آنچه در جلسه بیش از سه ساعت و نیمه معاونت امور عمرانی استانداری خراسان‌جنوبی گذشت؛

نماز فدای یک تار موی توسعه خراسان‌جنوبی/ از دستور کار خارج شدن ۲۱ طرح از ۵۲ طرح زیربنایی استان

کارگروه زیربنایی، توسعه روستایی، عشایری، شهری و آمایش سرزمین و محیط زیست استان پیش از ظهر امروز در محل سالن جلسات معاون عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی برگزار شد در این جلسه از 52 طرح ارائه شده 21 طرح از دستور کار جلسه خارج شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، کارگروه زیربنایی، توسعه روستایی، عشایری، شهری و آمایش سرزمین و محیط زیست استان پیش از ظهر امروز در محل سالن جلسات معاون عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی برگزار شد.
در این جلسه که بیش از ۳ ساعت ۳۰ دقیقه به طول انجامید مقرر شد ۵۲ دستور کار که متعلق به ۱۰ شهرستان استان است تعیین تکلیف شود.
از این ۵۲ طرح ۳ طرح در شهرستان نهبندان، ۴ طرح سربیشه، ۱۴ طرح درمیان، ۲ طرح سرایان، یک طرح زیرکوه، ۸ طرح قاین، ۲ طرح بشرویه، ۱۰ طرح خوسف و ۶ طرح مربوط به بیرجند و طرح در خصوص بارگاه زرشک و عناب خشک کنی بود.
سه طرح شهرستان نهبندان اجرای طرح پرورش شتر داشتی، پرورش بلدرچین و شتر مرغ بود که هر سه طرح تصویب شد.
طرح‌های شهرستان سربیشه تعیین کاربری اداری، احداث نیروگاه خورشیدی، احداث واحد مرغداری و احداث اتاق کارگری بود که این چهار طرح نیز تصویب شد.
طرح‌های شهرستان سرایان احداث مخزن آب و احداث باربری کالا بود که هر دو طرح تصویب شد.
طرح‌های شهرستان قاین احداث واحد پرواربندی بره به مساحت ۳ هزار متر مربع از اراضی ملی، احداث واحد زرشک خشک کنی دو طرح و هر دو مورد از اراضی مستثنی است، حصار کشی باغ، مرمت و بازسازی انبار و محوطه موجود و احداث خانه کارگری، احداث نیروگاه خورشیدی، احداث سالن ورزشی و بررسی طرح روستای جعفرآباد بود که همه تصویب شد.
فرماندارانی که نبودند و طرح‌هایی که از دستور کار خارج شد
۱۴دستور کار بعدی مربوط به شهرستان درمیان بود اما به دلیل عدم حضور فرماندار و نماینده ای از طرف این شهرستان در جلسه، طرح های این شهرستان از دستور کار خارج شد. طرح‌های شهرستان درمیان همه واگذاری اراضی ملی و درخواست شده از طرف فرمانداری این شهرستان بود.
طرح شهرستان زیرکوه احداث ساختمان اداری و انبار بود و این طرح نیز به دلیل عدم حضور فرماندار زیرکوه کنار گذاشته شد‌.
دو طرح‌ شهرستان بشرویه در مورد احداث واحد پرورش شترمرغ و احداث واحد پرورش گوسفند بود و این دو طرح نیز به دلیل عدم حضور فرماندار بشرویه از دستور کار خارج شد.
۱۰ طرح شهرستان خوسف احداث اتاق کارگری، احداث واحد پرورش شترمرغ برای ۳۰۰ قطعه،احداث واحد پرورش شتر برای ۳۲۰ نفر، حصار کشی و احداث اتاق کارگری، احداث استخر و احداث اتاق کارگری، احداث واحد پرورش ماهیان گرمابی، احداث واحد پرورش گاو شیری، حصار کشی و احداث اتاق کارگری و احداث نیروگاه خورشیدی بود که به تصویب رسید.
طرحی که با چانه زنی‌های زیاد فرماندار خوسف تصویب نشد
طرح بعدی شهرستان خوسف احداث اردوگاه گردشگری بود که این طرح علی رغم موافقت و تایید صورت گرفته از طرف دستگاه‌های اجرایی مربوطه به درخواست سید کمال الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی فعلا از دستور کار خارج شد.
محمد شفیعی فرماندار خوسف در توضیح این اردوگاه، گفت: این اردوگاه قبل از سال ۱۳۹۸ با سازه موقت فقط به مناسبت ایام عید نوروز به منظور بازارچه فروش صنایع دستی به بهره برداری رسید و قرار بوده بعد از ایام عید بحث مجوز آن برای ساخت نهایی با تمام بخش‌های آن انجام و به بهره برداری برسد.
وی افزود: این اردوگاه فقط ۱۵ روز عید فعال بوده و بعد از آن یک ساعت فعال نبوده است.
فرماندار خوسف مشاور این طرح را شرکت تعاونی زیر نظر امور عشایری معرفی کرد و گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این طرح را تایید کرده و تمام استعلامات انجام و موافقت‌ها اعلام شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: طرح احداث اردوگاه گردشگری خوسف را باید مشاور ذی صلاح تایید کند.
