رزمنده دوران هشت سال دفاع مقدس در گفت‌وگو با خاورستان مطرح کرد

نقش‌آفرینی مهم رزمنده‌های جنوب خراسان در دوران دفاع مقدس/ دشمن از شهید آهنی می‌ترسید

رضوی با بیان این‌که رزمنده‌های جنوب خراسان در دوران دفاع مقدس و پیروزی آن نقش بسیار مهمی داشتند گفت: دشمن از شهید آهنی بسیار می‌ترسید.

به گزارش خبرنگار خاورستان، از ۱۵ تا ۲۲ آذرماه سال‌جاری به‌عنوان هفته گرامیداشت دفاع مقدس در استان خراسان‌ جنوبی انتخاب شده است. برگزاری کنگره دو هزار شهید استان در سال ۱۳۹۷، حضور یگان‌ها و گردان‌های نظامی و مردمی از بیرجند و قاین در عملیت والفجر ۹، آغاز هفته وحدت حوزه و دانشگاه و سالروز شهادت شهید مفتح از جمله دلایل این انتخاب است. به همین مناسبت با یکی از رزمنده‌های دوران دفاع مقدس از استان خراسان‌جنوبی گفت‌وگو کردیم.
سید حمید رضوی پزشک و رزمنده هشت سال دفاع مقدس در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در سال ۱۳۶۱ در حالی‌که ۱۹ سال سن داشتم به جبهه اعزام شدم.
وی با بیان این‌که قبل از اعزام به جبهه در دانشگاه شهید بهشتی تهران در رشته پزشکی پذیرفته شدم، افزود: با آغاز جنگ تحمیلی دانشگاه شهید بهشتی تعطیل شد و من وارد دانشکده افسری شدم و دروس عملی را در جبهه فراگرفتم.
این رزمنده هشت سال دفاع مقدس بیان کرد: ابتدای اعزام به جبهه به جنوب رفتم و در شهرهای خوزستان و خرمشهر حضور داشتم.
رضوی عنوان کرد: در عملیات بیت‌المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر شد، عملیات‌های کربلای ۳، ۴ و ۵، والفجر ۸ و عملیات فاو حضور داشتم.
وی با بیان این‌که برادرم نیز همزمان با من در جبهه حضور داشت، اظهار کرد: برادرم فرهنگی بود و در لشکر ۴۱ ثارالله حضور داشت.
این رزمنده هشت سال دفاع مقدس خاطرنشان کرد: من از طریق نیروهای مسلح و به صورت نیروی کادر در جبهه حضور داشتم.
رضوی بیان کرد: دو سال آخر جنگ به جبهه غرب رفتم و در شهرهای کردستان، بانه، سقز، مریوان و کامیاران حضور داشتم. یکسال پس از پایان جنگ در مناطق بودم و آبان‌ماه سال ۱۳۶۸ به تهران آمدم.
وی با بیان این‌که در دوران دفاع مقدس دو مرتبه مجروح شدم، اظهار کرد: حدود ۷ سال در جبهه‌های جنوب و غرب حضور داشتم.
نقش مهم رزمنده‌های جنوب خراسان در دوران دفاع مقدس
این پزشک بیرجندی به نامگذاری هفته دفاع مقدس در خراسان‌جنوبی از تاریخ ۱۵ تا ۲۲ آذرماه و نقش استان در دوران دفاع مقدس اشاره و بیان کرد: رزمنده‌های جنوب خراسان در دوران دفاع مقدس و پیروزی آن نقش بسیار مهمی داشتند.
رضوی تصریح کرد: منطقه جنوب خراسان اواخر جنگ، تیپی به نام تیپ ۸۸ انصارالرضا(ع) تشکیل داد. قبل از آن تیپ ویژه شهدا به فرماندهی شهید کاوه که اهل خراسان‌جنوبی بود تشکیل شد. با توجه به این‌که شهید کاوه خط‌شکن کوهستان بود، عملیات و برنامه‌های تیپ ویژه شهدا برای مناطق کوهستانی برنامه‌ریزی می‌شد.
وی ادامه داد: همزمان با وجود تیپ ویژه شهدا، رزمنده‌های بیرجند در پادگان ۰۴ گردانی به نام گردان رزمی که عملیاتی بود را تشکیل داده و به جبهه اعزام شدند.
