در دیدار سرپرست دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی با نماینده مجلس مطرح شد؛

نشانه‌ای از اقتصادی مقاومتی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ مشاهده نمی‌شود/ لزوم حمایت استانداری برای تداوم فعالیت‌های دفتر نمایندگی وزارت خارجه

خسروی با اشاره به این‌که در لایجه بودجه توجهی به فرار بدهکاران مالیاتی نشده است، گفت: همچنین منابع بودجه دولتی‌ها در لایحه بودجه با 9 برابر افزایش از 50 هزار میلیارد تومان در سال 1392 به 839 هزار میلیارد تومان در سال 1400 رسیده است در حالی که یک بُعد اقتصاد مقاومتی صرفه‌جویی است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، بعدازظهر امروز در دیدار با سرپرست دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی با اشاره به ارجحیت دغدغه معیشت و اقتصاد، اظهار کرد: در شرایط حساس کنونی اقتصاد مقاومتی تنها راه برون رفت از مشکلات و تبعات کرونا است.
وی با بیان این‌که دولت در مقابل اقتصاد مقاومتی کم آورده است، گفت: در لایجه بودجه ۱۴۰۰ نشانه‌ای از اقتصادی مقاومتی مشاهده نمی‌شود و در بحث درآمدها ۴۱ درصد آن از نفت پیش‌بینی شده است.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که در لایجه بودجه توجهی به فرار بدهکاران مالیاتی نشده است، تصریح کرد: همچنین منابع بودجه دولتی‌ها در لایحه بودجه با ۹ برابر افزایش از ۵۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۲ به ۸۳۹ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ رسیده است در حالی که یک بُعد اقتصاد مقاومتی صرفه‌جویی است.
خسروی با تأکید بر این‌که بازارچه مرزی ماهیرود باید فرا استانی دیده شود، ادامه داد: در لایجه بودجه ۱۴۰۰ بر صادارت غیرنفتی تأکید شده است اما از لفظ باید وارد میدان عمل شود.
وی گفت: در بحث سرمایه‌گذارهای خارجی (با اشاره به کارخانه چدن خوسف) حتما باید نوع قراردادها به گونه‌ای منعقد شود که حق دوطرف محفوظ باشد و راه نفوذ بسته شود.
پیگیری و رایزنی برای بازگشایی بازارچه یزدان
علی حیدری‌فرد سرپرست دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان‌ جنوبی نیز در این دیدار با اشاره به پیگیری و رایزنی برای بازگشایی بازارچه یزدان برای تسهیل دسترسی به بازار هرات در کشور افغانستان، گفت: استان خراسان جنوبی در این شرایط سیاسی ناشی از تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا، در صادارت کالا به کشور افغانستان نقش بسزایی ایفا می‌کند.
وی با اشاره به اهمیت بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی و صادارت به کشور افغانستان، ادامه داد: اولویت برنامه سرپرست نمایندگی وزارت امور خارجه در استان افزایش مراودات تجاری به خصوص با افغانستان و جذب سرمایه‌گذاری خارجی است.
حیدری‌فرد بیان کرد: در بازارچه مرزی ماهیرود مشکلات زیرساخت‌های صادراتی وجود دارد که اگر رفع شود ترانشیپ سوخت افزایش می‌یابد و این مهم را افغانستان تقاضا دارد.
عدم‌مدیریت واحد در بازارچه مرزی ماهیرود
سرپرست دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان‌ جنوبی یکی از مشکلات بازارچه مرزی ماهیرود را عدم‌مدیریت واحد دانست و تصریح کرد: باید این بازارچه مرزی تحت مدیریت یک نهاد بالادستی قرار گیرد.
وی یادآور شد: تجهیزات و امکاناتی شامل دستگاه ایکس‌ری، آزمایشگاه محصولات غذایی و سردخانه در بازارچه مرزی ماهیرود وجود ندارد که باید تأمین آن مورد توجه مسئولان باشد.
حیدری‌فرد با اشاره به این‌که ماهیت وزارت امور خارجه بحث روابط بین‌الملل است، گفت: در این سال‌ها با توجه به تقاضاهای استان‌های مرزی، دفتر نمایندگی امورخارجه در خراسان جنوبی نیز راه‌اندازی شده که تداوم فعالیت‌های آن، حمایت و هم‌افزایی استانداری را می‌طلبد.
انتهای پیام/۴