رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی:

نظارت بر عملکرد حوزه های قضایی به صورت میدانی و مستمر باشد/ ورود جدی دادستان‌های خراسان جنوبی به تنظیم بازار

حجت الاسلام حمیدی با بیان اینکه نظارت بر عملکرد حوزه های قضایی باید به صورت میدانی و مستمر باشد، گفت: مردم از کمبود اقلام ،افزایش قیمت و تفاوت قیمت اجناس مختلف در بازار گلایه مند هستند لذا باید دادستان‌های خراسان جنوبی برای مدیریت و تنظیم بازار به طور جدی ورود کنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی امروز پنج شنبه در گردهمايی فصلی رؤسا و دادستان های حوزه های قضايی استان اظهار کرد: اجرای سیاست‌های قوه قضاییه که در سند تحول قوه قضایی تبیین شده باید به صورت روزانه در دادگستری استان پیگیری و دنبال شود.

وی با تأکید بر اینکه باید مدیران قضایی نظارت کامل، میدانی، سرزده و مستمر بر زیر مجموعه خود را در دستور کار قرار دهند، گفت: لازم است همان حساسیت و نظارت بر روی عملکرد شورای حل اختلاف هم باید چون در برخی مواقع گلایه مندی مردم از این شوراها بیشتر از دادگستری‌ها است.

حجت الاسلام حمیدی ادامه داد: وظیفه اولیه و ذاتی این شوراها حل اختلاف است و باید در این زمینه فعالترین مجموعه باشند.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان اهمیت نظارت بر نحوه رفتار کارکنان و قضات دادگستری با مردم، اضافه کرد: الحمدالله با نظارت‌هایی که در سال‌های اخیر انجام شده، حسن رفتار با ارباب رجوع بسیار خوب شده است، باید برخورد مجموعه قضایی برای مردم و سایر دستگاه‌ها الگو باشد زیرا برخورد نامناسب باعث یاس و ناامیدی مردم می‌شود،

وی با تاکید بر نظارت بر نحوه رسیدگی به پرونده‌ها از نظر کیفیت رسیدگی، اتقان احکام و استحکام آرا تصریح کرد: وظیفه اولیه ما در دادگستری اجرای عدالت و احقاق حق مردم است که این موضوع در نحوه رسیدگی به پرونده‌ها مجموعه ما نمود پیدا می‌کند.

حجت الاسلام حمیدی در ادامه با اشاره به لزوم نظارت بر عملکرد شعب از نظر آمار کمی، گفت: نظارت کمی به معنی نیست که کیفیت فدای کمیت شود، در کنار کیفیت بر عملکرد کمی شعب هم باید نظارت داشته‌باشیم تا حجم زیادی از پرونده‌ها را در شعب نداشته‌باشیم.

وی نظارت بر پرونده‌های کثیرشاکی و صدور قرارهای تأمین را مهم دانست و افزود: در این زمینه پرونده‌های زیادی در استان نداریم که مدیریت همان تعداد محدود هم نباید تنها به قاضی شعبه واگذار نشود و دادستان‌ها هم نظارت لازم را داشته باشند.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی بیان داشت: قرارهای بازداشت موقت باید به قدر مورد نیاز و در صورت ضرورت صادر شود، البته در جایی که امنیت جامعه مورد تهدید است قضات باید با شجاعت و شهامت عمل کنند.

حجت الاسلام حمیدی در ادامه با اشاره به اینکه مجموعه قضایی استان باید در برابر موضوع غده سرطانی فساد در درون مجموعه اداری و سطح جامعه حساس باشند، گفت: ما به عنوان مرجع رسیدگی به فساد باید بر روی پرونده‌های فساد حساسیت خاصی داشته‌ باشیم.

وی عنوان کرد: باید نسبت به بسترهای فساد زا در جامعه بی‌تفاوت نباشیم باید بجای اینکه با فساد موردی در جامعه برخورد کنیم باید با بستر فساد‌های مختلف از جمله اخلاقی، اقتصادی و اجتماعی در جامعه برخورد کنیم، چرا که بستر زمینه ساز آلودگی و فساد جامعه است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه همچنان حمایت از تولید و اشتغال برای مجموعه ما مهم است، اضافه کرد: هر کاری در دستگاه قضا می‌توانیم باید در این خصوص انجام دهیم، امیدواریم دستگاه‌های اجرایی به خوبی در این زمینه عمل کنند که نیاز به حضور دستگاه قضایی نباشد.

حجت الاسلام حمیدی با بیان اینکه تنظیم بازار و محتاج عمومی وظیفه ما نیست و ما باید در این زمینه کمک کنیم،  عنوان کرد: مردم در  زمینه گرانی، تفاوت در قیمت‌ها به شدت کلایه مند هستند باید دادستان ها برای مدیریت و هماری در زمینه تنظیم بازار ورود پیدا کنند تا مایحتاج عمومی مردم مورد سوء استفاده سودجویان قرار نگیرد و در یک چرخه سالم به دست مردم برسد.

وی دادرسی الکترونیک را یک ظرفیت در اختیار دستگاه قضا دانست و گفت: خراسان جنوبی در این زمینه پیشگام است و باید حداکثر استفاده از این ظرفیت را داشته باشیم. امروز بیش از ۶۰ سامانه الکترونیکی در اختیار دستگاه قضاست که باید از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کنیم.

حجت الاسلام حمیدی با اشاره به لزوم سرکشی از زندانی‌ها و رسعت عمل در رسیدگی به پرونده های آنان، افزود: قضات باید دفاعیات زندانی‌ها را با حضور در زندان‌ها بشنوند چون این دفاعیات در تصمیم گیری قضات خیلی مهم است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی در ابتدای سخنانش با تاکید بر رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در فضای اداری و مجتمع‌های قضایی توسط مردم و کارکنان، گفت: نباید شرایط کرونا مانع خدمت‌رسانی ما به مردم و انجام وظایف قانونی شود.

وی ادامه داد: واکسیناسیون به سرعت در خراسان جنوبی در حال انجام است و همکاران قضایی و اداری مجموعه دادگستری اکثریت واکسیناسیون انجام دادند و در این زمینه نگرانی نداریم، شاید در هفته آینده با اعمال محدودیت‌های هوشمند تنها کسانی را در مجتمع‌های قضایی و حوزه قضایی از نظر حوزه فیزیکی راه بدهیم که ۲ دز واکسن کرونا را تزریق کرده باشند و این موضوع بستگی به مصوبه ستاد ملی کرونا هم دارد.

حجت الاسلام حمیدی بیان داشت: در بین همکاران قضایی و سایر دستگاه‌های اجرایی انجام واکسیناسیون تکلیف اداری است و اگر کسی از واکسیناسیون بدون عذر پزشکی امتناع کرده باشد از خدمات اداری ممنوع خواهد شد و روسای دادگستری‌ها در پذیرش مرخصی‌های استحقاقی و استعلاجی همکارانی که مبتلا به کرونا شدند دقت کنند، همکاران ما در صورت تزریق واکسن می‌توانند از مرخصی استعلاجی استفاده کنند و در غیر این صورت باید از مرخصی استحقاقی و بدون حقوق استفاده کنند.

 

انتهای پیام/۱۰