باقری:

هدف اصلی گفت‌وگوهای آتی وین لغو تحریم‌های غیرقانونی علیه ملت ایران است

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه «پرس تی‌وی» بار دیگر تاکید کرد هدف اصلی گفت‌وگوهای آتی در وین لغو تحریم‌های غیرقانونی اعمال شده علیه ملت ایران است.

به گزارش خاورستان،«علی باقری کنی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه «پرس تی‌وی» هدف اصلی گفت‌وگوهای آتی در وین را لغو تحریم‌های غیرقانونی اعمال شده علیه ملت ایران خواند.

وی گفت: هدف اصلی این گفت‌وگوها از نظر جمهوری اسلامی ایران لغو تحریم‌های غیرقانونی است که توسط دولت ایالات متحده آمریکا به واسطه نقض فاحش توافق برجام و نقض فاحش قطعنامه ۲۲۳۱ علیه ملت ایران اعمال شده است.
باقری افزود: آمریکایی‌ها با خروجشان از برجام هم برجام را نقض کردند هم قطعنامه ۲۲۳۱ را و در پی آن، هم تحریم‌های گذشته را مجدداً اعمال کردند هم تحریم‌های جدید علیه ملت ایران اعمال کردند. بازگشت آمریکا از این تحریم‌ها هدف اصلی مذاکرات آینده است.
مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات آتی وین در ادامه تصریح کرد: اقدامات هسته‌ای ایران در پاسخ به اقدامات آمریکا در اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی و در چارچوب توافق برجام بوده است.
وی پیش‌تر هم در مصاحبه با «کریستین امان‌پور» مجری شبکه آمریکایی «سی‌ان‌ان» گفت: «موضوع اصلی در گفت‌وگوهای پیش رو موضوع رفع تحریم‌های غیرقانونی است که به خاطر خروج آمریکا از برجام و نقض تعهداتش علیه ملت ایران تحمیل شده است.»
باقری در پاسخ به سوال مجری برنامه که آیا ایران خواستار رفع تحریم‌ها قبل از حصول توافق یا به عنوان بخشی از یک توافق است گفت: «قاعدتاً بخشی از آن است ولی ابتدا باید به یک نتیجه و جمع‌بندی مطلوب از نظر ما برسد.»
«علی باقری» در هفته جاری برای رایزنی درباره مذاکرات رفع تحریم به پاریس، برلین و لندن سفر کرده است.
«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم در روزهای گذشته با همتایان خود در روسیه، چین، انگلیس، آلمان و فرانسه گفت‌وگو کرده است.
امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه تصمیم «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را غیرسازنده خواند.
او همچنین در تماس تلفنی با همتای چینی خود، ابراز امیدواری کرد که آمریکا و متحدان اروپایی‌اش با رویکردی واقع‌بینانه به مذاکرات وین بیاید تا بتوان سریع به توافق دست یافت.
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی با همتای روس‌اش گفت که ایران نسبت به نیات آمریکا مشکوک است اما چنانچه دولت بایدن به تعهداتش عمل کند ایران نیز تعهداتش را به طور کامل اجرا خواهد کرد.
قرار است مذاکرات وین با هدف لغو تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا از هشتم آذرماه در وین از سر گرفته شود.
انتهای پیام/۳