در جلسه قرارگاه تامین علوفه دامی استان عنوان شد:

نیاز ۱۰ تنی خراسان جنوبی در تامین علوفه خشک برای دامداران/ خرید اورژانسی دام‌های مازاد خراسان جنوبی

رئيس اتحاديه دامداران خراسان جنوبي گفت: پیش بینی ما این است که تا پایان سال به ۱۰ هزار تن علوفه خشک نیاز برای دامداران نیاز داشته باشیم که تاکنون تنها هزار تن آن تامین شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدجواد غریبی در جلسه قرارگاه تامین علوفه دامی استان با بیان اینکه سالانه باید حدود ۲۰ درصد دام های استان از چرخه حذف شوند، افزود: در حال حاضر هر روز تعدادی از دام ها را برای کشتار می فرستیم اما دام های لاغر برای اینکه فروش آنها به صرفه باشد باید نهاده های مورد نیاز آنها تامین شود و بعد اینکه به ۶۰ کیلوگرم رسیدند به فروش برسند تا صرفه اقتصادی داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه پیش بینی ما این است که تا پایان سال به ۱۰ هزار تن علوفه خشک نیاز داشته باشیم، گفت: سال قبل با وجود اینکه سال سبزی بود اما ۳۶۰۰ تن علوفه وارد کردیم.
رئيس اتحاديه دامداران خراسان جنوبي با بیان اینکه دامداران استان برای در بحث جو و ذرت مورد نیاز دام های خود به روزمرگی افتادند، گفت: برخی مجموعه های دولتی که در استان مزرعه های کشت علوفه دارند، متاسفانه علوفه تولیدی خود را به خارج استان می فرستند.
«مشیرالحق عابدی» معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی هم در این جلسه با بیان اینکه دستگاه های دولتی ماشینی برای حمل علوفه مورد نیاز دامداران ندارند، که در اختیار بگذارند، گفت: گرانی کرایه هم که از مشکلات برخی از دامداران است، تابع دستورالعمل های راهداری است.
وی با اشاره به اینکه طبق بخشنامه مقامات قضایی استانهای غربی کشور، خروج کاه از این استانها ممنوع است که باید این موضوع از طریق ارتباط گیری با دستگاههای قضایی آن استانها حل شود، ادامه داد: تعدادی از دامداران هستند که کاه را خریداری کرده اما از خروج آن از استان مبدا جلوگیری شده است.
«اسدالله جلال‌زاده»، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی هم با بیان اینکه تنها در اردیبهشت ماه کرایه ناوگان حمل و نقل ۳۰ درصد افزایش داشته است، گفت: حمل و نقل یک موضوع توافقی است و هر کس با هر قیمتی که توافق کند می تواند بار خود را بیاورد.
وی دوری خراسان جنوبی از مرکز را یکی از مشکلات حوزه حمل و نقل دانست و گفت: ماشینی که به خراسان جنوبی می آید چون یک مسیر را باید خالی برود لذا صرفه اقتصادی برای آنها ندارد.
جلال زاده این را هم گفت که از اول اردیبهشت ماه تاکنون ۲۸ هزار تن نهاده های دامی توسط ناوگان حمل بار استان، حمل شده است.
خرید اورژانسی دام‌های مازاد خراسان جنوبی
حمید ملانوری استاندار خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه بخش کشاورزی و صنعت مرغ و طیور یکی از محورهای اصلی اقتصاد کشور است، افزود: علی رغم خشکسالی های پی در پی، تولیدات خوبی در بخش کشاورزی در استان صورت گرفته است که ناشی از تلاش و همت مردم است.
وی با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات پیش آمده در حوزه کشاورزی و دامپروری مربوطه به حوادث طبیعی و خشکسالی بی سابقه است و بخشی هم به عدم توجه به اقدامات کارشناسی بر می گردد، افزود: طبق اعلام کارشناسان باید سالانه ۲۰ تا ۲۵ درصد دام از چرخه خارج شوند که این مهم در سال ۹۹ به دلیل شرایط خوب چرای دام ها صورت نگرفت و امروز دامداران شاهد مشکلاتی در بخش تامین علوم شده اند.
استاندار خراسان جنوبی شرایط حال حاضر استان و کشور را از نظر بارندگی ها بحرانی دانست و گفت: یک سری اقدامات کوتاه مدت باید برای شرایط بحرانی در نظر گرفته شود تا از این مرحله عبور کنیم اما برای بلند مدت باید یک برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد.
ملانوری با بیان اینکه باید با اقدامات موثر خرید دام را چندین برابر کنیم، افزود: در حال حاضر روزانه حدود ۶۰۰ دام خریداری می شود که بسیار اندک و با توجه به اینکه حدود ۴۰۰ هزار دام باید از چرخه خارج شوند روند طولانی و در نتیجه اقدامات برای تامین علوفه ها بی تاثیر خواهد بود.
وی با تاکید بر خرید دام باید اورژانسی و فوری افزایش پیدا کند، اظهارداشت: خرید دام باید براساس نظر کارشناسی که بعدا به چرخه دام استان ضربه نزند به طور فوری در استان صورت گیرد و این دام ها سریع برای کشتار از استان خارج شوند.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در راستای تامین علوفه دام های استان، اجازه خروج علوفه از استان را نخواهیم داد، بیان داشت: علوفه تولیدی در داخل استان باید به دامداران داخل استان فروخته شود.
ملانوری همچنین تاکید کرد تا مسئولان بررسی کنند چنانچه دستگاههای دولتی و یا نظامی کامیون برای حمل علوفه و نهادهای دامی دارند، به دولت در جهت حمل علوفه از غرب کشور به استان کمک کنند، گفت: دامداران تلاش کنند تا به سمت پرورش دام های به صرفه تر و با بازدهی بالاتر بروند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱ کارخانه شیر در استان پروانه کار گرفتند اما تنها دو کارخانه فعالیت دارند، گفت: مشکلات واحدهای غیر فعال باید احصاء شود و چنانچه مشکل تسهیلات داشتند کمک خواهیم کرد تا بتوانند فعال شوند.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه تعاونی های بخش کشاورزی و دامی باید فعال تر از وضعیت فعلی شوند، اظهارداشت: تعاونی ها باید امروز برای خودشان ناوگان حمل و نقل می داشتند و می توانستند مشکل جابجایی علوفه و نهادهای دامی را خودشان حل کنند.
ملانوری با بیان اینکه کشت علوفه گلخانه ای یکی از راهکارها برای تامین علوفه در استان است، گفت: باید دامداران و کشاورزان به علم روز مجهز شوند که راندمان کار را بالاتر می برد.
وی با بیان اینکه مجوز راه اندازی کشتارگاه های کوچک مقیاس برای استان اخذ شده است، افزود: تعاونی های استان برای راه اندازی کشتارگاه کوچک مقیاس مراجعه کنند، تسهیلات راه اندازی به آنها تعلق خواهد گرفت.
انتهای پیام /۳