سردار محمد:

نقش مؤثر قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در کنار سازمان محیط زیست برای احیای دریاچه ارومیه

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) ضمن اشاره به دغدغه این مجموعه در خصوص مسائل زیست‌محیطی کشور گفت: با بحرانی شدن وضعیت دریاچه ارومیه، قرارگاه نقش بسیار مؤثر و فعالی را در طرح احیای این دریاچه ایفا کرد.

به گزارش خاورستان، دکتر سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه به‌عنوان مهم‌ترین و باارزش‌ترین اکوسیستم‌های آبی ایران و جهان به شمار می‌آید اظهار داشت: طرح احیای دریاچه ارومیه در سه فاز برنامه‌ریزی شده است که با تکمیل آن سالانه حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه وارد می‌شود.
وی افزود: بخش مهمی از این میزان آب با استفاده از توانمندی منحصر به فرد قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در حوزه تونل‌سازی (مکانیزه) و با اجرای تونل کانی‌سیب به طول ۳۶ کیلومتر تأمین می‌شود.
دکتر محمد ضمن تشکر از همکاری وزارت نیرو و سازمان محیط زیست در اجرای این پروژه گفت: سرعت عمل در احیای دریاچه ارومیه از پیامدهای ناگوار کاهش سطح آب آن جلوگیری خواهد کرد و تکمیل این پروژه نقش مهمی در افزایش تدریجی سطح آب دریاچه تا تراز اکولوژیک ۱۲۷۴ دارد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) خاطرنشان کرد: قرارگاه نقش بسیار کلیدی و مؤثری در احداث زیرساخت‌های مدیریت منابع آب کشور دارد به گونه‌ای در حال حاضر در حدود ۵۰ درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور به میزان ۲۳ میلیارد مترمکعب که شامل ۶۲ سد می­باشد توسط این مجموعه تکمیل و یا در حال ساخت می‌باشد.
وی اظهار داشت: احداث ۶۴۰۰ کیلومتر خطوط انتقال آب با لوله، ۳۹۰ کیلومتر تونل انتقال آب مکانیزه و ۷۳۱ کیلومتر کانال انتقال آب از دیگر فعالیت‌های قرارگاه در این حوزه استراتژیک می‌­باشد.
انتهای پیام/۴
دانا