در پی شیوع کرونا و غیرحضوری شدن آموزش مطرح شد؛

نداشتن تلفن همراه و تبلت مهمترین مشکل دانش‌آموزان خراسان جنوبی/ هزینه مراسماتی که در راه آموزش صرف می‌شود

مقیمی مدیر آموزش و پرورش درمیان گفت: در حال حاضر و با توجه به غیرحضوری شدن آموزش، یکی از مهمترین مشکل دانش‌آموزان شهرستان درمیان نداشتن تلفن همراه هوشمند و تبلت برای آموزش است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، شیوع ویروس کرونا و غیرحضوری شدن آموزش، مشکلاتی را برای دانش‌آموزان استان خراسان‌جنوبی به وجود آورده است.
در حال حاضر که آموزش به صورت غیرحضوری است دانش آموزان ناچار هستند از طریق شبکه آموزش تلویزیون یا از طریق شبکه شاد با استفاده از تلفن همراه هوشمند و تبلت پیگیر درس‌های خود باشند.
دسترسی به شبکه آموزش برای درصد قابل توجهی از جمعیت استان با توجه به راه اندازی ایستگاه‌های دیجیتال فراهم شده اما استفاده از شبکه شاد و دسترسی به تلفن همراه هوشمند و تبلت و اینترنت برای جمعیت قابل توجهی از دانش‌آموزانی که در مناطق روستایی استان زندگی می‌کنند، سخت است.
داشتن تلفن همراه هوشمند و تبلت برای بسیاری از دانش‌آموزان خانواده‌های متوسط و ضعیف استان در این اوضاع سخت اقتصادی و کرونایی به آرزو تبدیل شده است.
با توجه به قیمت بالای تلفن همراه هوشمند امکان خریداری این وسیله جهت آموزش برای خانواده‌ها بسیار سخت شده و علاوه بر نگرانی‌های کرونا، نگرانی عقب ماندن از درس نیز بر مشکلات و اضطراب دانش‌آموزان استان افزوده شده است.
خراسان‌جنوبی دارای بیش از ۱۸۰ هزار دانش‌آموز است که با توجه به گستردگی استان حداقل ۵۰ درصد این دانش‌آموزان در مناطق روستایی و شهرستان‌های استان مشغول به تحصیل هستند و در حال حاضر بزرگترین مشکل آنها نداشتن تلفن همراه هوشمند و تبلت است.
یکی از شهرستان‌های مرزی و کم برخوردار خراسان‌جنوبی که دانش‌آموزان آن با مشکل نداشتن تلفن همراه هوشمند و تبلت مواجه‌اند شهرستان درمیان است.
تحصیل ۱۲ هزار دانش‌آموز در شهرستان درمیان
نجف‌علی مقیمی مدیر آموزش و پرورش شهرستان درمیان در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: شهرستان درمیان دارای ۱۲ هزار دانش‌آموز است.
وی افزود: از این تعداد دانش‌آموز حداقل ۵۰ درصد در مناطق روستایی تحصیل می‌کنند.
مدیر آموزش و پرورش شهرستان درمیان بیان کرد: در حال حاضر و با توجه به غیر حضوری شدن آموزش، یکی از مهمترین مشکلات دانش‌آموزان شهرستان درمیان نداشتن تلفن همراه هوشمند و تبلت برای آموزش است.
مقیمی با بیان این‌که در برخی از نقاط شهرستان دارای مشکلاتی در بحث آنتن دهی اینترنت پرسرعت هستیم، عنوان کرد: برخی از دانش‌آموزان در این شهرستان تلفن همراه هوشمند و تبلت برای استفاده ندارند؛ عدم‌آنتن‌دهی اینترنت که جای خود دارد.
وی اظهار کرد: از مجموع دانش‌آموزان شهرستان درمیان حداقل ۵۰ درصد خانواده های دانش‌آموزان فاقد تلفن همراه هوشمند هستند و با توجه به افزایش قیمت تلفن همراه به ویژه از ابتدای شیوع بیماری کرونا به دلیل تقاضای زیاد، امکان خریداری تلفن همراه هوشمند برای خانواده‌های متوسط و ضعیف وجود ندارد.
مدیر آموزش و پرورش شهرستان درمیان به تهیه ۵ هزار تلفن همراه هوشمند توسط آموزش و پرورش استان اشاره کرد و گفت: از این تعداد ۳۰۰ تلفن همراه هوشمند به شهرستان درمیان تخصیص داده شده اما این تعداد در برابر دانش‌آموزانی که به تلفن همراه نیاز دارند بسیار کم است.