وی با بیان اینکه تمام طرح‌های گردشگری را باید مشاور ذی صلاح تایید کند، اظهار کرد: از میراث فرهنگی بعید است این طرح را تایید کرده باشد.
میرجعفریان گفت: میراث فرهنگی گزارش مکتوب و تخصصی از روند اقدامات را باید ارائه دهد بعد از بررسی و ارائه نظر مجدد نسبت به تصویب این طرح اقدام خواهد شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی در خصوص این اردوگاه گردشگری، بیان کرد: اگر تمام بررسی‌ها و استعلامات در خصوص این اردوگاه قبلا انجام شده چرا قبل از سال ۹۸ مصوب نشده؟ آیا این طرح به تایید اماکن رسیده است؟
وی تصریح کرد: تمام طرح‌ها باید از مسیر قانونی دنبال شود. صرف اینکه یک دستگاه طرحی را تایید کند که نمی‌توان تصویب کرد. اگر راه و شهرسازی هم در این خصوص تخلف کرده باید پاسخگو باشد.
میرجعفریان تاکید کرد: من شرعا اعلام می‌کنم اینگونه طرح‌ها نیاز به مشاور ذی صلاح دارد. اگر میراث فرهنگی این طرح راتایید کرده مسئولیت را باید قبول کند.
شفیعی فرماندار خوسف در خصوص پذیرفتن مسئولیت این طرح، گفت: میراث فرهنگی مسئولیت طرح گردشگری که تایید کرده را می‌پذیرد مابقی برعهده فرمانداری خوسف.
میرجعفریان در پاسخ شفیعی برای پذیرفتن مسئولیت،بیان کرد: در این طرح فرمانداری صاحب مسئولیت نیست که بخواهد مسئولیت را بر عهده بگیرد.
میرجعفریان افزود: میراث فرهنگی باید حواسش در این طرح‌ها جمع باشد و تمام جوانب را به طور کامل در نظر بگیرد.
در نهایت این طرح تصویب نشد و میرجعفریان تاکید کرد نیاز به بررسی بیشتر دارد.
* توضیحات طرح احداث اردوگاه گردشگری
درخواست اداره کل راه و شهرسازی مبنی بر تعیین کاربری فراغتی تفریحی بخشی از اراضی دولتی واقع در حریم شهر خوسف( حاشیه گواب) در جلسه مطرح و کلیات اجرای طرح مورد نظر با رعایت مفاد کلیه استعلامات مورد تایید قرار گرفت مقرر شد مدارک ذیل جهت تکمیل پرونده ارائه و سپس موضوع در کارگروه مطرح گردد.
۱_ ارائه سایت پلان با ذکر نوع و میزان مستحدثات (مورد تایید میراث فرهنگی)
۲_ ارائه طرح راه دسترسی (مورد تایید راهداری)
۳_ مشخص نمودن نحوه تامین آب مورد نیاز (تایید توسط آب و فاضلاب شهری)
۴_ اخذ استعلام شرکت ارتباطات زیرساخت و دامپزشکی.
طرح‌های بعدی مربوط به شهرستان بیرجند بود. احداث مرکز تفریحی و سرگرمی،تعیین کاربری گردشگری در اراضی دولتی واقع در حریم شهر بیرجند موسوم به کلاته قنصول به مساحت ۱۰ هزار و ۳۷۲ متر مربع و احداث مجموعه سیاحتی_ تفریحی که این سه طرح نیز به دلیل اینکه مربوط به گردشگری بود از دستور کار خارج شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی در خصوص طرح های گردشگری گفت: مسائل گردشگری ابتدا باید در کارگروه اشتغال بررسی شود و بعد از آن که تعیین تکلیف شد به کارگراه امور زیربنایی ارسال شود.
احداث حصارکشی و اتاق کارگری مربوط به شهرداری بیرجند نیز به دلیل نبود شهردار از دستور کار خارج شد.
احداث واحد گاوداری واحداث واحد پرورش و تکثیر عقرب از دیگر طرح های شهرستان بیرجند بود که تصویب شد.
موضوع آخر این جلسه بیش از سه ساعته بررسی پیشنهادات جهادکشاورزی در خصوص واحدهای زرشک و عناب خشک کنی بود که قرار شد با اصلاحیه محیط زیست مجدد برای تصویب ارائه شود.
تبدیل شدن کارگروه به سه گروه کاری
از دیگر مباحثی که در این جلسه مطرح شد تبدیل شدن کارگروه زیربنایی، توسعه روستایی، عشایری، شهری و آمایش سرزمین و محیط زیست به سه گروه کاری و مشخص شدن دبیر کارگروه بود که بیش از نیم ساعت برای گروه بندی این کارگروه بحث شد.
بی توجهی به وقت نماز
یکی از نکاتی که در این جلسه سه ساعته بسیار مهم بود و به آن توجه نشد، گذشتن وقت نماز ظهر و عصر و عدم توجه رئیس و مسئولان حاضر در جلسه به اذان و نماز بود. این جلسه که ساعت ۱۰ صبح آغاز شد تا بعد از ۱۳:۳۰ ادامه داشت بعد از گذشت یک ساعت از وقت اذان و نماز هیچ کس از حاضران در جلسه به بحث نماز و اینکه وقت آن گذشته اشاره‌ای نکرد.
انتهای پیام/۱۲۷