مدیرکل اوقاف و امورخیریه خراسان جنوبی مطرح کرد

نقش پر‌رنگ اوقاف در برپایی عزای حسینی/ طرح سوگواره بصیرت عاشورایی در ۵۵ بقعه متبرکه اجرا شد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: طرح سوگواره بصیرت عاشورایی از اول تا دوازدهم محرم با شعار محوری «کرامتنا الشهاده» در ۵۵ بقعه متبرکه استان اجرا شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام پرویز بخشی پور، مدیرکل اوقاف و امورخیریه خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح فعالیت‌ها و اقدامات این نهاد در ماه محرم پرداخت و اظهار کرد: طرح سوگواره بصیرت عاشورایی از ۱۰ تا ۲۱ شهریورماه ( اول محرم لغایت دوازدهم محرم) با شعار محوری «کرامتنا الشهاده» (شهادت افتخار ما است) در ۵۵ بقعه متبرکه استان اجرا شد.
وی افزود: برنامه های فرهنگی و تبلیغی در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه، اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین در موضوعات روضه خوانی ، تعزیه داری و اطعام (طرح شمیم حسینی) از ابعاد مختلف این طرح بوده است.
مدیرکل اوقاف و امورخیریه خراسان جنوبی با اشاره به طرح شمیم حسینی، تصریح کرد: در طرح سوگواره بصیرت عاشورایی به بیش از ۳۰۰ هیئت شهری و روستایی در قالب طرح شمیم حسینی کمک شد.
وی عنوان کرد: از ابتدای ماه محرم برنامه هایی از قبیل سخنرانی، برگزاری مراسم زیارت عاشورا، برپایی مجالس عزاداری و نماز جماعت، تشکیل خیمه های معرفتی کودکان، پاسخگویی به مسائل شرعی، برپایی ایستگاه صلواتی در بقاع متبرکه انجام شده است.
مدیرکل اوقاف و امورخیریه خراسان جنوبی به حضور گسترده و باشکوه عزاداران حسینی در جوار امامزادگان اشاره و تشریح کرد: در روز سوم محرم، “تجمع لبیک یا حسین در ۱۹ بقعه” باحضور بیش از ۷ هزار نفر و در روز ششم محرم، همایش شیرخوارگان حسینی در ۱۳ بقعه ” با حضور ۱۰ هزار نفر شرکت کننده و در روز هفتم محرم “تجمع احلی من العسل در ۱۲ بقعه” با حضور ۴ هزار نفر شرکت کننده و در روزهای نهم و دهم محرم “مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی و شام غریبان در ۵۲ بقعه” با حضور ۱۵۰ هزار نفر از هیئت‌ها و دسته‌های عزاداری و در روز دوازدهم محرم،‌”همایش رهروان زینبی در ۱۵ بقعه” با حضور ۴ هزار نفر برگزار شد.
وی افزود: در مجموع ۱۰۰ برنامه درسطح استان برگزار شده است که بیش از ۱۸۰ هزار نفر در آن شرکت داشته‌اند.
بخشی پور به تعداد موقوفات مرتبط با ماه محرم و صفر اشاره و اظهار کرد : از تعداد یک هزار و ۸۶۱ موقوفه‌ی مرتبط با محرم و صفر ، ۲ هزار و ۵۷۲ نیت وجود دارد که یک هزار و ۴۹۷ نیت مربوط به عزاداری و روضه خوانی و یک هزار و ۷۵ نیت مربوط به اطعام است و ۸۵ هزار نفر از سفره با برکت این موقوفات که در عزای اباعبدالله الحسین(ع) و یاران با وفایش پهن شده متنعم شدند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی مطرح کرد: موقوفات بسیار قدیمی در رابطه با عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) داریم که قدیمی ترین آن موقوفه الله قلی خان در شهرستان سربیشه مربوط به سال ۱۱۰۹ هجری قمری یعنی ۳۳۲ سال قبل است همچنین موقوفه حاج ملاحسن در قاین (با بیش از ۳۰۰ سال قدمت)، موقوفه میارزه در طبس (۲۶۷ سال) ، موقوفه والده امیرحسن خان در خوسف (۲۴۵ سال) و موقوفه نجیبه بیگم (۲۳۴ سال) از قدیمی ترین موقوفات محرمی استان هستند.
وی افزود: در سطح استان موقوفاتی وجود دارد که بیش از یک تا سه قرن ثبت شده است و همچنان پابرجاست و توسط اداره کل اوقاف و امورخیریه استان حفظ، مدیریت و اجرای نیت می شود که این نشان دهنده ماندگاری وقف است و بایستی سنت حسنه وقف در بین خیرین و مردم نهادینه شود تا مردم جامعه سالیان سال از خیر و برکات آن بهره مند شوند.
انتهای پیام/ ۱۳۲