استاندار خراسان جنوبی مطرح کرد؛

هدررفت نامتعارف آب شرب در خراسان جنوبی/ لزوم توجه ویژه به توزیع اعتبارات بخش آب

ملانوری هدر رفت آب در بخش شرب را نامتعارف خواند وگفت: میزان ۵ درصد هدر رفت آب در بخش شرب، مربوط به انشعابات غیر مجاز ،خراب و خارج از شبکه آب بوده و بخش دیگری از ۴۲ درصد هدر رفت آب در شبکه آب روستایی و به میزان کمتر در شبکه شهری، مربوط به فرسودگی شبکه هاست.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی حمید ملانوری استاندار خراسان جنوبی در جلسه قرارگاه آب استان، به مسئوليت همه افراد جامعه در موضوع آب تأکید و خاطر نشان کرد: هیچ فرد یا دستگاهی وجود ندارد که در موضوع آب غیر مسئول باشد، لذا همه دستگاه‌ها به نوعی متولی مدیریت منابع آب هستند.
وی با تشبیه موضوع آب به فرهنگ عمومی، افزود: آب، مثل فرهنگ عمومی است و همانگونه که متولی فرهنگ عمومی آحاد مردم جامعه اند، در موضوع آب نیز همه اشخاص، متولی مدیریت منابع آبی می باشند.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: همه افراد جامعه باید در قبال این موضوع به وظیفه و مسئولیتشان عمل نمایند تا بتوانیم آب را به خوبی مدیریت کنیم.
ملانوری عنوان کرد: با توجه به این که پیش بینی ها، وجود تنش آبی را نشان می داد، لذا با بهره گیری از سوابق سال های قبل، قرارگاه آب را با محوریت معاونت هماهنگی امور عمرانی راه اندازی کردیم تا با استفاده از همه ظرفیت ها،اعم از سازمان های دولتی، بخش ها و نهادهای عمومی و نیز مردم، موضوع را مدیریت کنیم.
وی گفت: اعضای قرارگاه، موضوع آب را با حساسیت دنبال می کنند، لذا محورهایی که می توانند منابع آبی را مدیریت کنند، باید در دستور کار این حوزه قرار گیرند.
استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: در حال حاضر تأمین آب شرب انسان و دام باید در اولویت برنامه ها قرار گیرد.
ملانوری به هدر رفت بالای آب در بخش های مختلف اشاره کرد و گفت: با توجه به نوع آبیاری در کشاورزی، هدر رفت در این بخش بسیار بالاست.
‌وی با اشاره به میزان هدر رفت آب در صنعت، افزود: با تکنولوژی به کار رفته در بخش صنعت، مصرف آب مدیریت شده و به چرخه تولید بر می گردد.
استاندار خراسان جنوبی هدر رفت آب در بخش شرب را نیز نامتعارف خواند وخاطر نشان کرد: میزان ۵ درصد هدر رفت آب در بخش شرب، مربوط به انشعابات غیر مجاز ،خراب و خارج از شبکه آب بوده و بخش دیگری از ۴۲ درصد هدر رفت آب در شبکه آب روستایی و به میزان کمتر در شبکه شهری، مربوط به فرسودگی شبکه هاست.
ملانوری عنوان کرد: با عنایت به این که آب، ضروری ترین موضوع استان است، بنابراین در توزیع اعتبارات نیز باید به این مبحث توجه ویژه ای شود.
وی به اهمیت و ضرورت آبرسانی سیار اشاره کرد و گفت: از آنجایی که تأمین آب شرب مردم بخصوص در ماه‌های گرم سال، برای ما بسیار حائز اهمیت است، این موضوع باید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد.
استاندار خراسان جنوبی افزود: باید موضوع آب شرب در مناطقی که منابع آبی پایدار دارند، با وضعیت شکننده مواجهند، در تأمین آب شرب پایدار مشکل دارند یا به نقطه بحرانی رسیده اند، احصاء و معرفی شوند.
انتهای پیام/۱۲۷