رئیس انجمن مواد غذایی آسیا:

نرخ جهانی زرشک را ایران و خراسان‌جنوبی مدیریت کند

رئیس انجمن مواد غذایی آسیا گفت: باید نرخ جهانی زرشک توسط ایران و خراسان‌جنوبی مدیریت شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اشرف هاشم امروز  شنبه در جشنواره یاقوت‌های سرخ قهستان که با حمایت بنیاد مستضعفان و توسط نهاد پیشرفت و آبادانی بنیاد علوی درمیان درخانه تاریخی شریف شهر قهستان برگزار شد، اظهار کرد: سازمان غذایی آسیا از ابتدای تأسیس تاکنون در ۱۰ کشور فعالیت دارد و در قسمت صادرات و واردات مرتبط با مواد غذایی نیز اقداماتی انجام می‌دهد.

رئیس انجمن مواد غذایی آسیا با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های ما، کار بر روی محصولات ارگانیک است، بیان‌کرد: در دنیا بزرگترین تولید کننده مواد غذایی ارگانیک آسیا و در آسیا نیز بزرگترین تولید کننده مواد غذایی ارگانیک جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی افغانستان، جمهوری ازبکستان و پاکستان است.

اشرف هاشم با بیان اینکه خواست ما بر این است که مواد غذایی ارگانیک را از آسیا به کشورهای اروپایی و آفریقایی صادر کنیم، ادامه‌داد: فراهم کردن شرایط دیدارهای تجاری بین کشورهای آسیایی و بین قاره‌ای نیز از دیگر برنامه‌های ما برای حمایت از تجار است.

وی گفت: مشورت‌دهی در قسمت استانداردسازی و دریافت گواهینامه بین‌المللی، فرآوری و بسته بندی به تجار از دیگر برنامه‌های انجمن مواد غذایی آسیا است.

رئیس انجمن مواد غذایی آسیا اظهار کرد: زرشک را میوه طول عمر می‌نامند چرا که فواید و مزیت‌های بسیار فراوانی دارد.

اشرف هاشم با بیان اینکه بیان‌کرد: پیشنهاد من این است یک روز در تقویم جمهوری اسلامی ایران به نام روز جمع آوری زرشک نامگذاری شود چرا که موجب معرفی زرشک در عرصه جهانی شود.

وی گفت: نیاز است تحقیقات کلی روی استفاده زرشک در کشورهای مختلف انجام شود که چه کشورهایی به چه صورت از این محصول استفاده می‌کنند و نتایج این تحقیق در صادرات و بسته‌بندی آن مورد توجه قرار گیرد.

رئیس انجمن مواد غذایی آسیا با بیان اینکه کانادا بیشترین وارد کننده زرشک در دنیا است، یادآور شد: امیدوارم در سال‌های آتی با تعدادی از تجار در این برنامه حضور پیدا کنم.

انتهای پیام/۱۰