دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا:

نسبت مرگ و میر ناشی از کرونا در خراسان‌جنوبی بالاتر از کشور است

شریف زاده گفت: نسبت مرگ و میر ناشی از کرونا در خراسان‌جنوبی ۴.۹ درصد و شاخص کشوری ۳.۹ درصد که یک درصد نسبت به شاخص کشوری بالاتریم.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، غلامرضا شریف زاده دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس در خصوص آخرین تحلیل آماری بیماری کرونا در خراسان جنوبی گفت: میزان بروز تجمعی در استان ۱۸۵۷ در صد هزار نفر جمعیت است که نسبت به شاخص کشوری که ۱۷۶۹ در صد هزار نفر جمعیت است ۸۸ واحد بالاتر است.
وی افزود: نسبت مرگ و میر در استان ۴.۹ درصد و شاخص کشوری ۳.۹ درصد که یک درصد نسبت به شاخص کشوری بالاتریم.
دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس بیان کرد: میزان مرگ و میر اختصاصی علیتی در استان ۹۰.۵ در صد هزار نفر جمعیت که نسبت به شاخص کشوری ۶۹.۲ در صد هزار نفر جمعیت است ۲۱.۳ واحد بالاتریم.
شریف زاده در خصوص رتبه بندی شهرستان‌های استان از لحاظ میزان بروز تجمعی گفت: به لحاظ میزان بروز تجمعی از ابتدای شیوع اپیدمی کرونا تا امروز شهرستان طبس با میزان بروز تجمعی ۲۴۲۸ در صد هزار نفر جمعیت در رتبه ی اول، شهرستان سرایان با میزان بروز تجمعی ۲۲۴۷ در رتبه دوم، شهرستان فردوس با میزان بروز تجمعی ۲۱۸۹ در رتبه سوم، شهرستان قاین با میزان بروز تجمعی ۲۱۷۶ در رتبه چهارم، شهرستان بشرویه با میزان بروز تجمعی ۲۱۳۵در رتبه پنجم، شهرستان زیرکوه با میزان بروز تجمعی ۱۸۴۵ در رتبه ششم، شهرستان بیرجند با میزان بروز تجمعی ۱۷۸۸ در رتبه هفتم، شهرستان خوسف با میزان بروز تجمعی ۱۲۹۸ در رتبه هشتم، شهرستان سربیشه با میزان بروز تجمعی ۱۲۸۵ در رتبه نهم، شهرستان درمیان با میزان بروز تجمعی ۱۲۷۶ در رتبه دهم و شهرستان نهبندان با میزان بروز تجمعی ۱۲۱۰ در رتبه یازدهم قرار دارد.
وی اظهار کرد: هفت شهرستان خراسان‌جنوبی میزان بروز تجمعی آن‌ها از شاخص کشوری بالاتر و تنها چهار شهرستان خوسف، درمیان، سربیشه و نهبندان میزان بروز تجمعیشان از شاخص کشوری پایین‌تر است
دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در خصوص آخرین وضعیت رنگ بندی شهرستان‌های استان گفت: شهرستان قاین در وضعیت نارنجی (پرخطر)، شهرستان های بیرجند، زیرکوه، فردوس و نهبندان در وضعیت زرد (متوسط خطر)و شهرستان های خوسف، درمیان، بشرویه، سرایان، سربیشه و طبس در وضعیت آبی (کم خطر) قرار دارند.
شریف زاده خاطر نشان کرد: روند پیش‌بینی بر اساس هفته‌های گذشته نشان می‌دهد که یک روند افزایش آرامی در موارد مثبت و بستری در بیمارستان‌های سطح استان شاهدیم و شهرستان قاین در دو هفته ی اخیر بالاترین میزان بروز موارد جدید را در استان داشته .امیدواریم که با رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت ها، از این روند افزایشی بتوانیم پیشگیری کنیم.
شناسایی ۵ مورد ابتلا به کرونا در خراسان‌جنوبی
محمد دهقانی فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در خصوص آخرین وضعیت کرونا در استان، اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا در استان ۳۸ هزار و ۹۲۴ آزمایش انجام شده که ۲۳ هزار و ۵۶۹ مورد منفی و ۱۵ هزار و ۳۵۵ مورد مثبت شده است.
وی افزود: در روز گذشته ۸۴ آزمایش در استان انجام شده که ۵ مورد مثبت شده و این تعداد مربوط به بیماران سرپایی بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: از این ۵ مورد مثبت سه مورد مربوط به شهرستان بیرجند، یک مورد سربیشه و یک مورد فردوس بوده است.
دهقانی فیروزآبادی عنوان کرد: در سایر شهرستانهای استان هیچ مورد ابتلا به کرونا شناسایی نشده است.
وی گفت: ۱۲۴ بیمار تنفسی در بیمارستانهای استان بستری هستند که ۳۴ مورد بستری مثبت و ۵ نفر در آی سی یو هستند که دو نفر بدحال هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: متاسفانه طی روز گذشته یک مورد فوتی ناشی از کرونا در استان داشتیم و شمار مبتلایان به ۷۴۹ نفر رسیده است.
دهقانی فیروزآبادی خاطرنشان کرد: از ابتدا تاکنون شمار مبتلایان مثبت بهبود یافته یا قرنطینه خانگی تا روز گذشته ۱۴ هزار و ۵۷۲ مورد بوده است.
انتهای پیام/۱۲۷