امام جمعه موقت بیرجند:

نیروی انتظامی در بحث ناهنجاری‌‌های اجتماعی به خوبی ورود پیدا کرده‌ است

امام جمعه موقت بیرجند گفت: در بحث امنیت مرز مجموعه نیروهای مسلح به خوبی نقش ایفا می‌کنند و در بحث ناهنجاری‌های اجتماعی مخصوصا عفاف و حجاب به خوبی ورود پیدا کرده‌اند.

حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین نوفرستی قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی و امام جمعه موقت بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان در خصوص سخنان سردار اشتری در جمع ائمه جمعه سراسر کشور، اظهار کرد: نیروهای مسلح سرباز نظام و خدمتگزار مردم هستند و خصوصا نیروهای انتظامی در مسئله امنیت رسالت دارند.
وی افزود: در بحث امنیت مرز مجموعه نیروهای مسلح به خوبی نقش ایفا می‌کنند و در بحث ناهنجاری‌های اجتماعی مخصوصا عفاف و حجاب به خوبی ورود پیدا کرده‌اند.
امام جمعه موقت بیرجند به سخن رئیس قوه قضائیه مبنی بر این‌که حجاب یک تکلیف الهی است و بی‌حجابی جرم محسوب می‌شود، اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که حجاب یک مسئله قانونی است قطعا در مجموعه نیروی انتظامی و قوه قضائیه اقدامات لازم دنبال شود.
حت‌الاسلام نوفرستی تصریح کرد: یکی از مواردی که در برخی از شهرها دیده شده و به جامعه آسیب می‌زند این است که بعضی از خانم‌ها به خود اجازه می‌دهند در خودروها کشف حجاب کنند و این یک برنامه حساب‌شده از سوی استکبار جهانی و دست‌نشانده‌های آن‌ها در کشور است و این مسئله از دیدگاه ما نیز محکوم است چراکه ماشین حریم خصوصی محسوب نمی‌شود و در حال تردد در خیابان است.
وی افزود: به نیروهای انتظامی و قوه قضائیه حق می‌دهیم و قطعا باید با یک سری از ناهنجاری‌ها قانونا و بدون افراط و تفریط برخورد شود چراکه یک مسئله شرعی و قانونی است.
امام جمعه موقت بیرجند با اشاره به این‌که قطعا مسائل امنیتی، اجتماعی و فرهنگی در دین و اصل شریعت برای هدایت است، گفت: در گذشته انبیا و ائمه (ع) پرچم‌دار هدایت بودند و امروز نیز در عصر غیبت، پرچم‌دار اصلی ولایت است و روحانیت و خصوصا ائمه جمعه که منادی اصل هدایت در سنگر نماز جمعه هستند باید در درجه اول فرهنگ‌سازی کنند.
حجت‌الاسلام نوفرستی با اشاره به این‌که استفاده از کمربند ایمنی برای سرنشین‌های خودرو به یک فرهنگ تبدیل شده و صداوسیما، ائمه جمعه، مبلغان و سایر نهادها به نیروی انتظامی کمک کردند تا به فرهنگ تبدیل شد، افزود: مسئله حجاب، مسائل اجتماعی و فرهنگی بر عهده علما و مبلغین است تا به یک فرهنگ تبدیل شود.
امام جمعه موقت بیرجند گفت: وقتی ما جریان فرهنگی عفاف و حجاب را در جامعه ترویج کردیم، می‌تواند به یک فرهنگ تبدیل شود تا ضرورتی نداشته باشد که ما با یک نگاه امنیتی به این موضوع نگاه کنیم.
وی با اشاره به این‌که در فرهنگ دین ما امر به معروف مقدم بر نهی از منکر بیان شده است، افزود: اگر در جامعه کار فرهنگی کنیم و بایدها را در فرهنگ دینی تقویت کنیم آن کسی که اهل نماز و طاعت است و دنبال حفظ حریم خانواده و نوامیس خود است نیاز به بحث امنیتی ندارد و قطعا ائمه جمعه می‌توانند در ارتباط فرهنگ‌سازی و کمک فرهنگی در جایگاه عقلی و شرعی در خطبه‌های نماز جمعه به نیروی انتظامی کمک کنند و قطعا آثار و برکاتی را به همراه دارد.
امام جمعه موقت بیرجند به ماه‌های رمضان و محرم اشاره و تصریح کرد: در این ماه‌ها که مسائل دینی پررنگ‌تر می‌شود آمار تخلفات کاهش پیدا می‌کند و دلیل آن این است که از جنبه‌های فرهنگی بر روی آن کار شده است و خود به خود باعث می‌شود از لحاظ امنیتی کمتر مشکل داشته باشیم.
حجت‌الاسلام نوفرستی خاطرنشان کرد: بعضی از دستگاه‌ها متولی فرهنگ جامعه هستند اما در ترویج بدحجابی، برگزاری کنسرت‌ها و اختلاط زن و مرد در برخی از مجالس تعمد دارند و باید در این زمینه پاسخ‌گو باشند و بارها در خطبه‌های نماز جمعه این گلایه را داشتیم و در مورد هر کسی که در امر بدحجابی و اختلاط زن و مرد بستر را برای معصیت و آلودگی فراهم کند این گلایه شدید را داریم.
وی افزود: بعضی از دستگاه‌های متولی فرهنگ که باید با برنامه‌ریزی و تدابیر مناسب فرهنگ‌سازی کنند که بحث عفاف و حجاب به یک مسئله امنیتی تبدیل نشود متأسفانه نه‌تنها در این مسیر قدمی برنمی‌دارند بلکه خودشان توسعه بدحجابی و بی‌عفتی را فراهم می‌کنند و امیدواریم سر عقل بیایند و به وظیفه خود به درستی عمل کنند.
امام جمعه موقت بیرجند گفت: از ائمه جمعه در بحث ارتباط با فرهنگ‌سازی و موضوع عفاف و حجاب که محور مسائل دینی هستند در شهرستان‌ها درخواست داریم که حتما در این جهت سازوکارهایی که در اختیار آن‌ها است در شورای فرهنگ عمومی، ستاد امر به معروف و نهی از منکر، خطبه‌های امام جمعه و سایر تریبون‌های مختلف کمک بیشتری در جهت فکری و عملی داشته باشند تا بار نیروهای نظامی خصوصا نیروی انتظامی را کم کنیم.
انتهای پیام/۱۳۲/ ۱۴/ ۴