نمایندگان مجلس در هفته‌های سرکشی به حوزه انتخابیه چه می‌کنند؟

جلسات علنی هفته گذشته و هفته جاری مجلس، برای سرکشی وکلای ملت به حوزه‌های انتخابیه تعطیل است اما نمایندگان تاکید دارند که تعطیلی صحن به معنای تعطیلی ایفای وظیفه نمایندگی نیست.

به گزارش خاورستان، ماده ۸۲ آیین نامه داخلی مجلس وضعیت تعطیلات و مرخصی های نمایندگان مجلس را مشخص کرده است. بر این اساس تعطیلات تابستانى مجلس در هر سال سى روز است که زمان آن با تشخیص مجلس تعیین می شود. همچنین هیأت رئیسه مى تواند در تنظیم برنامه جلسات علنى و کمیسیون‌ها به گونه اى عمل کند که نمایندگان در هر ماه یک هفته کارى هم براى رسیدگى به وظایف نمایندگى فرصت داشته باشند.
از آغاز به کار مجلس یازدهم جمعی از نمایندگان طرحی برای کاهش تعطیلات تابستانی وکلای ملت تدوین کردند اما با توجه به اینکه این طرح هنوز به سرانجام نرسیده بود، هیات رئیسه مجلس در نشست ۲۵ خرداد ماه خود تعطیلات تابستانی مجلس را به نصف کاهش داد و البته در نشستی دیگر آن را لغو کرد.
مجلس یازدهم در آغاز به کار خود ۵ هفته به طور متوالی نشست علنی برگزار کرد و بعد از آن یک هفته با عنوان سرکشی به حوزه های انتخابیه برای وکلای ملت در نظر گرفته شد.
دو هفته تعطیلی صحن برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه
بر اساس این گزارش آخرین جلسه کاری نمایندگان در صحن علنی، روز ۲۹ مرداد ماه بود و پس از آن جلسات صحن برای دو هفته سرکشی به حوزه‌های انتخابیه تعطیل شد اما نمایندگان اطمینان می‌دهند که ایفای وظیفه نمایندگی تعطیل بردار نیست.
در این مورد سید نظام الدین موسوی، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی فارس می گوید: به طور طبیعی وظیفه ذاتی و اصلی نمایندگان قانونگذاری و نظارت است که بخش قانونگذاری عمدتاً در کمیسیون‌ها و صحن مجلس پیگیری می‌شود و در بحث نظارت نمایندگان موظف به نظارت به بخش‌ها و نهادهای مختلف هستند.
وی ارتباط با مردم و برآورده کردن انتظارات و توقعات آنها را نیز بخشی از وظایف نمایندگان مجلس برشمرده و در عین حال تاکید می کند: همچنین نمایندگان به طور طبیعی در شوراهای استانی عضو هستند و به لحاظ اداری باید در این شوراها حضور داشته باشند.
وی ادامه می دهد: همچنان که وکلای ملت در سطح کلان موظف به نظارت بر نهادها و دستگاه‌های اجرایی هستند در سطح استان نیز وظیفه نظارت بر ادارات استانی را برعهده دارند.
ارتباط با مردم، بخش مهمی از ایفای وظیفه نمایندگی است
این نماینده مجلس ارتباط مستقیم با مردم را بخش عمده ای از وظایف نمایندگان مجلس دانسته و تاکید می کند: نمایندگان با ارتباط مستقیم با مردم است که می توانند از مشکلات آنها آگاه شوند و این ارتباط مستقیم تاثیر مهمی بر استحکام روابط مسئولان با جامعه و اعتماد سازی آنها دارد تا در تصمیم گیری ها بتوانند با توجه به مشکلات و خواسته های مردم ایفای نقش کنند.
این عضو کمیسیون اصل نود با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درباره ارتباط مستقیم مسئولان با مردم در نظام مردم سالاری دینی تصریح می کند: نمایندگان به دلیل آنکه به طور مستقیم از سوی مردم انتخاب می شوند قطعاً در این زمینه وظایف بیشتری دارند.
نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه چه می‌کنند؟
وی درباره اقداماتی که وکلای ملت در ایام سرکشی به حوزه‌های انتخابیه انجام می دهند نیز می‌گوید: هفته هایی که صحن علنی برگزار نمی شود عنوان تعطیلات ندارد بلکه نامش در مجلس سرکشی به حوزه‌های انتخابیه است و همانطور که از نامش پیداست نماینده‌ها همچنان ارتباطات اداری و مردمی در حوزه های انتخابی را دنبال می کنند.
موسوی می‌گوید: در این هفته ها قرار نیست نمایندگان به تعطیلات بروند بلکه بخش عمده ای از کارشان فعالیت هایی است که در همین ایام در حوزه‌های انتخابیه بر عهده دارند.
