مسئول سازمان فضای مجازی بسیج خراسان جنوبی:

نگاه به فضای مجازی، تمدن‌ساز باشد/ لزوم تشکیل هیئت اندیشه‌ورز برای تولیدمحتوای فضای مجازی

رضایی گفت: امروز باید به فضای مجازی و ابزار آن، به عنوان تمدن‌ساز نگاه کرد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سجاد رضایی مسئول سازمان فضای مجازی بسیج خراسان جنوبی روز گذشته در مراسم تجلیل از فعالان فضای مجازی شهرستان درمیان اظهار کرد: وقتی قیام ۱۵ خرداد در سال ۱۳۴۲ اتفاق افتاد، از امام پرسیده شد که این قیام چه زمانی نتیجه خواهد داد، ایشان پاسخ دادند که سربازان من هنوز در گهواره هستند و در سال ۱۳۵۷ نیز پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفت.
وی با اشاره به اینکه در فاصله سال‌های ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۷، فرهنگ سازی، مطالبه گری، آرمانخواهی و عزت طلبی مردم اتفاق افتاد، افزود: بعد از انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) یکی از پایه های اصلی حفظ انقلاب را مردم قرار دادند، چرا که این انقلاب به واسطه حضور جریان ساز مردم پیروز شد و اکنون نیز حفظ آن به دست مردم و افکار عمومی است.
مسئول سازمان فضای مجازی بسیج خراسان جنوبی با بیان اینکه اکنون پس از گذشت ۴۲ سال از عمر انقلاب اسلامی، مقام معظم رهبری حضور حداکثر مردم را ملاک عمل و اصل بنیادی در عرصه های نظام مانند انتخابات می دانند، گفت: اما برخی از جریانات سیاسی ممکن است چنین تفکری نداشته باشند.
رضایی تصریح کرد: با توجه به اینکه حضور و حمایت مردم نقطه قوت بسیار مهم و یکی از پایه های شکل گیری نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است، اکنون دشمن با برنامه ریزی و هدفگذاری، این پایه را نشانه گرفته و تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، تهدیدات فضای مجازی و … نیز برای ضربه به حضور مردم است.
وی با بیان اینکه در این خصوص دشمن از ابزارهای مختلفی مانند ماهواره، موضوعات مختلف فرهنگی و همچنین فضای مجازی بهره می برد، گفت: در بحث فضای مجازی موضوع فقط جمهوری اسلامی نیست، اما چون این نظام دارد به یک تمدن نوین اسلامی تبدیل می شود و به افکار لیبرالیستی دشمن تنه می زند، دشمن تمام توان و تمرکزش را روی جمهوری اسلامی قرار داده است.
دشمن چاره‌ای جز حذف ندارد
مسئول سازمان بسیج رسانه خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در بحث فضای مجازی سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا وجود دارد، اظهار کرد: در این خصوص زیرساخت توسط خود دشمن ایجاد شده است و به همین دلیل توانسته افکار عمومی جهان را تحت تاثیر قرار دهد. از طرف دیگر وقتی مثلا در فضای اینستاگرام پستی درباره شهید سلیمانی درج می شود، این پست ها و اکانت ها حذف می شود.
رضایی تصریح کرد: اما حذف این پست ها، در واقع به نوعی نقطه قوت ما است و دشمن را مجبور به حذف کرده است. همانطور که علی رغم هزینه های متعدد دشمن در منطقه، چون حاج قاسم سلیمانی تمام معادلات را به نفع جمهوری اسلامی تغییر داده بود، از سر ناچاری ترامپ دستور مستقیم ترورش را صادر کرد، چون دیگر هیچ چاره ای نداشت.
وی در خصوص اهمیت حوزه فضای مجازی از دیدگاه مقام معظم رهبری به خصوص که فرموده بودند اگر رهبر انقلاب نبودم؛ دوست داشتم مسئول فضای مجازی باشم، افزود: امروز باید به فضای مجازی و ابزار آن، به عنوان نگاه تمدن ساز نگاه کرد.
مسئول سازمان فضای مجازی بسیج خراسان جنوبی با اشاره به اینکه غرب زیرساخت فضای مجازی را برای ارتباط گیری عموم فراهم کرده و خودش هم آن را کنترل و رصد می کند، بیان کرد: اما حرف حق و محتوای دقیق کجا وجود دارد؟ آیا الان محتوای لیبرالی درد بشر است؟ اکنون وضعیت کشورهای اروپایی و غربی از لحاظ اخلاق در بدترین شرایط هستند و کار فرانسه به جایی رسیده که دارد زنای محارم را قانونی می کند.
