نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

نظارت بر گران فروشی‌ها باید بازدارنده باشد

آیت‌الله عبادی گفت: بسیاری از گرانی‌ها زائیده عدم نظارت سیستم نظارتی است و حضور برخی دستگاه‌های نظارتی در بازار بیشتر جنبه نمایشی دارد چرا که پس از خروج آنها فروشنده دوباره می‌تواند گرانفروشی کند.

به گزارش خاورستان، آیت‌الله سیدعلیرضا عبادی صبح امروز در دیدار با نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان وخوسف در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دشمن به خیال خود با شهادت سردار سلیمانی خواست در جامعه شوک منفی ایجاد کند اما نتیجه کاملا برعکس بود و حضور مردم در صحنه طوری بود که گویی تولد جدیدی برای نظام و انقلاب رخ داد.
وی با اشاره به اینکه شرایط در سطح جهان، منطقه و کشور، امیدوار کننده است گفت: متأسفانه التهاب‌هایی در جامعه القا می‌شود که همه آن را تجربه کرده و دولت هم راهکار آن را از همه بهتر می‌داند.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با انتقاد از عدم نظارت بر منابع ارزی کشور گفت: متاسفانه منابع ارزی کشور در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که یا آن را برای کشور و مردم هزینه نمی‌کنند و یا هم آن را صرف خرید غذای سگ، گربه، عروسک و اسباب بازی می‌کنند.
امام جمعه بیرجند با انتقاد از عدم نظارت بر تأمین کالاهای اساسی مردم در استان گفت: یک نمونه از هزاران مورد همین مسئله روغن است که آنقدر افتضاح بوده که نه تنها در شبکه خاوران بلکه در شبکه سراسری، خراسان جنوبی را مطرح کرد که مردم برای تهیه روغن صف بسته‌اند.
وی تصریح کرد: اینکه مسئولان بگویند در تامین کالاها مشکلی وجود ندارد و به بازار تزریق می‌شود اما از طرف دیگر در زیرزمین‌ها دپو می‌شود و به دست مردم نمی‌رسد، علاوه بر آثار منفی اقتصادی و معیشتی، آثار منفی فرهنگی هم خواهد داشت.
آیت‌الله عبادی با پیشنهاد اینکه باید برای هر کالای اساسی دو نرخی کالابرگ تهیه شود خاطرنشان کرد: اگر کالابرگ تهیه و در اختیار مردم قرار بگیرد دیگر کسی نگران تامین یا گرانی کالاهای اساسی نخواهد بود و به دلیل فرصت خرید، برای این کالاها صف خرید تشکیل نخواهد شد.
وی افزود: متاسفانه دولت سهمیه‌هایی مثل کارت بنزین که وجود داشت را لغو کرد که این موضوع قاچاق گسترده بنزین را به دنبال داشت و فتنه بنزین چه آثار مخربی را برای کشور به دنبال داشت و جان چند نفر را گرفت؟ و تاکنون چه کسی جوابگو بوده است؟
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بسیاری از گرانی‌ها زائیده عدم نظارت سیستم نظارتی است گفت: حضور برخی دستگاه‌های نظارتی در بازار بیشتر جنبه نمایشی دارد چرا که پس از خروج آنها فروشنده دوباره می‌تواند گرانفروشی کند.
وی تصریح کرد: از طرف دیگر گرانفروشی و در مقابل آن جریمه فلان دستگاه نظارتی منشا درآمدی برای دولت شده است چرا که اگر فروشنده‌ای گرانفروشی کند هزینه آن از جیب مردم می‌رود، اما اگر فروشنده جریمه شود این پول به حساب دولت می‌رود و نفعی برای مردم ندارد. در واقع این پول غیرمستقیم از جیب مردم به جیب دولت می‌رود.
رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی با اشاره به نقش مجلس شورای اسلامی گفت: حالا که دولت احساس بی دردی نسبت به مشکلات می‌کند نمایندگان مجلس باید از دولت بخواهند تا به فکر حل مسائل مردم باشند.
