واکنش صریح امام جمعه طبس:

نماینده فعلی طبس به‌دنبال عقده گشایی است/ پیگیری بازگشت طبس به یزد توهین به طبسی‌هاست

امام جمعه طبس گفت: استان یزد اعلام کرده که به 9 دلیل، شهرستان طبس را نمی‌خواهد و با این وجود، طرح موضوع بازگشت طبس به یزد، تحقیر مردم طبس و توهین به طبسی‌هاست.

به گزارش خاورستان به نقل از خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن، حجت‌الاسلام سیدابراهیم مهاجریان‌مقدم در گفت‌وگوی تفصیلی به ارائه توضیحاتی درباره مسایل مربوط به الحاق و انتزاع شهرستان طبس پرداخت و اظهار داشت: پس از برگزاری انتخابات و به‌ویژه طی دو هفته اخیر، شایعه بازگشت شهرستان طبس به استان یزد شدت یافته و در فضای مجازی و همچنین محافل و مجالس منتشر شده که آن‌چه در این باره مستند و مستدل است، این است که این شایعات به نماینده فعلی مردم طبس در مجلس باز می‌گردد.

وی با بیان اینکه طرح این مسایل از سوی نماینده فعلی طبس در مجلس موجب تعجب من شده است، ادامه داد: محمدعلی عبداله‌زاده، نماینده فعلی مردم طبس در مجلس، طی حدود ۴ سال گذشته هر اقدام ممکن را در این زمینه انجام داده اما به جایی نرسیده و به نظر من ایشان پس از انتخابات و رأی نیاوردن، اکنون به‌دنبال عقده‌گشایی و همچنین مخدوش کردن وحدت اخیر شکل گرفته در شهرستان طبس به هر روش ممکن هستند.

امام جمعه طبس افزود: وحدتی که پس از انتخابات در شهرستان طبس ایجاد شد همچنان ادامه دارد و این وحدت مایه خوشحالی است.

وی بیان کرد: نماینده فعلی مردم طبس در مجلس همچنین نامه‌ای را در مورد الحاق و انتزاع طبس به‌صورت محرمانه به شورای اسلامی شهرستان طبس ارسال کرد، اما محرمانه بودن این نامه طوری بود که همه جا منتشر شد! پس از آن رییس و برخی اعضای شورای اسلامی شهرستان و بخش‌ها با من تماس گرفته و نظر من را خواستند و من توضیحاتی به آنان دادم که اینجا بازگو می‌کنم.

مهاجریان‌مقدم گفت: از این استان به آن استان رفتن، جز ضرر چیزی ندارد؛ مسئولان استان‌ها هم وقتی ثبات نبینند، دلگرمی و انگیزه‌ای برای خدمت‌رسانی و سرمایه‌گذاری ندارند؛ از طرف دیگر دولت هر اقدامی را با کار کارشناسی دقیق انجام می‌دهد و الحاق شهرستان طبس به استان خراسان جنوبی نیز با در نظر گرفتن ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی بوده است.

وی یادآور شد: با پیگیری‌های نماینده فعلی مردم طبس در مجلس، وزارت کشور نامه‌ای به استانداری‌های خراسان جنوبی و یزد نوشت و نظر آنان را جویا شد و استاندار یزد در پاسخ اعلام کرد که به ۹ دلیل، طبس را نمی‌خواهد؛ پس از این پاسخ استانداری یزد، اکنون اصلاً طرح موضوع بازگشت طبس به یزد، تحقیر مردم طبس و توهین به طبسی‌هاست.

امام جمعه طبس با بیان اینکه در ۱۱ سالی که طبس جزو یزد بود، مسئولان یزد به‌عنوان یک فرزند ناتنی به ما نگاه می‌کردند، خاطرنشان کرد: به فرض محال هم که طبس مجدداً به استان یزد ملحق شود، آیا یزدی‌ها با چشم احترام به طبس نگاه خواهند کرد؟ آیا مسئولان یزد به‌طور مطلوب به طبس خدمت‌رسانی خواهند کرد؟

وی افزود: مدت‌هاست که نماینده فعلی مردم طبس در مجلس پیگیر ارتقای عشق‌آباد به شهرستان است؛ اگر عشق‌آباد شهرستان شود، آیا نظر آن‌جا هم بازگشت به یزد خواهد بود؟ از طرف دیگر دیهوکی‌ها نیز از همان ابتدای الحاق طبس به یزد از این موضوع راضی نبودند که در همین جریانات انتخابات، وعده شهرستان شدن دیهوک هم داده شده است؛ اگر عشق‌آباد و دیهوک از طبس جدا شود، پر و بالی برای طبس نمی‌ماند؛ علی می‌ماند و حوضش!

مهاجریان‌مقدم اظهار داشت: شورای اسلامی شهرستان طبس از من نظر خواستند؛ گفتم اکنون که توپ را به زمین شما انداخته‌اند، ورود پیدا نکنید و توپ را به زمین نماینده برگردانید تا چنانچه بازگشت طبس به استان یزد امکان‌پذیر است از طریق خود نماینده و عوامل‌شان پیگیری شود که در نهایت هم نتیجه، عدم دخالت شورا و واگذاری کار به نماینده شد.

وی در پاسخ به این سؤال که تا چه حد امکان دارد شایعات اخیر به واقعیت تبدیل شود، تصریح کرد: در مکالمه تلفنی با استاندار خراسان جنوبی به وی گفتم که شایعه شده استانداری خراسان جنوبی اعلام کرده که توان مدیریت شهرستان طبس را ندارد و با انتزاع طبس موافق است؛ استاندار در پاسخ خندید و گفت هر چه می‌خواهند بگویند، واقعیت این است که نه در استانداری خراسان جنوبی خبری است، نه در استانداری یزد، و نه در وزارت کشور.

انتهای خبر/