رضایی افزود: متاسفانه در فضای مجازی محتوای حقّی که با فطرت و آرمان خواهی بشر همخوانی داشته باشد وجود ندارد. اما بر اساس سیاست ها و آرمان های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، محتوای ناب اسلامی در اختیار جمهوری اسلامی و بچه‌های انقلابی است. به همین دلیل باید از این فضا و زیرساخت استفاده کنیم و دشمن را تحت تاثیر قرار دهیم، اما قبل از آن باید واکسیناسیون داخلی کشور را انجام داد.
وی تصریح کرد: در این خصوص باید قبل از اینکه در حوزه تمدن سازی جهان ورود پیدا کنیم، ابتدا باید واکسیناسیون داخلی در خصوص افکار عمومی انجام شود که در شرایط امروز شاید این موضوع حتی مقدم تر از واکسن کرونا باشد.
تولیدمحتوا از ایجاد زیرساخت مقدم‌تر است
مسئول سازمان بسیج رسانه خراسان جنوبی بیان کرد: در حالی که مقام معظم رهبری است حوزه محتوا را مقدم تر از زیرساخت دانسته اند، اما متاسفانه از آن غافل بوده ایم. در این خصوص برای مدیریت افکار عمومی داخلی نیازمند فرهنگ سازی و بستر سازی هستیم.
رضایی افزود: اما پیام رسان های خارجی قدرت تحرک در این فضا را گرفته اند و در بستر فضای مجازی سعی می کنند با سیاست‌های حذفی، نظارتی و کنترلی، محتوای عمومی جامعه را کنترل کنند.
وی با اشاره به اینکه در بستر فضای مجازی هر روز در حال جنگ و زد و خورد هستیم و دشمن از کوچکترین موضوع فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و …هم نمی گذرد، گفت: سیاست اصلی دشمن ناامیدی مردم از نظام جمهوری اسلامی به خصوص در بخش بحران دستاوردی انقلاب است. متاسفانه برخی از افراد خودفروخته داخلی هم در همین مسیر حرکت می کنند در حالی که در بزنگاه، برهه حساس و در سالهایی قرار داریم که اگر بتوانیم نگاه جامعه را به آرمان های انقلاب اسلامی حفظ کنیم، آینده از آن ماست.
شبکه سازی فضای مجازی و افزایش سواد رسانه ای انجام شده
مسئول سازمان فضای مجازی بسیج خراسان جنوبی افزود: اکنون آمریکا، غرب و کشورهای اروپایی به بن‌بست رسیده اند و در مقابل حرف حق نظام جمهوری اسلامی هیچگونه پاسخی ندارند.
رضایی اظهار کرد: اکنون در حوزه فعالیت های فضای مجازی و سواد رسانه ای در حال تولید محتوا و رصد هستیم که در این خصوص افراد شناسایی و شبکه سازی انجام شده است. همچنین در حوزه سواد رسانه ای در شبکه های تلگرام، اینستاگرام، توییتر و … کارهای خوبی انجام شده است.
وی با تاکید بر اینکه باید در این فضا به صورت جبهه ای و تشکیلاتی کار کرد، گفت: همانطور که در دوران دفاع مقدس هم با همکاری و همدلی به پیروزی رسیدیم. اگر جبهه دشمن در جنگ تحمیلی تک می زد، اکنون هم افکار عمومی مردم را مسموم می کند تا مردم را نسبت به نظام بدبین کند.
رمسئول سازمان فضای مجازی بسیج خراسان جنوبی بیان کرد: باید در شهرستان درمیان اتاق فکر و اتاق اندیشه ورز تشکیل شود که در این خصوص نیازمند حضور و حمایت همه مسئولان برای بهبود شبکه و فعالیت مثمرالثمر آن هستیم.
رضایی افزود: امروز فضای مجازی یکی از موضوعات جدی جامعه است که فعالیت در این عرصه واقعا مجاهدانه است تا بتوانیم اقتدار نظام جمهوری اسلامی در این فضا را نیز به رخ جهانیان بکشیم.
انتهای پیام/۷/ ۱۱/ ۴