نخستین همایش ملی «کارکرد وقف در توسعه انسانی با تاکید بر وقف علمی» در دانشگاه بیرجند برگزار شد

نخستین همایش ملی «کارکرد وقف در توسعه انسانی با تاکید بر وقف علمی» در دانشگاه بیرجند با حضور دانشجویان و اساتید برجسته دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، نخستین همایش ملی «کارکرد وقف در توسعه انسانی با تاکید بر وقف علمی» در دانشگاه بیرجند با حضور دانشجویان و اساتید برجسته دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد.
این همایش با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف کشور، رئیس دانشگاه بیرجند، مدیرکل اوقاف استان، دانشجویان و سایر مسئولان استانی و کشوری برگزار شد و عصر امروز نیز اختتامیه این همایش با تجلیل از واقفین برتر کشور به پایان می‌رسد.
احمد خامسان رئیس دانشگاه بیرجند در این همایش، اظهار کرد: بیرجند پاک ترین شهر کشور بوده که علت نیز به فرهنگ مردم این خطه برمی‌گردد.
وی با بیان اینکه فرهنگ مردم به سابقه آموزش در این شهر و مدرسه شوکتیه بیرجند است گفت: سوغات خراسان جنوبی معلم است و این نیز از جریان وقفیات و توجه به سرمایه گذاری در حوزه وقف و آموزش است.
رئیس دانشگاه بیرجند افزود: سرمایه گذاری‌های مردم و خیریه‌ها سبب شده تولید نیروی انسانی شود و امیدواریم در اینگونه همایش‌ها فرهنگ خود را تقویت کنیم؛ آموزش و پرورش و آموزش عالی در تربیت نسل متعهد خلاصه می‌شود بنابراین اگر این تربیت نیروی انسانی خوب انجام شود تمام ارکان جامعه می‌چرخد.
خامسان تصریح کرد: دانشگاه‌ها بر مبنای امورات خیریه اداره شود و بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان بر اساس وقف و کارهای خیریه اداره می‌شوند و سهم بودجه دولتی در این دانشگاه‌ها ناچیز است.
وی ادامه داد: برگزاری این همایش‌ها تاکیدی بر وقف علمی و توجه به دانشگاه‌ها است؛ وقف حتی در آموزش فنی و حرفه‌ای و مهارت آموزی هم باید انجام شود چرا که تاثیر زیادی در بازار کار دارد.
رئیس دانشگاه بیرجند خاطرنشان کرد: اگر نیروی انسانی متعهد که مهارت یاد داشته باشد را تحویل جامعه دهیم به رسالت خود عمل کردیم و می‌توان کشور و جامعه پیشرفته ارزش مدار داشت.
حجت الاسلام پرویز بخشی پور مدیرکل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی نیز در این همایش بیان کرد: بیرجند به عنوان شهر دانش و علم و تعهد است و راه کمک به دانشگاه از وقف می‌گذرد‌.
وی با بیان اینکه تاکنون ۱۱۸ مقاله علمی از سراسر کشور به همایش کارکرد وقف در توسعه انسانی ارسال شده است گفت: بزرگترین دانشگاه‌ها از محل وقف می چرخد و بزرگترین دانشمندان از محل موقوفات تربیت می‌شوند و امیدواریم از محل موقوفات انسانی‌هایی تربیت کنیم که نیروی متعهد باشند.
مدیرکل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه وقف صدقه جاریه است افزود: وقف بهترین صدقه‌ای بوده که ماندگار است و ثمرات این وقف همیشه است.
مکانیکی دبیر نخستین همایش ملی «کارکرد وقف در توسعه انسانی با تاکید بر وقف علمی» نیز در این همایش، بیان کرد: لازمه توسعه و پیشرفت هر جامعه رشد عناصر علمی آن است.
وی با بیان اینکه سرمایه انسانی از عوامل اصلی در تولید است گفت: تقویت سرمایه انسانی جز سرمایه گذاری در آموزش عالی و آموزش و پرورش امکان پذیر نیست.
مکانیکی تصریح کرد: وقف موجب مشارکت بیشتر مردم در علم می‌شود و توسعه علمی، اجتماعی و اقتصادی را فراهم میکند و امروز نیز دانشگاه بیرجند با همکاری اداره کل اوقاف استان اقدام به برگزاری این همایش کرده است.
دبیر همایش ملی «کارکرد وقف در توسعه انسانی با تاکید بر وقف علمی» گفت: بررسی مباحث وقف و رابطه با توسعه انسانی و معرفی توانمندی‌های استان، آسیب شناسی حوزه وقف و شکل گیری موقوفات جدید در توسعه علمی از اهداف این همایش است.
مکانیکی افزود: برای همایش ملی «کارکرد وقف در توسعه انسانی با تاکید بر وقف علمی» ۱۱۸ مقاله علمی در ۱۲ محور ارسال شده است که ۶۰ درصد از محققین کشور در این همایش مشارکت کردند.
وی با بیان اینکه ۶۰ درصد از مقالات به صورت پوستر، ۳۰ درصد به صورت شفاهی و ۱۰ درصد در مجموعه مقالات چاپ می‌شود گفت: انتشار مقالات برتر در دو نشریه معتبر علمی کشور شامل نشریه علمی، پژوهشی و اقتصادی توسعه روستایی و نشریه مطالعات و فرهنگی اجتماعی خراسان چاپ خواهد شد.
انتهای پیام/ ۱۳۲/ ۵۹/