گزارشی از وضعیت ورزش خراسان جنوبی و توقعات از مدیر جدید؛

نبود برنامه مدون در ورزش / پوست اندازی راه نجات ورزش خراسان جنوبی

ورزش خراسان جنوبی که در طی سال ها تحولات زیادی را تجربه کرده است برای توسعه و پیشرفت نیاز به یک برنامه مدون، کار کارشناسی و استفاده از تجربیات و راهکارهای افراد کار بلد و با تجربه دارد.


به گزارش خاورستان ورزش خراسان جنوبی در یک دهه گذشته دستخوش تحولات و تغییرات زیادی به ویژه در مدیریت قرار گرفت مدیران متفاوت با ایده ها و برنامه های مختلف در این جایگاه قرار گرفتند هر چند در این سال ها تلاش های زیادی از سوی دلسوزان برای توسعه و پیشرفت در ورزش صورت پذیرفته اما در برخی موارد تصمیمات اشتباه، احساسی و نمایشی برخی مدیران ضربه های سنگینی به ورزش زد در کنار آن کرونا هم بسیاری از فعالیت های ورزشی را با چالش روبرو کرد.

علاوه بر این نبود حامی مالی برای سرمایه گذاری در ورزش،ناتوانی در جذب اعتبار بیش تر ، ضعف در زیرساخت ها و …. همه این ها دست به دست هم دادند و در شرایط فعلی وضعیت ورزش از نظر کمی و کیفی چندان تعریفی ندارد زمانی که پای درد دل فعالان ورزشی هم‌می نشینی آن ها سخن از بین رفتن انگیزه بین روسای هیئت ها، ورزشکاران و قهرمانان وپیشکسوتان را به میان می آورند و بر این عقیده هستند کشتی ورزش به طور کامل به گل نشسته است در این شرایط که به تازگی مجموعه مدیریتی ورزش تغییر کرده هر چند به ثبات نرسیده است بر آن شدیم با صاحب نظران در رابطه با راهکارهایشان برای خروج از وضعیت موجود و نجات ورزش استان تهیه کنیم.

فعالیت با دست خالی

سامان اکبرپور رئیس هیئت موتورسواری و اتومبیل رانی با اشاره به فعالیت های این هیئت با دست خالی و ارتقای جایگاه هیئت از ۳۱ به ۵ در کشور با کسب ۳۱ مدال به خبرنگار خاورستان گفت: در حالی در این رشته پرهزینه و سخت به این جایگاه رسیدیم که هیچ حمایتی از سوی ورزش و جوانان نشدیم و در سال گذشته فقط ۷ میلیون تومان اعتبار ورزش و جوانان به این هیئت داد که هزینه سوخت موتورهای ورزشکاران از این مبلغ بالاتر است .

وی از مدیریت جدید فقط حمایت بیشتر از هیئت هایی که فعال هستند را طلب کرد وافزود: این که ۴ مدیر کل و ۴ استاندار عوض شوند و با وجود وعده های متعدد این مدیران ورزشکاران این رشته پیست استاندارد برای تمرین نداشته باشند قابل پذیرش نیست و باید مدیر با قدرت بر حرفی که می زند پایدار بماند.

وضعیت نابسامان

حسین بیابانی رئیس هیئت ژیمناستیک خراسان جنوبی با اشاره به وضعیت نابسامان ورزش استان به خبرنگار خاورستان گفت: نبود برنامه، نداشتن تقویم ورزشی، ارزیابی نکردن هیئت های ورزشی، اقدامات نمایشی، تصمیمات غیر کارشناسی ، مهندسی کردن بسیاری از مجامع هیئت‌‌های ورزشی ، حذف بسیاری از منتقدان دلسوز ورزش ، بکار گیری افراد غیر متخصص در پست های کلیدی فقط به جهت سلطه وحفظ جایگاه مدیریت، … در سه سال گذشته سبب شد ورزش استان شرایط خوبی نداشته باشد.

وی با اشاره به این که مدیر جدید در شرایط بسیار سخت ونگران کننده ای این مسئولیت را برعهده گرفته است افزود: انتصاب جناب آقای خسروی یکی از بهترین تصمیم های وزارت و استاندار محترم بود چرا که ایشان دارای شناخت کافی چندین ساله از پرسنل مجموعه می‌باشند و دیگر احاطه کردن ودور زدن این مدیر توسط افرادی که طی ادوار گذشته بااحاطه کردن مدیران قبلی و دادن مشاوره های منفعت طلبانه این اوضاع را برای ورزش استان رقم زدند وجود ندارد.

وی اظهار داشت: اولین اقدام مدیر جدید بررسی دقیق و کامل از تمام حوزه های ورزش استان و جمع آوری واقعیات وضعیت موجود باشد چرا که اقدامات انجام شده در چند سال گذشته فقط گزارشات کذب و رمان پاره کردن های بیهوده بوده است که چهره واقعی این اقدامات روز با روز با گذشت زمان نمایان خواهد شد.