این رزمنده دوران هشت سال دفاع مقدس با بیان این‌که فرمانده این گردان شهید “ثابت” بود، گفت: تعداد زیادی از رزمنده‌های این گردان به شهادت رسیدند.
رضوی خاطرنشان کرد: پس از اعزام گردان رزمی عملیاتی پادگان ۰۴، بسیجیان و گردان‌هایی از کشاورزان و کارمندان به جبهه اعزام شدند.
وی عنوان کرد: بیشترین رزمنده‌هایی که در عملیات‌ها به شهادت رسیدند مربوط به عملیات کربلای ۵ و فتح خرمشهر بوده که از رزمنده‌های جنوب خراسان ۱۲ نفر در عملیات کربلای ۵ و بیش از ۹ نفر در عملیات بیت‌المقدس؛ فتح خرمشهر به شهادت رسیدند.
ترس دشمن از شهید آهنی
این پزشک بیرجندی عنوان کرد: رزمنده‌های بیرجند، قاین، افین، زهان، نهبندان و … نقش بسیار مهمی در دروان دفاع مقدس داشتند. شهیدان فایده و آهنی از رزمنده‌های این منطقه و از جمله فرماندهان در طول دوران دفاع مقدس بودند؛ دشمن عراقی از شهید آهنی بسیار می‌ترسید.
رضوی اظهار کرد: رزمنده‌هایی که از جنوب خراسان به جبهه اعزام شدند در تمام ۱۸۰۰ کیلومتر نقطه مرزی پراکنده بوده و در جبهه‌های جنوب و غرب حضور داشتند.
وی خاطرنشان کرد: رزمنده‌های جنوب خراسان شامل نیروهای ارتش، پدافند و دفاع، لشکر ۷۷ از پادگان ۰۴، نیروهای بسیج، سپاه، لشکر ۵ نصر، تیپ ۸۸ انصار الرضا، تیپ ویژه شهدا، تیپ ۲۱ محرم و … می‌شدند.
این رزمنده هشت سال دفاع مقدس گفت: رزمنده‌های جنوب خراسان در عملیات‌های زیادی حضور داشتند و در عملیات‌های فاو، کربلای ۳، ۴ ، ۵ و والفجر ۸ نقش آفرینی‌های بسیار خوبی داشتند.
رضوی خاطرنشان کرد: رزمنده‌های جنوب خراسان در پیروزی دفاع مقدس نقش بسیار زیادی داشته و بسیاری از این رزمنده‌ها به شهادت رسیده، جانباز، آزاده و مفقودالاثر شدند.
وی به فتوحات رزمنده‌های جنوب خراسان اشاره کرد و گفت: در جزیره مجنون و مینو که حدود ۱۷ کیلومتر بود و دشمن یک شبانه‌روز آتش می‌ریخت، رزمنده‌های جنوب خراسان در منطقه حضور داشتند.
این رزمنده هشت سال دفاع مقدس افزود: تعبیرخراسان جنوبی به دارالمومنین در جبهه بسیار نمود داشت و اخلاص رزمنده‌ها باعث پیروزی دفاع مقدس شد.
رضوی در مورد فعالیتش در دوران دفاع مقدس، اظهار کرد: در دوران دفاع مقدس در جبهه جنوب طی تمام سال‌های حضور در منطقه در اطلاعات عملیات و فرمانده پایگاه اطلاعاتی خرمشهر بودم و در جبهه غرب در عملیات‌های برون مرزی فعالیت داشتم.
وی با بیان این‌که دوران دفاع مقدس و حضور در جبهه از نظر فیزیکی و جسمی سخت بود، اظهار کرد: اما از نظر روحی و معنوی حضور در دفاع مقدس بسیار خوب بود.
این رزمنده هشت سال دفاع مقدس افزود: حدود ۷ سال در جبهه حضور داشتم و در سن ۲۷ سالگی به تهران منتقل شده و در سال ۱۳۶۹ مجدد در کنکور شرکت کرده و در دانشگاه شهید بهشتی تهران در رشته پزشکی پذیرفته شدم.
رضوی به ترور شهید هسته‌ای محسن فخری‌زاده اشاره کرد و گفت: دشمن فکر می‌کند با این ترورها و جنگ اقتصادی می‌تواند ملت ایران را تحت فشار قرار دهد و روحیه آن‌ها را تضعیف کند اما فراموش کرده که ملت ایران از شرایط سخت‌تر از این عبور کرده و با شهادت سایر شهدای هسته‌ای نه‌تنها راهشان متوقف نشده بلکه با قدرت ادامه پیدا کرده است.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴/ ۴