فرمانده ارشد نظامی:

نقطه صفر مرزی شرق کشور امنیت کامل دارد

امیر محمودی گفت: با توجه به تحولات داخل افغانستان، امنیت کامل در نقطه صفر مرزی داخل کشور فراهم است و جای هیچ گونه نگرانی برای مردم و مرزنشینان وجود ندارد.

به گزارش خاورستان، امیر سرتیپ دوم ستاد “محمود محمودی” فرمانده ارشد نظامی ارتش در استان خراسان جنوبی امروز گفت: در حال حاضر هیچ مساله خاصی برای مرزنشینان کشور و مردم خراسان جنوبی وجود ندارد.
وی بیان کرد: البته در منطقه صفر مرزی داخل کشور افغانستان هر اتفاقی ممکن است رخ دهد و پایگاه‌ها و اماکن توسط طالبان اشغال شود، اما با مدیریتی که در سطح ملی، منطقه‌ای و محلی انجام می‌شود و با هوشیاری نیروهای نظامی، امنیتی و مرزبانی بدون شک هیچ اتفاقی تاکنون برای مردم و نیروهای مستقر نیفتاده و نخواهد افتاد.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۳۰ ارتش در خراسان جنوبی اظهار داشت: وضعیتی که اکنون در سطح بین‌المللی از جمله منطقه و غرب آسیا به ویژه کشور افغانستان وجود دارد بر کسی پوشیده نیست و درگیری‌های داخلی بین حکومت و گروه‌های مختلف از جمله طالبان وجود دارد.
وی گفت: برخی مناطق، استان‌ها و ایالت‌های کشور افغانستان به دست طالبان تصرف شده است و این حرکات در گوشه و کنار افغانستان وجود دارد ولی هنوز حاکمیت اصلی و رسمی با دولت افغانستان است و برای ما به عنوان کشور همسایه افغانستان و یک نیروی نظامی که در مرزها مستقر هستیم حکومت رسمی این کشور مهم است.
امیر محمودی افزود: طالبان تحولاتی در حاشیه نوار مرز و شهرهای مرزی افغانستان که جمهوری اسلامی ایران و نیروهای ارتش مستقر در شرق کشور همسایگی دارند، هم انجام می‌دهد.
وی تصریح کرد: نیروهای نظامی علاوه بر مرزبانی نه تنها برای وضعیت موجود بلکه برای وضعیت کلی که بر منطقه حاکم است اعم از گروه‌های تروریستی، تکفیری، داعش، نیروهای فرامنطقه‌ای هرچند که در حال تخلیه هستند و برای همه ناامنی‌هایی که در منطقه شرق کشور از شمالی‌ترین تا جنوبی‌ترین نقطه وجود دارد، مستقر و آماده هستند.
ارشد نظامی آجا در خراسان جنوبی گفت: اینکه در چند روز گذشته مشاهده شد ستون‌های نظامی در محور شرقی مشهد – بیرجند، بیرجند – سیستان و بلوچستان و سایر محورها در حال تردد هستند به این دلیل است که بخش دیگری از مرزهای شرقی برعهده ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و ارتش مستقر شده است.
وی افزود: در گذشته ارتش جمهوری اسلامی ایران تا منطقه نهبندان مسئولیت مراقبت و تامین امنیت را برعهده داشت اما در ماموریت جدیدی که به ما اضافه شده، منطقه سیستان از استان سیستان و بلوچستان نیز تحویل ارتش شده است.
امیر سرتیپ دوم محمودی گفت: اکنون منطقه بلوچستان در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و این جابه‌جایی در به عهده گرفتن ماموریت جدید باعث شد تعدادی نیرو را در سیستان مستقر کنیم و این علت جابه‌جایی سیستم‌های نظامی بوده است.
وی با بیان اینکه این تحرکات در چند روز آینده نیز در استان مشاهده خواهد شد اظهار داشت: در حال حاضر جنگ یا شرایط جنگی نیست بلکه ماموریت مراقبت از مرز را برعهده داریم که برابر مقررات نظامی، مدت زمان مراقبت از مرز برای هر یگان تعریف شده است.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۳۰ ارتش گفت: در منطقه شمال خراسان جنوبی، دُرح سربیشه، نهبندان، درمیان، شاهرخت و سایر مناطق نیز هنوز یگان‌ها حضور دارند و اگر جابه‌جایی مشاهده شود تعویض یگان‌های مستقر و استقرار نیروهای تازه نفس است که لحظه‌ای خلا در ماموریت ما رخ نخواهد داد.
وی افزود: انتظار داریم در این جابه‌جایی‌ها و استقرارهای جدید که از لحاظ محل اسکان نیاز به مساعدت داریم مسوولان و فرمانداری‌های منطقه به ما کمک کنند تا در مکان مناسبی نسبت به استقرار تجهیزات اقدام شود.
امیر محمودی تصریح کرد: از سال ۹۷ که یگان‌های ارتش جمهوری اسلامی مرز شرق کشور را مستقیم برعهده گرفتند اکنون تعویض‌هایی را در دستور کار داریم و نیروهای جدید و تازه نفس مستقر می‌شوند.
وی گفت: علاوه بر اینکه ماموریت منطقه سیستان را برعهده گرفته‌ایم در سراسر مناطق قبلی نیز یگان‌ها آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند و منطقه به تیپ‌های جدید واگذار می‌شود ولی در اصل ماموریت و برنامه اجرایی تامین امنیت در مرزها هیچ تغییری نه تنها ایجاد نشده که شرایط بهتر شده است.
فرمانده ارشد نظامی ارتش در خراسان جنوبی عنوان کرد: در اجرای ماموریت برای تامین امنیت هیچ تغییری ایجاد نشده و همچنان تا این وضعیت‌ها ادامه داشته باشد ماموریت تامین امنیت و مراقبت مرز توسط نیروهای نظامی در کشور وجود دارد و از همه مرزهای کشور مراقبت می‌شود.
وی افزود: ارتش جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ماموریت‌های ذاتی که دارد برابر قانونی اساسی برای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران در فضا، زمین و دریا و حفظ آن می‌کوشد.
امیر سرتیپ دوم محمودی گفت: ارتش ماموریت خود را از ابتدای انقلاب اسلامی همچنین در هشت سال دوران دفاع مقدس با تمام توان و قدرت انجام داد و اکنون بعد از گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی نیز همچنان پای این ماموریت و وظیفه ایستاده است.
وی بیان کرد: ارتش علاوه بر انجام این وظایف، ماموریت‌های بیشتری از جمله کمک به جبهه مقاومت و کمک به پیشرفت، توسعه و آبادانی کشور را انجام می‌دهد.
ارشد نظامی آجا در استان خراسان جنوبی گفت: در شرایطی که ویروس منحوس کرونا دنیا را درگیر کرده، ارتش از روزهای نخست در تمامی شهرها و مناطق پای کار بوده و با خلوص نیت تاکنون بدون تبلیغات انجام وظیفه کرده است.
وی اضافه کرد: از جمله آخرین برنامه‌های ارتش در این زمینه مربوط به وضعیت سیستان و بلوچستان است که به محض مشاهده مشکلات مردم بنابر دستور فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران به نیروی زمینی که میدان دار مبارزه با کرونا است، وارد عمل شدند.
امیر محمودی گفت: یکسری امکانات، وسایل و تجهیزات به این استان منتقل شد و در چند شهرستان حساس و پرجمعیت این استان مراکز درمانی در حال راه‌اندازی است، همچنین هر کجا لازم باشد ارتش امکانات خود را پای کار می‌آورد و در خدمت مردم خواهد بود.
وی گفت: آبرسانی به برخی مناطق کم‌آب کشور از جمله سیستان و بلوچستان نیز در دستور کار ارتش جمهوری اسلامی است و در سال‌های گذشته در سیل، زلزله و سایر حوادث شاهد حضور قدرتمند ارتش بوده‌ایم.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۳۰ ارتش در خراسان جنوبی افزود: برای ارتش همین کافی است که مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی‌ها فرمودند در سیل گرگان ارتش جمهوری اسلامی قبل از ستاد بحران و دستگاه‌های خدمات‌رسان وارد عملیات شد.
وی عنوان کرد: در استان خراسان جنوبی نیز از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون پای کار بوده‌ایم و اگر نیاز باشد ارتش با همه توان و امکانات پای کار خواهد بود.
وی گفت: یگان‌های ارتش که در مرز مستقر هستند با همکاری سایر نهادها نسبت به ارائه خدمات عمومی از جمله لوله‌کشی آب روستاها، ایجاد کانال‌ها و ساخت منازل روستایی برای افراد کم‌بضاعت و محروم با بودجه و امکانات خود نیز فعالیت داشته‌اند و در خدمت مردم هستند.
خراسان جنوبی به طول ۳۳۱ کیلومتر با افغانستان در چهار شهرستان سربیشه، نهبندان، درمیان و زیرکوه مرز مشترک دارد. این استان چهار بازارچه مرزی دارد که فعال‌ترین آنها مرز ماهیرود در شهرستان سربیشه است.
بنابر اعلام مسوولان گمرک در حال حاضر مرز ماهیرود باز است و فعالیت‌ تجاری در پایانه مرزی ماهیرود به روال عادی انجام می‌شود.
منبع: ایرنا
انتهای پیام/۷