تشکیل اتاق فکر

این فعال ورزشی ساماندهی و فعال نمودن ادارات شهرستان ها، تشکیل کارگروه تخصصی ورزش استان یا به عبارتی تشکیل اتاق فکر ورزش استان، با حضور تعدادی از روسای هیئت های ورزشی(دارای عملکرد مثبت ) ، منتخب رسانه ، اساتید دانشگاه و پیشکسوتان را در لیست توقعات جامعه ورزش از مدیریت جدید بیان کرد و افزود: پرهیز از مهندسی کردن مجامع انتخاب رئیس هیئت های ورزشی استان ، تقسیم اعتبارات ورزشی با توجه به ماهیت یک رشته و بر اساس عملکرد هیئت ورزشی، توجه به آموزش در هیئت های ورزشی با توجه به نبود مربیان درجه ۲ و درجه ۱ در استان ، گسترش ورزش همگانی و افزایش آمار ورزشکاران سازمان یافته استان با تخصیص اعتبارات به هیئت هایی که بیشترین ورزشکاران سازمان یافته را دارند.

به گفته وی افزون بر این توجه ویژه به بحث ورزش قهرمانی با شناسایی رشته های دارای پتانسیل و شناسایی استان‌های همجوار موفق و صاحب عنوان در کشور جهت برگزاری مسابقات و اردو های مشترک تمرینی با ورزشکاران استان نیز باید مد نظر قرار گیرد.
بیابانی با تاکید بر تکمیل و راه اندازی سالن های ورزشی ناتمام افزود: بسیاری از زیرساخت‌ها وسالن های ورزشی سطح استان با وجود بسیاری از ایرادات بصورت ناتمام ونمادین افتتاح شده اند وبسیاری از مجموعه ها از جمله خانه جوان مجموعه شهید حاج قاسم سلیمانی در مرکز استان از ۲ سال گذشته رها شده و در تبدیل شدن به مخروبه است.

وی حفظ حرمت و جایگاه روسای هیئت های ورزشی، پیشکسوتان و اصحاب رسانه و دعوت از روسای هیئت هایی که سال هاست از ورزش فاصله گرفتند و برگزاری نشست با این افراد را در لیست درخواست های جامعه ورزشی از مدیریت جدید بیان کرد و افزود: دادن فرصت به افرادورزشی و فنی ، برنامه ریزو با تجربه در پست های کلیدی ، توجه به سرمایه گذاری ویژه در رشته های پایه مثل ژیمناستیک و دوومیدانی وبسیاری از رشته های انفرادی موفق استان ، استفاده از پتانسیل های آموزش و پرورش، نگاه ویژه به باشگاه های خصوصی ، استفاده بهینه از سالن های موجود و در اختیار قرار دادن بسیاری از سالن ها به هیئت های ورزشی پرمخاطب و… را جزو انتظارات از مدیر ورزش و جوانان استان بیان کرد.

نبود برنامه مدون

سید حسین حسینی ورزشی نویس استان با تجربه بیش از ۱۷ سال به خبرنگار خاورستان گفت: آن چه که ورزش خراسان جنوبی از آن رنج می برد در ابتدا، نبود یک برنامه مدون و کار سیستمی به خصوص در این یکی دو سال گذشته است.

به گفته وی برنامه ای که همه ابعاد ورزش از همگانی گرفته تا قهرمانی، حضور در لیگ های کشوری، توجه به زیرساخت ها، آموزش صحیح، دیپلماسی ورزشی، نظارت اساسی بر هیئت های ورزشی و …با هم در آن دیده شود.

وی تاکید کرد: در بیشتر دوران ها و به خصوص با تغییر زیاد مدیریت ها،شاهد کارهای مقطعی بوده ایم اگر هم در دوره ای چنین برنامه در دستور کار بوده، با تغییر مدیریت ها ناکام مانده است.

وی ادامه داد: زمانی که در رشته ای ورزشکار المپیکی داریم ولی ورزشکاران آن رشته برای مکان تمرین دچار مشکل هستند و یا تیمی در لیگ نداریم به معنی این است که نمی توانیم ادعا کنیم ظهور این پدیده نتیجه کار سیستمی بوده است.

خوابگاه و سالن استاندارد

به گفته پژوهشگر و نویسنده کتاب داستان فوتبال در خراسان جنوبی این که با وجود افتتاح چندین پروژه ورزشی هر ساله در استان اما درمرکز استان هنوز یک خوابگاه و یک سالن استاندارد برای برگزاری مسابقات کشوری نداریم، یعنی این که با وجود صرف این همه سرمایه آن طور که باید کار کارشناسی در آن صورت نگرفته است و این دو کمبود اساسی به شدت ورزش قهرمانی در تحت تاثیر قرار داده است.

