاز بکاراحداث راه آهن در استان، افزود: طی ماه های گذشته از دو محل برای راه آهن خراسان‌جنوبی اعتبار در نظر گرفته شده و فاینانس داخلی و خارجی برای راه آهن انجام شده است.
معتمدیان بیان کرد: اخیرا نیز ۷۰۰ میلیون یورو اعتبار برای راه آهن بیرجند- زاهدان در نظر گرفته شده است.
وی عنوان کرد: در بحث برنامه‌های کوتاه مدت برای بخش گردشگری توسعه پروازها در استان در برنامه است و پرواز بین استانی نیز از دیگر مباحثی است که در خراسان جنوبی با جدیت پیگیری می‌شود.
استاندار خراسان‌جنوبی گفت: طبق پیگیری‌هایی که صورت گرفته پروازی برای بیرجند- مشهد و همچنین عتبات عالیات در برنامه است که امیدواریم به زودی عملی شود.
معتمدیان اظهار کرد: همچنین پروازی برای منطقه آزاد چابهار رایزینی شده و دو مسیر برای آن پیشنهاد شده است.
وی با اشاره به اینکه باید برای جذب سرمایه گذار در بخش‌های مختلف تلاش کرد، گفت: ایده‌های مختلفی در این راستا داریم که می‌توان به انعقاد تفاهم‌نامه دو جانبه طی سفر به ۶ استان مجاور خراسان‌جنوبی اشاره کرد.
نامگذاری روزی به نام خراسان‌جنوبی
استاندار خراسان‌جنوبی گفت: ایده دیگر در بخش معرفی ظرفیت‌ها نامگذاری روزی به نام خراسان‌جنوبی است که روز ۹ خرداد برای این مسئله پیشنهاد شده است که در این روز نمایشگاهی در تهران برای معرفی استان برپا و شرایطی برای حضور افراد صاحب نظر در این نمایشگاه فراهم شود.
سفر وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به خراسان‌جنوبی/ پیش بینی سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی برای استان
معتمدیان خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی کردیم طی هفته آینده شاهد سفر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به خراسان‌جنوبی باشیم که این سفر برای استان دارای اهمیت در بخش‌های مختلف خواهد بود و پیش‌بینی شده در این سفر ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان انجام شود. البته اگر برنامه سفر وزیر تغییر نکند و وزیر سر از کشور دیگری در نیاورد! چراکه تا کنون چندین بار برای سفر وزیر به استان برنامه‌ریزی شده اما محقق نشده است.
وی با بیان اینکه پیشنهاد می‌شود شرایطی برای حضور خبرنگاران خبرگزاری‌های ملی در خراسان‌جنوبی جهت معرفی ظرفیت‌های استان در بخش گردشگری فراهم شود، افزود: همچنین پیشنهاد می‌شود یک تور برای سفر خبرنگاران استانی به سیستان و بلوچستان برگزار شود.
توافق ۵۰ فقره وام جهت ساخت اقامتگاه بومگردی
استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به اعتبارات در نظر گرفته شده در بخش گردشگری، گفت: طی سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به خراسان‌جنوبی اعتبارات خوبی برای گردشگری در نظر گرفته شد و توافقی برای ۵۰ فقره وام چهار درصد جهت ساخت اقامتگاه بومگردی صورت گرفت که برای هر اقامتگاه تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار از محل صندوق کار‌آفرینی امید در نظرگرفته شده است.
معتمدیان بیان کرد: برای تعیین تکلیف مکانی که متعلق به هتل جهانگردی است و در خیابان ۱۷ شهریور واقع شده است پیگیری می‌کنیم.
روی بودجه دولتی حساب نکنید
وی در خصوص در نظر گرفتن تسهیلات و کمک بخش دولتی به گردشگری، تصریح کرد: در جریان هستید که هر سال بودجه انقباضی است لذا روی بودجه دولتی حساب نکنید.
استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به اینکه امسال همکاری بین بخشی صورت گرفته است لازم است برای گردشگری تمام بخش ها بسیج شوند چراکه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تنهایی نمی‌تواند اقدامی انجام دهد.
انتهای پیام/۱۲۷