پیگیری برای استفاده از ظرفیت خیّران
مقیمی اظهار کرد: در حال رایزنی و پیگیری با نهادهای حمایتی هستیم که بتوانیم از ظرفیت خیّران برای تهیه تبلت و تلفن همراه برای دانش‌آموزان در شهرستان درمیان استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: همکاران ما در آموزش و پرورش درسنامه‌های آموزشی برای دانش آموزانی که به تلفن همراه و شبکه شاد دسترسی ندارند آماده کرده و در اختیار آنها قرار داده‌اند.
مدیر آموزش و پرورش شهرستان درمیان گفت: ان‌شاءالله بتوانیم با همکاری خیّران تبلت مورد نیاز را برای دانش‌آموزان این شهرستان مرزی تهیه کنیم تا بتوانند با خیال راحت و به دور از اضطراب پیگیر درس‌های خود باشند.
هزینه مراسم ختمی که برای آموزش در نظر گرفته شد
اما در این شرایط سخت اقتصادی و شیوع بیماری کرونا، هستند خانواده‌هایی که به فکر دانش‌آموزان نیازمند بوده و در اقداماتی بسیار خوب و خداپسندانه برای تهیه تلفن همراه هوشمند و تبلت مورد نیاز دانش‌آموزان اقدام می‌کنند.
محمدعلی واقعی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی در این خصوص اظهار کرد: در ایام فرخنده میلاد رسول اکرم(ص)، امام جعفر صادق(ع) و هفته وحدت یک خانواده خیّر هزینه مراسم ختم وابسته خود را برای خرید تبلت برای دانش‌آموزان نیازمند در مدرسه نمونه تقوی بیرجند اختصاص دادند.
وی با بیان این‌که قیمت هر تبلت ۳ میلیون تومان بوده، افزود: این خانواده ۹ تبلت به ارزش ۲۷ میلیون تومان جهت کمک به تحصیل دانش آموزان مستعد و محروم در نظر گرفتند.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی با اشاره به لزوم ترویج فرهنگ کمک به تحصیل دانش‌آموزان و تأمین وسایل کمک آموزشی برای آنها با توجه به شیوع بیماری کرونا تصریح کرد: یکی از مهم ترین نیاز دانش‌آموزان محروم استان در شرایط کنونی تأمین تلویزیون، تبلت و تلفن همراه هوشمند برای حضور در شبکه شاد و بهره‌مندی از آموزش‌های مدرسه تلویزیونی ایران است.
واقعی به توزیع پنج هزار و ۱۶۹ تلفن همراه هوشمند و تبلت در شهرستان‌ها و مناطق استان در مهرماه سال جاری اشاره کرد و گفت: به منظور تحقق عدالت آموزشی و توسعه آموزش‌های نوین نیازمند مشارکت فعال تمام خیّران و دلسوزان نظام تعلیم و تربیت هستیم.
تهیه ۵ تلفن همراه برای دانش آموزان نیازمند فردوسی
سید حسین لاژوردی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان فردوس نیز از کمک ۲۴۵ میلیون تومانی هلال احمر به دانش‌آموزان نیازمند فردوسی خبر داد و گفت: با توجه به مجازی شدن مدارس، آموزش غیرحضوری و استفاده از شبکه آموزشی شاد بسیاری از دانش‌آموزان در تامین لوازم آموزشی اعم از تلفن همراه با مشکل رو به رو شده‌اند.
وی افزود: در راستای رفع مشکلات تعدادی از دانش آموزان محروم شهرستان فردوس پنج دستگاه تلفن همراه هوشمند بین پنج نفر از افراد نیازمند توزیع شده است.
بنابراین گزارش؛ اگرچه هستند دانش‌آموزان نیازمند در خراسان‌جنوبی که دغدغه نداشتن تلفن همراه و تبلت برای آموزش دارند اما در مقابل خیّران و نیک‌اندیشانی نیز وجود دارند که به فکر این دانش‌آموزان بوده و برای توجه به امر مهم آموزش هزینه‌های مراسمات خود را در راه صحیح صرف می‌کنند. چه زیباست که در این شرایط کرونایی که امکان برگزاری مراسمات شادی و عزا کمتر شده، هزینه‌های مراسمات را در راه‌های خیر و خداپسندانه‌ای که گره‌ای از مشکلات افراد گرفتار باز کند، هزینه کنیم.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۸/ ۴