نمود گوشه ای از خدمات انقلاب اسلامی در قالب احیای موقوفات

حجت الاسلام بخشی‌پور با اشاره به نقش پیروزی انقلاب اسلامی در احیای فرهنگ وقف، گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران وقف نقش به سزایی در پیشرفت و آبادانی و همچنین حمایت از محرومان و نیازمندان در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی و درمانی و علمی داشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام پرویز بخشی‌پور مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان این‌که همزمان با ایام الله دهه فجر گفتمان انقلاب اسلامی در ۱۴ بقعه متبرکه و یک مدرسه برگزار می‌شود، افزود: بقاع متبرکه هر شهرستان میزبان برنامه گفتمان انقلاب اسلامی است که سخنرانان محوری در این گفتمان‌ها به بیان دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی و اهداف والای آن می پردازند.
وی هدف از برگزاری این گفتمان را استفاده از ظرفیت فرهنگ بقاع متبرکه عنوان کرد و افزود: بر اساس تاکید مقام معظم رهبری بر تبدیل شدن بقاع متبرکه به قطب فرهنگی دهه فجر فرصتی مناسبی است که در جوار امامزادگان موضوع انقلاب اسلامی نیز برای زائران تببین شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی تصریح کرد: غبارروبی ۱۲ بقعه متبرکه و گلزار شهدای هر شهرستان نیز از دیگر برنامه‌های پیش بینی شده در ایام دهه فجر است.
وی برگزاری ۶ محفل انس با قرآن در جوار امامزادگان را یادآور شد و گفت: برنامه محوری تکبیر شب ۲۲ بهمن نیز در امامزادگان باقریه برگزار خواهد شد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: افتتاح کاروانسرای چاه گنبد معروف به موقوفه کرمعلی یزدی در شهرستان طبس نیز از جمله پروژه های عمرانی دهه فجر امسال است.
حجت الاسلام بخشی‌پور افزود: این پروژه با سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد تومانی توسط بخش خصوصی صورت گرفته است.
وی گفت: تامین آب شرب و گوارا یکی از نیت‌هایی است که در حوزه وقف به عنوان سنت دینی قدمت دیرینه دارد به طوری که بعد از گذشت نزدیک به یک قرن این نیت زنده مانده و کام مردم شهر بیرجند از موقوفه‌ای با نیت آب، شیرین است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی عنوان کرد: یکی از خدماتی که امسال مردم استان خراسان جنوبی از وقف بهره مند شدند ، احداث سقاخانه‌های آب شیرین بوده که در کشور بی نظیر است.
وی گفت: موقوفه بنگاه خیریه آب لوله یکی از مهمترین موقوفه‌های خراسان جنوبی است که با نیت آب برای اولین بار در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی به صورت مشارکتی با کمک ۳۰ نفر از خیران شهر به ثبت رسید تا سال ۷۲ در قالب آبرسانی به شهر فعالیت داشت .
بخشی پور افزود: اکنون که قریب به یک قرن از آن وقف تاریخی می‌گذرد در حالی بخشی از شبکه آب شهری بیرجند توسط مخازنی که شرکت آب و فاضلاب احداث کرده تامین می‌شود اما بازهم نیت آن موقوفه تعطیل نشده و اداره کل اوقاف و امور خیریه برای زنده شدن آن نیت، سقاخانه‌هایی را احداث کرده است.
وی یادآور شد: در شهر بیرجند هشت سقاخانه آب شیرین از محل موقوفه آبلوله بیرجند با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد تومان به منظور رفاه حال شهروندان احداث شده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی تاکید کرد: ایام الله دهه فجر فرصت بسیار مغتنمی است تا این برکات وقف بعد از انقلاب اسلامی برای مردم بازگو شود.
وی با بیان اینكه قبل از انقلاب چیزی به نام اوقاف و عمل به نیت واقفان وجود نداشت، گفت: تا پیش از دوران پهلوی این سنت حسنه و عمل به نیات واقفان سیر صعودی داشت ولی در دوران پدر و پسر ( پهلوی) در اثر برخی اقدام‌های این رژیم از بین رفت.
بخشی پور افزود: اگر در آن دوران وقفی هم وجود داشت به صورت سیاسی و دولتی به آن عمل و موقوفه‌ها به افراد واگذار می‌شد لذا مبانی اسلام ملاک عمل نبود.
وی یكی از بركات پیروزی انقلاب اسلامی را احیای وقف و پس گرفتن موقوفات از افراد اعلام و اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب مردم علاوه بر وقف اموال خود جان خود را نیز به نوعی وقف آن كردند و شخصیت‌ها و علمای بزرگی از جان خود برای محكم تر كردن ریشه دین و انقلاب گذشتند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی یادآور شد: به بركت انقلاب اسلامی هم اكنون بقاع متبركه به محلی برای ارایه خدمات رفاهی به مردم و انجام كارهای فرهنگی تبدیل شده است و با اجرای پروژه های عمرانی و برنامه های فرهنگی گسترده وضعیت کنونی بقاع متبرکه به هیچ وجه با قبل از انقلاب اسلامی قابل قیاس نیست.
انتهای پیام/ ۱۳۲