این نماینده مجلس تاکید می‌کند: ارتباط با مردم، آشنایی با مشکلات آنها از نزدیک، حضور در شوراهای استانی، پیگیری و نظارت بر امور اداری در حوزه انتخابیه از وظایفی است که نماینده ها در هفته های سرکشی به حوزه‌های انتخابیه انجام می‌دهند.
تشکیل نشدن جلسات علنی به معنای تعطیلی نیست
در همین رابطه محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید می‌کند: حضور در حوزه انتخابیه جزئی از کار نمایندگان مجلس است و جدا از فعالیت مجلس نیست. در واقع فعالیت نمایندگان صرفا حضور در نشست های علنی صحن نیست، انواع مراودات و ارتباطات در طول ایام به صورت مجازی، حضوری و بعضا تلفنی باید در جریان باشد بنابراین عدم تشکیل جلسات علنی مجلس به معنای تعطیلی مجلس نیست.
سخنگوی هیات رئیسه مجلس تاکید می‌کند: بر اساس قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، جلسات علنی سه هفته برگزار می‌شود و یک هفته نمایندگان برای سرکشی باید به حوزه‌های انتخابیه بروند اما نمایندگان مجلس یازدهم بنابر مسائل و موضوعات حساس و تشکیل کمیسیون‌ها، در آغاز کار پنج هفته به طور پیوسته جلسات علنی را برگزار کردند.
لغو تعطیلات تابستانی مجلس
هرچند ماده ۸۴ آیین نامه داخلی مجلس تعطیلات ۳۰ روزه تابستانی برای مجلس در نظر گرفته است اما ۲۷ مرداد ماه بود که هیات رئیس مجلس از لغو تعطیلات تابستانی این نهاد خبر داد.
بر این اساس بود که هیات رئیسه اعلام کرد که در دو هفته اول شهریور که همان دهه محرم است نمایندگان برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه خود خواهند رفت و در این تاریخ مجلس شورای اسلامی جلسه علنی ندارد.
نمایندگان در حوزه انتخابیه حتی بیش از صحن علنی فعالند
محمدرضا میرتاج الدینی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی هم به خبرنگار فارس می‌گوید: تعطیلات برای نمایندگان مجلس معنایی ندارد بلکه نمایندگان در ایامی که به‌عنوان سرکشی به حوزه‌های انتخابیه به سر می برند، حتی بیش از زمانی که در تهران و در صحن علنی یا کمیسیون‌ها قانونگذاری را پیگیری می‌کنند، فعالند.
وی ادامه می‌دهد: حتی در ایام عزاداری که تعطیلات رسمی کشور است زمانی که ما به روستاهای حوزه انتخابیه می‌رویم در حاشیه شرکت در مراسم عزاداری جلساتی برای آشنایی و پیگیری مشکلات و مسائل مردم برگزار می‌کنیم.
نماینده مردم تبریز می‌گوید: برای نمونه نماینده‌ای که به حوزه انتخابیه می‌رود ساعت ها جلسات ملاقات مردمی و همچنین ساعت حضور در شوراهای مختلف را دارد و شرکت در همین جلسات و آشنایی و مشکلات و مسائل حوزه انتخابیه دست مایه فعالیت هایی می شود که او در صحن علنی خواهد داشت.
این نماینده مجلس تاکید می‌کند: به دنبال آشنایی با مسائل و مشکلات مردم است که ایفای نقش نظارتی نماینده تعریف می شود و نماینده مجلس از طریق تذکر و سایر ابزارهای نظارتی و حتی در موارد مهم تر سوال و استیضاح سعی می‌کند تا حل مشکل یاد شده مسئله را پیگیری کند.
میرتاج الدینی می‌گوید: حتی زمانی که نماینده مجلس به تعطیلات می‌رود و یا در مسافرت به همراه خانواده به سر می برد از طریق سامانه الکترونیکی مجلس همچنان کار قانونگذاری و نظارت را پیگیری می کند و در همین ایام نمایندگانی داشتیم که دلیل ابتلا به کرونا در قرنطینه به سر می‌بردند اما مشاهده می‌کردیم که مثلا وقتی تذکری در سیستم ثبت می‌شود با امضای تذکر به فعالیت ادامه می دهند.
نمایندگان مجلس یازدهم امسال از ۳۰ روز تعطیلات تابستانی خود که بر اساس آیین نامه داخلی برای آنها لحاظ شده استفاده نکردند و اگر طرح جمعی از نمایندگان برای اصلاح آیین نامه و کاهش تعطیلات تابستانی به تصویب برسد، دیگر حرفی از تعطیلات در خانه ملت نخواهد بود و فقط وکلای ملت بعد از ۳ هفته برگزاری صحن علنی، یک هفته سرکشی به حوزه های انتخابیه خواهند داشت.
انتهای پیام/۴
فارس