نماینده مردم قاین و زیرکوه، برخورد با صادرات غیرقانونی زعفران را خواستار شد

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی از مسئولان گمرک خواست مانع از صادرات غیرقانونی زعفران توسط برخی از فعالان اقتصادی از جمله برخی از فعالان حوزه فولاد شوند.

به گزارش خاورستان به نقل از نسیم‌قاین، سلمان اسحاقی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی، روز پنجشنبه در نشستی با فعالان اقتصادی حوزه زعفران در اتاق بازرگانی مشهد گفت: صادرات زعفران مانند یک پازل به هم ریخته است که باید با تعیین ضوابط لازم این پازل را منظم کرد.
وی افزود: در صورتی که گمرک مجاب شود در سطح خرده‌فروشی، مانع از صادرات بیش از ۵۰۰ کیلوگرم زعفران توسط هر صادرکننده از کشور شود و صادرکننده تنها در صورت داشتن مجوز از شورای ملی یا اتحادیه صادرکنندگان زعفران مجاز به صادرات بیش از ۵۰۰ کیلوگرم از این محصول باشد، می‌توان به حذف صادرات غیرقانونی کمک زیادی کرد.
این نماینده مجلس بر تعیین بخشودگی‌های مالیاتی و گمرکی برای صادرکنندگان زعفران به منظور حمایت از کشاورزان تأکید کرد و خواستار حمایت سازمان امور مالیاتی و گمرک در این بخش شد.
اسحاقی افزود: اگر این دو نهاد بخشی از مالیات و حقوق گمرکی را به صادرکنندگانی که مجوز صادرات از شورای ملی یا اتحادیه صادرکنندگان زعفران دارند ببخشند صادرکننده نیز از محل سود حاصل از این بخشودگی، زعفران را با قیمت بالاتری از کشاورز خریداری خواهد کرد.
وی به صادرکنندگان و تولیدکنندگان زعفران در این نشست قول مساعد داد تا همکاری سازمان امور مالیاتی و گمرک را برای بخشودگی بخشی از مالیات و حقوق گمرکی جلب کند.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: بدون تردید اختصاص برخی امتیازات به صادرکنندگان زعفران که در نهایت منجر به حمایت از کشاورز می‌شود به مراتب بهتر از پرداخت تسهیلات بانکی به کشاورزانی است که برای دریافت این تسهیلات ملزم به دادن تضامین سخت بانکی هستند.
اختصاص ۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات به تولیدکنندگان زعفران از مصوبات این نشست بود.
انتهای پیام/۴