به گفته وی در بخش اقتصاد ورزشی که یکی از اصول مهم در ورزش است هم ضعف های زیادی داریم یعنی اگر بخواهم اشاره کنم، راهش را بلد نیستیم یا نمی خواهیم برویم.

وی به این نکته هم اشاره کرد تجربه چندین ساله نشان داده است که بر خلاف آن چه که گفته می شود، ( حامی مالی نیست) برای بهره گیری از حمایت بخش خصوصی و یا حتی نهادهای دولتی راه درستی نرفته ایم. خیلی وقت ها فکر می کنیم اسپانسر همان خیر است که بدون هیچ چشمداشتی باید هزینه های مورد درخواست را تامین کند در صورتی که در بحث ورود حامی مالی باید نفع او هم تعریف شده باشد. البته در کنار این می توان با تشویق خیران از ظرفیت های آنان هم استفاده کرد.

ارتباطات قوی

این فعال ورزشی تاکید کرد: یکی از کارهایی که می تواند در بخش جذب حامیان مالی بزرگ موثر باشد ارتباط قوی مدیریت ورزش با استانداری و استفاده از ظرفیت های آنان و همچنین با صنایع مختلف است کاری که در بسیاری از استان های موفق
به خوبی انجام می شود.

به گفته حسینی از طرفی با وجود در اختیار داشتن مناطق بکر طبیعی مانند کویر ها در بحث گردش گری ورزشی می توانیم در صورت برنامه ریزی درست حتی شاهد اتفاقات بین المللی در استان باشیم که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته است به عنوان مثال وقتی مسئول ما به شهری مانند طبس می رود، خبری که از این سفر بیرون می آید، بازدید از چند پروژه است که شاید چندان هم ضروری نباشد در صورتی که به نظر می رسد بهترین دست آورد این سفر می توانست گفتگو با صنایع موجود در این شهر به خصوص زغال سنگ برای حمایت بیشتر از ورزش باشد.

وی تصریح کرد: از طرفی آن چه که یک مدیریت کار آمد به آن نیاز دارد، استفاده از نظرات افراد زبده و صاحب نظر است مطلبی که متاسفانه به خاطر وجود تفکر (من خودم بلدم) در چند ساله گذشته چندان مورد توجه قرار نگرفت و برای مثال بر خلاف دوره های گذشته به جز کنفرانس خبری و ارائه مقداری آمار و اطلاعات حتی یک اتاق فکر هم با اصحاب رسانه برگزار نشد و حتی در داخل اداره کل هم شاهد بودیم روز به روز حلقه افراد تاثیر گذار در تصمیمات کوچک تر و کوچک تر می شد و این ها نکاتی است که مدیریت جدید باید مد نظر داشته باشد.

ایجاد دلخوشی برای سرمایه گذار

شبانی مدیر یک از باشگاه های ورزشی در گفتگو با خبرنگار خاورستان گفت: تا کنون حمایت چندانی از سرمایه گذاران ورزشی نه تنها صورت نپذیرفته بلکه در مراجعات به ادره ورزش وجوانان مطالبی نظیر این که به ما که کارمند هستیم وام نمی دهند بعد می خواهند به شما وام بدهند مطرح شده است که نشان از بی اطلاعی پرسنل از سرمایه گذاران ورزشی است.

وی ادامه داد: فردی که در ورزش با جان و دل سرمایه گذاری می کند تا بتواند شرایط را برای ورزش جوانان و نوجوانان این جامعه فراهم کند باید بیشتر از این مورد حمایت قرار گیرد و انتظار ما از مدیریت جدید این است که با رایزنی حداقل تسهیلاتی برای این افراد در نظر گیرند که بتوانند در وضعیت موجود با توجه به افزایش هزینه ها ماندگارو دلخوش به فعالیتی که انجام می دهند باشند.
وی که در رشته اسکیت فعال است با تاکید بر این که زیرساخت های مورد نیاز رشته ورزشی تامین و استاندارد افزود: باید در ساخت زیرساخت ها از نظرات کارشناسی فعالان رشته ها هم استفاده شود که شرایطی که الان با آن روبر هستیم نداشته باشیم به عنوان مثال برای اسکیت چند زمین در نظر گرفته شده اما استاندارد نیست.
وی حمایت بیشتر از ورزشکاران در تامین تجهیزات مورد نیاز ،اعزام به مسابقات و حضور در رقابت ها را ضروری دانست و افزود: این که بعد از گرفتن مدال کارت هدیه ای به ورزشکار داده شود کافی نیست و باید حمایت ها از ابتدا باشد تا ورزشکار بدون دغدغه به رقابت های ورزشی برود.

 

انتهای پیام /۱۳۵