آیت‌الله عبادی یادآور شد: مجلس جایگاه نظارتی دارد پس باید یک گام دلسوزانه بردارد. اصلاح و بروز رسانی برخی از قوانین امری ضروری است چرا که برخی از مجازات‌هایی که برای جرائم در نظر گرفته می‌شود اصلا بازدارنده نیست مثلا در قبال گران فروشی جریمه بسیار ناچیزی از ۱۰ سال گذشته تصویب شده و قرار دارد که طرف به راحتی آن را پرداخت می‌کند و به گران فروشی خود ادامه می‌دهد مسلماً می‌تواند یک مصوبه‌ای داشته باشد که بازدارنده باشد و متناسب زمان باشد.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه مجلس فعلی، آرمان‌های درستی دارد که ما را امیدوار کرده است گفت: ثمره دوران سخت و تلخ این است که در مردم بصیرت ایجاد می‌کند و سبب می‌شود تا مردم بین خوب و بد فرق بگذارند. اگر مردم هر چهار سال یک بار که رأی می‌دهند، انتخاب درست و کارشناسی شده‌ای داشته باشند قطعا در آینده با مشکلات کمتری مواجه خواهند بود.
آیت‌الله عبادی گفت: این فرصت را که در اختیارتان قرار گرفته غنیمت بشمارید و قبل از همه چیز سلیقه خودتان را حذف کنید و بنشینید، با هم فکر کنید، پیش بینی کنید و در این چهار سال خودتان را وقف مردم کنید.
وی بیان کرد: در صورت اصلاح قوانین انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، کارها آسان‌تر خواهد شد و بسیاری از مشکلات کشور با قوه قضائیه، مجلس و دولت تازه نفس حل خواهد شد که یک ضرورت بسیار ارزشمند است.
امام جمعه بیرجند اظهار کرد: برای نمایندگان مجلس، چهار عنوان شامل حوزه شخصی، حوزه انتخابیه، استان و کشور مطرح است، نماینده مجلس در صورتی موفق است که بخش خاص خودش را خط بگیرد و منافع شخصی برای او مطرح نباشد، چون نسبت به مردم متعهد شده و خود را وکیل مردم قرار داده است.
رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی اظهار داشت: در حوزه‌های انتخابیه سطح کشور هیچ شخص و نهادی حتی دولت و قوه قضائیه به اندازه نماینده آن حوزه انتخابیه از آن منطقه و جزئیات آن اطلاع کامل ندارد؛ به همین دلیل مردم منطقه از او توقعاتی دارند.
وی ادامه داد: نماینده مجلس با توجه به اشرافی که نسبت به مسائل حوزه انتخابیه دارد، کارشناس واقعی در این مسئله است و خود را موظف می‌داند تا نیازهای مردم را منعکس و پیگیری و از آنها دفاع کند.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به جایگاه مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی گفت: طبعا مردم استان توقعاتی از نمایندگان در جهت رفع مشکلات و مسائل دارند و هدف از تشکیل مجمع نمایندگان هم این است که منتخبین آنان در مجلس با همدیگر مشکلات منطقه و استان را بررسی، کارشناسی و جمع بندی کنند و در هر بخشی که می‌خواهند ورود پیدا کنند جمعی وارد می شوند چراکه آن کاری که به صورت جمعی می‌شود انجام داد فرد به تنهایی نمی‌تواند به نتیجه برساند.
آیت‌الله عبادی گفت: اگر مشکلات کشور بخواهد حل شود نمایندگان باید همانطور که در سطح استان و در مجمع همسو و هم جهت هستند باید در مجلس هم با یکدیگرهمسو باشند و از چیزی که از نظر کارشناسی صحیح است پشتیبانی کنند. اصولا در اسلام و بر اساس آیات و روایات در دین و عقل اصل مطلب برای پیدا کردن نظر بهتر، مشورت کردن است.
وی افزود: مجلس و قوه قضائیه برای حل مشکلات سنگ تمام می‌گذارند اما متاسفانه همسویی از طرف قوه مجریه وجود ندارد، آنچه که اهمیت دارد این است که مردم “چه‌نوع” قوه مجریه را برای خودشان انتخاب کنند.
انتهای پیام/۴